30.03.2020

Obávaný koronavírus zasiahol Slovensko a zastihol ľudí nepripravených. Proti vírusom sa môžeme chrániť rúškom, ktoré si ľahko vyrobíme doma. Prinášame fotonávod.
Rúška významne pomáhajú pri zabraňovaní šírenia rôznych nákaz. Kým v lekáraňach väčšinou dostanete jednorazové, ktoré po použití môžete zahodiť, v domácich podmienkach sa dajú vyrobiť „trvanlivé“ – také, ktoré sa po vypratí môžu používať opäť.

Ideálnou na použitie bude látka zo 100% bavlny, alebo taká, ktorá sa dá prať na vyšších stupňoch a hlavne žehliť (možno neviete, ale aj žehlenie zabíja baktérie a vírusy. Z takejto látky vystrihnite obdĺžnik s rozmermi 37×25 centimetrov, preložte ho napoly (cez dlhšiu časť) tak, aby vzorokovaná strana bola vnútri.

Potom prešite otvorený dlhší okraj na šijacom stroji. Vznikne tak valec, ktorý prevrátite naruby. Šev zostane vo vnútri.

Takto zošitú látku dôkladne prežehlite (šev bude tvoriť jednu z dlhších bočných hrán).
V každom rohu si vyznačte po bokoch 6 centimetrov a preložte rohy v tých bodov do malých trojuholníkov. Opäť ich dôkladne prežehlite.

Pozdĺž okraja vzniknutého útvaru látku prešite s výnimkou protiľahlých bočných častí medzi trojuholníkmi.

Ohnite hornú a dolnú časť vznikajúcej rúšky s presahom 5 cm a prežehlite ich žehličkou.

Prešite stehy pozdĺž samého okraja dlhých strán.

Teraz dvakrát preložte bočné steny tak, aby vznikla časť, do ktorej sa bude dať vtiahnuť gumička. Opäť prešite.

Na záver vtiahnite dve elastické gumičky (cca 30 cm dlhé) do masky a ich konce uviažte tak, aby vám pevne sedeli za ušami. Gumičky skráťte, prebytočné konce odstrihnite a uzol schovajte do rúšky.

Hotovo. Ak ste postupovali správne, rúška po nasadení vytvorí kryt nosa aj brady. Rúšku môžete opakovane prať aj žehliť.

Foto: Youtube | Gentleman’s Doll

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama