09.03.2015

Prinášame vám návod na netradičnú veľkonočnú ozdobu s tradičnou dekoráciou, ktorá je na nich vyšitá. Doslova.

Inna Forosťuková to s kraslicami vie

Inna Forosťuková to s kraslicami vie

Mnohým ľuďom sa veľmi nedarí dostať sa zo spárov jarnej únavy. Dekorovanie veľkonočných vajíčok je jedným z prostriedkov, ako s ňou bojovať. Vyšívanie je v našich končinách pradávnym koníčkom, no až nedávno sa tradičné vyšívanie prenieslo aj na také materiály, ako sú škrupiny vajec. Za všetko vlastne môže ponuka našich obchodných sietí, ktoré už niekoľko rokov ponúkajú za lacný peniaz modelárske vŕtačky s rôznymi vŕtacími, frézovacími a vyrezávacími nástavcami. Ľudia sú veľmi kreatívni a tak boom vyšívaných vajec nastal takmer okamžite, ako nastala možnosť využiť túto malú technologickú pomôcku miesto prácneho vyškrabkávania ihlou do škrupiny. Jednou z prvých popularizátoriek tejto techniky sa stala Inna ForosťukováUkrajinskej Luhanskej oblasti, ktorá svoje umelecké výtvory propagovala na internete. Samozrejme, my sa jej zručnosti zatiaľ nemôžeme vyrovnať ale verím, že postupom času mnohí z nás zvládnu fantastické a kreatívne vyšívané tvary priamo na vaječných škrupinách. Zatiaľ tu máme jednoduchý obrázkový návod pre všetkých čo to chcú vyskúšať.

Materiály

Mnohí si poviete, že vaječná škrupinka je tak krehká, že pri vŕtaní či frézovaní praskne a rozbije sa. Omyl. V skutočnosti je veľmi dobrým modelárskym materiálom, len musíte používať správne nástroje.

Budeme potrebovať:

- Modelársku vŕtačku s mini vrtákmi a rotačným rezným kotúčikom

- Surové vajcia (odporúčame kvalitné vajíčka z domáceho chovu / farmy – majú oveľa pevnejšie a silnejšie škrupiny, než vajcia „továrenské“)

- Nite na vyšívanie

- Dlhé tenké ihly

- Malé ostré nožnice

- Lepidlo

Inštrukcie

V nasledujúcom fotonávode vám ukážeme tie najzákladnejšie kroky pri výrobe vyšívaných vajec. Postup si samozrejme môžete upraviť podľa seba, aby ste na škrupinu mohli vyšiť akýkoľvek vzor čo sa vám páči.

1. Vyrežte otvor vo vajci.

04.jpg

Tajomstvo vyšívaných škrupín spočíva vo vyrezaní malého otvoru vo vajci na jeho zadnej strane. Držte nástroj kolmo k škrupine a vyrežte kruhový (oválny) otvor. Robte to nad umývadlom, pretože z rezného kotúča budú odletovať drobné „piliny“.
Dôležitá poznámka: Obsah vajca by sa po vyrezaní otvoru nemal konzumovať, nakoľko sa v ňom zachytia drobné čiastočky škrupiny. Je tiež možné klasicky vyfúknuť obsah z vajec von ešte pred rezaním, no vtedy po jeho koncoch zostanú malé diery.
Vnútrajšok vajca opatrne vymyte vodou so saponátom a nechajte dôkladne uschnúť.

2. Vyznačte si plán na ornament

Ceruzkou jemne nakreslite vodiace linky pre vzor, ktorý máte v pláne preniesť na škrupinu. Môžete zakresliť jednoduché línie, ktoré pomôžu udržať vzor rovno, ale môžete tiež nakresliť kompletný dizajn priamo na vajce. Ťahy ceruzkou budú neskôr odstránené.

3. Vyvŕtajte otvory pre výšivku

Na scénu prichádzajú minivrtáky. Keďže vo väčšine hobby setov nie sú tieto označené, musíte ich porovnať s vašimi ihlami a vybrať si ten, ktorý je len máličko väčší ako ihla, s ktorou sa chystáte vyšívať.
Začnite vŕtať v každom mieste, ktorou bude prechádzať ihla s farebnou niťou. Toto je v skutočnosti jediné chúlostivé miesto celého projektu, pretože hladký povrch vajca znemožňuje kvôli kĺzaniu vrtáka úplne presné vŕtanie vo zvolených bodoch. Nezostáva teda nič iné, ako cvičiť, cvičiť a cvičiť. Použite skúšobnú škrupinu a výsledky sa čoskoro zlepšia, aby ste mohli začať naostro.
Akonáhle sú otvory vyvŕtané, očistite škrupinu vatou namočenou v octe.

4. Začnite vyšívať

Do ihly navlečte farebnú niť a na konci urobte uzol. Prevliekajte niť cez predvŕtané otvory tak, ako pri klasickom vyšívaní – aby vznikol vzor. Vždy po dokončení farebného motívu nechajte koniec nite voľne visieť (bude ukončený neskôr).
Pokračujte dovtedy, kým nie je výšivka hotová.
Keď je vzor kompletný zostáva už iba zaistiť konce nití. Vo vnútri vaječnej škrupiny je to zložité urobiť uzol (v prípade ak nie ste chirurg) a tak jediné čo zostáva je kvapnúť na každé vlákno trochu lepidla v mieste, kde zvnútra opúšťa po poslednom prevlečení dierku. Keď je lepidlo suché, odstrihnite koniec nite.

Hotovo. Možnosti vyšívania vajec sú nekonečné. Skúste ich pred vyšívaním zafarbiť, pridávajte na ne vyšívané monogramy. Bavte sa. Prajeme peknú jar.

Foto: inna forostyuk, wikimedia. org, wikipedia.org. desingsponge.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

SimonaSládkovičová 10.08.2015 20:42
SimonaSládkovičová

Užasné :D

Prihlásenie
 
 
Reklama