26.03.2011

Mnohé ženy na svete v poslednom čase podľahli „nákazlivej“ záľube – šijú takzvané Tilda postavičky. A že je to naozaj niečo ako posadnutosť, o tom svedčí aj množstvo blogov, fanklubov a diskusných fór práve na tému šitia „Tildy“. Ale aby sme vás toľko nenapínali, povedzme si, o čo vlastne ide.

Čo alebo kto je Tilda?

Tilda je vlastne značka originálnych šitých postavičiek – bábik, anjelikov, zvieratiek ako aj rôznych doplnkov do domácnosti (vankúše, závesy, obrusy a podobne). Pre Tilda postavičky sú typické komické, naivné a veselé výrazy tváre. Tváričky pozostávajú len z dvoch malých bodiek namiesto očí a ružových „machuliek“, ktoré predstavujú líčka.

Tilda postavičky

Tilda postavičky

Okrem šitých dekorácií nájdete pod značkou Tilda aj krásne papiere, ceduľky, nálepky, darčekové škatuľky, dózy a podobné veci.

Tilda nálepky

Tilda nálepky

Kto to celé vymyslel?

Tilda postavičky a vlastne celá značka Tilda je dielom nórskej dizajnérky Tone Finnanger, ktorá Tildu „uviedla na svet“ v roku 1999 vo veku 25 rokov. Jej snom bolo môcť sa živiť svojou záľubou, teda kreatívnym tvorením. To sa jej skutočne podarilo a od začiatku svojej kariéry vydala už niekoľko kníh, ktoré sa veľmi dobre predávajú po celom svete.

Tilda knihy

Tilda knižky vychádzajú neustále a zakaždým v nich nájdete kopec nápadov na zútulnenie svojho príbytku. Sú v nich strihy na šitie rôznych Tilda postavičiek, anjelikov a zvieratiek spolu s podrobným postupom. Knižky vychádzajú aj podľa rôznych ročných období – jarné, letné, jesenné a zimné (Vianočné) inšpirácie. Ušiť si nejakú Tilda postavičku teda nie je až také zložité, pokiaľ máte niektorú z knižiek Tone Finnanger.
Tieto knihy sa dajú kúpiť na internete. Nájdete ich napríklad u tohto predajcu, prípadne na stránkach zahraničných internetových obchodov. V bežných kníhkupectvách by ste ich asi zohnali ťažko. Okrem toho treba spomenúť, že Tilda knižky sú u nás dostupné nie v slovenčine, ale v iných jazykoch (napríklad v angličtine).

Kolekcia Tilda knižiek

Kolekcia Tilda knižiek

Pre koho je Tilda určená?

Je samozrejmé, že Tilda je typicky ženskou záležitosťou. Ženy po celom svete šijú tieto výtvory podľa predlohy Tone Finnanger. Na internete nájdete nespočetné množstvo galérií s výtvormi jednotlivých nadšenkýň. Ak ušijete nejakú postavičku, zvieratko alebo inú dekoráciu podľa Tildy, máte tiež krásny a originálny darček pre blízkych.

Čo treba na ušitie Tildy?

Ak by ste si aj vy radi ušili nejakú tú postavičku Tilda, potom budete potrebovať strih (najlepšie priamo z niektorej z knižiek Tilda), látky vhodných farieb, pomôcky na šitie – teda nite, ihly, gombíky alebo iné drobnosti na ozdobenie. Konkrétny zoznam potrebných vecí závisí od toho, čo presne sa chystáte ušiť. Postavičky sa dajú šiť ručne alebo na stroji. Pri strojovom šití je však tá výhoda, že to ide rýchlejšie a tiež stehy vyzerajú úhľadnejšie.
Látky na ušitie Tildy zoženiete bežne v galantériách (stačia bavlnené látky rôznych farieb), alebo tiež u niektorých predajcov na internete, ktorí sa zameriavajú aj na pomôcky na šitie Tildy (skúste napríklad tu: http://www.mimibazar.sk/bazar.php?…).

Na záver vám prinášame aspoň niekoľko webových stránok, ktoré sú venované práve šitiu Tildy.
http://tildaklub.blogspot.com/…/ala%20Tilda
http://zijem-svoj-sen.blogspot.com/
http://www.thegoldenthimble.com/…scorner.html

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Martin (Neregistrovaný užívateľ) 10.03.2014 16:10
Martin

Dobrý den,

kniha o Tildě v Češtině, bude vycházet v druhé polovině roku viz: www.nejlevnejsi-knihy.cz/kniha/tilda-puvabne-domaci-siti…
Knihu si již nyní můžete předobjednat.

oluška (Neregistrovaný užívateľ) 18.02.2014 14:22
oluška

tiež by som chcela zohanť knihu v slovenčine,napíšte prosím. ďakujem olga

sofinocka (Neregistrovaný užívateľ) 09.01.2014 14:20
sofinocka

prosim zhánam knihu šitie Tilda postavičiek v slovenčine alebo češtine viete mi poradiť ? Eva

sofinocka (Neregistrovaný užívateľ) 09.01.2014 14:16
sofinocka

prosim chcela by som tuto knihu Tilda -šitie ale v slovenčine neviem nikde zohnať pre dcerku viete mi poradiť dakujem Eva

Prihlásenie
 
 
Reklama