25.02.2021

Hovorí sa, že aj ten najneobvyklejší prvok domácej výzdoby sa dá vyrobiť z najbežnejších vecí. Dôkazom je napríklad zaujímavý závesný kvetináč, ktorý vás dnes naučíme vyrobiť si vlastnými rukami.

Pestovanie dolu hlavou

Pestovanie, kedy je rastlina vlastne zasadená hore koreňmi a rastie dolu hlavou v nádobách, otočených dnom hore získava na popularite a určite ste takýto spôsob videli na rôznych internetových stránkach. Odborníci tvrdia, že takéto pestovanie zabezpečuje lepší prísun živín a kvalitnejšie plody. Či tomu veríte, alebo nie, každopádne je to zaujímavé riešenie, ktoré sa hodí hlavne ak nemáte na pestovanie žiaden priestor, alebo by vám črepník na zemi zabral príliš veľa miesta. Pestovať hore nohami môžete trebárs aj na balkóne či vnútri panelákového bytu.

Hotové visiace kvetináče zvyčajne dostanete kúpiť už priamo zo zasadenými rastlinami a vôbec nie sú lacné. My vás naučíme, ako sa dá takýto kvetináč vyrobiť doma a za pár centov.
Na skúšku je možné začať niečím jednoduchým a zasadiť rastlinu, ktorá toho k životu veľa nepotrebuje. Napríklad Callisia creep – Kalísia voňavá. Je to rastlina s malými, husto listnatými stonkami, ktorá pochádza z Južnej Ameriky.

Ako na to?

Pripravte si tri kúsky špagátu a prevlečte ich cez otvory v spodnej časti plastového kvetináča. Voľné konce lana nechajte voľne visieť na vonkajšej strane.

Do dna kvetináča urobte dieru. Na to môžete použiť spájkovačku. Táto diera bude slúžiť na polievanie rastliny.

Do hornej časti kvetináča urobte 8 malých otvorov.

Naplňte kvetináč zeminou a zasaďte doň po okrajoch na husto rastlinu, ktorá bude mať počas rastu dlhšie stonky. Môžete napríklad použiť spomínanú Callisiu creep.

Z juty vystrihnite kruh, ktorého priemer bude o niekoľko centimetrov menší ako priemer kvetináča.

Jutu položte na pôdu poprášenú rastlinu a zaistite ju drevenými špajdľami, ktoré musia prechádzať predtým pripravenými otvormi.

Teraz sa nemusíte báť, že by vám po zavesení kvetináča vypadla zem a rastliny.
Takmer hotovo. Poslednou a nemenej dôležitou súčasťou práce je výber miesta, kde bude visieť pôvodný hrniec.

Foto: Garden 4u

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama