[* eldor2.gif >]
Zlato. Dôvod pre odvážne výpravy, plienenie a zabíjanie. Od objavenia Ameriky až do 20. storočia sa mnoho ľudí okúzlení starou legendou rozhodlo hľadať miesto neuveriteľného zdroja bohatstva. No bezúspešne. Hnali sa za bohatstvom ktoré neexistuje?
„Obrad sa začínal skoro ráno na brehu jazera Guatavita, aby kráľ so svojím sprievodom mohol pozdraviť boha Slnka. Potom kráľa pokryli zlatým prachom, čím sa zmenil na zlatého muža – po španielsky el dorado. Potom nastúpil na plť z trstiny, naloženej zlatom a smaragdami. Nastúpili k nemu aj štyria náčelníci s ďalšími šperkmi a vyplávali do stredu jazera. Tam všetko zlato a smaragdy hodili do vody ako obetu bohu. „
Stačilo, že sa táto legenda dostala do uší španielov a zlatá horúčka bola na svete. O nesmiernom bohatstve Inkov a Aztékov sa vedelo aj v Európe. Ten kto bol svedkom vykladania španielskych lodí plných ulúpeného zlata veril, že v Amerike sa zlato zbiera zo zeme.
Prvý pokus o vylovenie pokladu pomocou sieti v roku 1545 nevyšiel. Bogotský obchodník Antonio de Sepúlveda sa dokonca v 16. storočí pokúsil jazero odvodniť. Osemtisíc indiánskych robotníkov vyhĺbilo do jedného z brehov obrovský zárez, ktorý vidno dodnes. Voda začala vytekať a hladina sa znížila o 18 metrov. Potom sa však steny výkopu zrútili a zahynulo veľa kopáčov. Aj napriek neúspechu mohol Sepúlveda odovzdať španielskemu kráľovi zlatý náprsný pancier, žezlo a smaragd veľký ako slepačie vajce.
[* jazero.jpg .(jazero.jpg) >]
O sto rokov neskôr sa príbeh začal meniť. Pribúdali príkrasy a zo zlatého muža – el doráda sa stalo rovnomenné miesto. Dokonca sa zmenila aj poloha. Najskôr sa miesto posunulo na dolný tok Orinoca a neskôr o 2400 kilometrov od jazera do amazonského pralesa. Mnoho bádateľov sa vybralo do týchto miest. Jedným z nich bol aj anglický plukovník Percy Fawcett, ktorý ale v roku 1925 záhadne zmizol v džungli.
Jazero Guatavita sa stalo terčom obnoveného pátrania v rokoch 1799 a 1807. Tam pruský učenec Alexander Humboldt vyrátal, že ak raz do roka počas sto rokov hádzalo 1000 Indiánov do jazera po 5 drobných zlatých šperkov, leží na dne 500 000 zlatých predmetov. Touto informáciou spustil novú vlnu pátrania. Posledný pokus o odvodnenie jazera uskutočnila britská spoločnosť v roku 1912. Prevŕtali dieru do jeho dna a všetka voda vytiekla. No na dne zostalo bahno, po ktorom sa nedalo chodiť. Kým vyschlo a dopravili vŕtacie zariadenie aby bahno odkrylo svoje tajomstvá, prišlo obdobie dažďov a jazero opäť zaplavila voda. Výsledkom bolo nájdenie zopár drobných ozdobných predmetov, ktorých hodnota takmer vôbec nepokryla náklady na prácu. Po tomto pokuse kolumbijská vláda vydala zákaz ďalších pátracích akcií na jazere.
Zdá sa, že všetci hľadači Eldoráda boli vopred odsúdení na neúspech a prevláda názor, že Eldorádo ani nikdy neexistovalo. No v roku 1969 objavili dvaja roľníci v jaskyni blízko Bogoty trojrozmerný zlatý model plte s ôsmimi veslármi a mužom uprostred. Mnohí nepochybujú, že ten muž je el dorado. A týmto objavom legenda aj naďalej žije.
Zanechať odpoveď