Archív

Postrach spojeneckých tankov – Panzerfaust

.=
Nemecké ozbrojené sily počas druhej svetovej vojny čelili postupne sa zväčšujúcemu náporu spojeneckých operácií. Veľké nebezpečenstvo predstavovali obrnené vozidlá a tanky. Lipská spoločnosť HASAG preto pracovala a roku 1942 aj dokončila v tom čase jedinečnú, inovatívnu a účinnú zbraň proti tejto hrozbe nazvanú Panzerfaust (pancierová päsť).

bundesarchiv-bild-101i-672-7634-13-russland-luftwaffensoldat-mit-panzerabwehrwaffe.jpg

bundesarchiv-bild-183-h28150-deutsche-soldaten-mit-panzerfausten.jpg

.=
Konštrukcia zbrane na jedno použitie pozostávala z výmetnej rúry slúžiacej na vystreľovanie granátov s kumulatívnou hlavicou, mieridiel a spúšťacieho mechanizmu. Hnacia náplň sa nachádzala vo výmetnej rúre. Za bojovou hlavicou sa pri lete roztvorili štyri odpružené stabilizačné krídelká. Zaobchádzanie s päsťou nebolo jednoduché, samotné zdĺhavé mierenie mohlo v boji spôsobiť problém. Zranenie plynmi zo strely vojak riskoval, ak pancierovú päsť nedržal pevne pod pazuchou. Podobne zle mohol dopadnúť, ak by zbraň použil v uzatvorených priestoroch.

panzerfaust-soldier.jpg

tali-ihantala.jpg

.=
Prvé panzerfausty 30 (klein) sa začali používať v roku 1943. Číslo sa samotným názvom sa rovnalo účinnému dostrelu v metroch. Panzerfaust 30 ho mal nedostačujúci, čo sa prejavilo na veľmi skorom zavedení modelov 60 a 100. Uvažovalo sa dokonca o dostrele 150 a 250 metrov. Strela z pancierovej päste dokázala preraziť 200 mm hrubý pancier pod uhlom 30° (Panzerfaust 30 iba 140 mm). To znamená, že teoreticky bola účinná proti všetkým spojeneckým tankom. Spojenci však svoje vyhliadky dokázali zlepšiť prídavnými postrannými prídavnými doskami, vrecami s pieskom, či všemožne umiestnenými náhradnými článkami pásov. Zatiaľ čo pred spojencami stála táto obávaná súčasť výzbroje nepriateľa, pre Nemcov predstavovali panzerfausty jednu z mála účinných zbraní, ktorú dokázali produkovať v tisícových sériách až do mája 1945.

projectile.jpg

pzf1-2.jpg

panzerfaust-original.jpg