Dnešný deň – 9. september – je v slovenskom kalendári vyhradený obetiam holokaustu a rasového násilia. Pri tejto príležitosti sa včera uskutočnila pietna spomienka v areáli židovského cintorína vo Zvolene. Otvorili tam Park ušľachtilých duší, ktorého obdobu by sme našli len v Jeruzaleme.
Židovský cintorín vo Zvolene je pamätným miestom. Práve tu zime 1944 – 45 nemeckí fašisti a ich domáci prisluhovači popravovali tých, ktorí sa im postavili na odpor, ako aj tých, ktorých vo svojej zvrátenej predstave pokladali za menejcenných a ktorých systematicky likvidovali. V bojoch, ale najmä v koncentračných táboroch a v masových hroboch skončilo svoju životnú púť 730 Zvolenčanov.
Pietna spomienka na obete holokaustu sa začala odhalením prvej zo štyroch pamätných tabúl s menami tých, ktorí sa nevrátili z táborov smrti. Ako pripomenul vo svojom krátkom príhovore Jozef Klement, predseda banskobystricko-zvolenskej židovskej náboženskej obce, hroby mnohých príbuzných nepoznajú a preto si ich pamiatku uctievajú na tomto mieste, ktoré je pre našich židovských spoluobčanov takým posvätným.
Pred štyrmi rokmi začali vedľa cintorína budovať Park ušľachtilých duší. Dominuje mu sklenený monument, Obelisk nádeje, ktorý odhalili pred rokom. V stredu k nemu pribudol ďalší pamätník: Cesta pokory. Jeho časť je pod úrovňou zeme a sprístupňujú ju schody, je to ako symbolický hrob tých, ktorí nacistickí teror neprežili, ale aj tých statočných Slovákov a Sloveniek, čo nasadili vlastné životy, aby zachránili židovských spoluobčanov. To zdôraznil vo svojom príhovore Miloš Žiak, predseda predstavenstva Izraelskej obchodnej komory na Slovensku, ktorý vyzdvihol pomoc tých ľudí, čo sa nedokázali nečinne prizerať zverstvám páchaným na nevinných obetiach a mnohí s nich skončili v spoločnom hrobe s tými, ktorých sa snažili zachrániť. K účastníkom sa prihovoril aj veľvyslanec Židovského štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben-Zvi, ktorý poukázal na paralelu medzi židovským cintorínom ako smutnou minulosťou a susednou Technickou univerzitou reprezentujúcou mladú a šťastnú budúcnosť.
Spomienka na obete nacistického teroru sa tentoraz spájala so začiatkom nového roku podľa židovského kalendára. Ten sa začína 9. septembra a má už poradové číslo 5771.
Zanechať odpoveď