03.01.2018

Každý záhradkár veľmi dobre vie, aké ťažké je hĺbiť jamy pre výsadbu drevín, plotové stĺpiky alebo napríklad pre ukotvenie prístrešku. Zemný vrták je v takomto prípade pomocník na nezaplatenie. Ukážeme vám, ako si ho zhotoviť z nepotrebného železa.

V prípade dier na výsadbu stromov a kríkov sa väčšinou vyžaduje výkop diery pre koreňový systém s hĺbkou cca 30 – 40cm a šírkou 25 – 35cm. Pomocou rýľa sa síce do potrebnej hĺbky dostaneme, no šírka jamy je pre jeho nepraktickosť pri hĺbení jám s menším priemerom vždy oveľa (a nepotrebne) väčšia. Zemný vrták je v tomto prípade vynikajúcim pomocníkom. Rovnako tak nám bude nápomocný pri inštalácií plotových stĺpikov či záhradných dekorácií, ktoré musia byť osadené v zemi.

Pracovný postup s fotografiami

Každý správny domáci kutil sa snaží vdýchnuť nový život aj zdanlivo nepotrebným veciam, ktoré uschováva trebárs v kôlni. Tu nájde napríklad kovové rúry, ktoré budú tvoriť teleso vrtáka, kúsok kovovej silnejšej pásoviny a nepotrebný starý kotúč z kotúčovej píly – cirkulára, alebo z väčšej rozbrusovačky. Na zhotovenie záhradného vrtáka musíme tiež mať zváračské zručnosti a tiež vedieť rezať kov pomocou brúsky či plameňa.

Konkrétne teda budeme potrebovať:

  1. Kovové rúry s dĺžkou 150 – 160 cm a 70 – 100cm
  2. Kovový pás 20mm široký a 80mm dlhý
  3. Kovový kotúč z píly (rozbrusovačky) s priemerom minimálne 150mm až do 250mm. Jeho hrúbka nesmie byť menšia ako 1,5 mm (ideálny je 2mm)

Ak nechceme zväčšovať priemer vnútornej diery v kotúči, mala by byť rúrka v priemere o 2 – 5mm menšia, než stredový otvor disku.
Najprv si kruhový koniec rúry rozdelíme na 4 časti a vo vzdialenosti cca 50mm od konca vyznačíme po obvode ďalší kruh. Ten tiež rozdelíme na 4 časti tak, aby deliace body boli vždy umiestnené v strede medzi hornými deliacimi bodmi. Horné aj dolné body pospájame a vzniknú nám akési zuby na konci rúry. Tieto budeme musieť vyrezať (kotúčom, plameňom. Kus pásoviny ohneme vo zveráku do tvaru, aký vidíme na obrázku.

Zo skrútenej pásoviny vyrobíme takýto hrot (vybrúsime hrany do ostra).

Po vyrezaní označených línií nám na konci rúry ostane takýto štvorzubec. Výška zubov je cca 35 – 40mm.

Zuby ohneme do stredu a medzi ne vsunieme pripravený hrot z pásoviny. Dôkladne ho prizvárame.
Po vychladnutí zvaru hrot obrúsime.

V ďalšom kroku musíme prerezať kovový kotúč na dve rovnaké polovice.

Obidve polovice prizvárame napevno z oboch strán k rúre s hrotom. Mali by voči sebe zvierať uhol 30 – 40°.

Ak sme robili vrták na krátkej rúrke, musíme ju teraz prizvárať k rúre dlhšej, aby celková výška vrtáka bola 160cm (prípadne výšku prispôsobíme podľa seba). Na vrchnú časť vrtákovej rúry prizvárame ďalšiu do tvaru T, ktorou budeme počas vŕtania točiť. Môžeme si tiež vyrobiť samostatné výmenné hroty rôznych priemerov a k nim tyč, na ktorú ich budeme podľa potreby nasádzať.

Hotovo. Môžeme začať robiť diery v záhrade. Až teraz človek pochopí, akého pomocníka si vyrobil vlastnými rukami.

Foto: sdelay.tv/blog­s/dinmar

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Lubo (Neregistrovaný užívateľ) 26.04.2020 14:32
Lubo

Dobrý deň. Zhotovil som podla vášho návodu a funguje to na 100%.Idem sadiť vinohrad 160 štepov, toto sa mi veru hodí. Dal by som aj foto, ale nieje tu možnosť. Ďakujem

Prihlásenie
 
 
Reklama