Na pódiu stojí tmavá debna, vysoká, ako dospelý človek. Dovnútra vstupuje kúzelníkova asistentka. Iluzionista uzatvára debnu a odstúpi od nej. Urobí zopár tajomných pohybov a otvára prednú časť debny. Diváci užasnú. Asistentka je preč. Všetci vidia, že vnútrajšok debny je prázdny. Kúzelník však opäť zakrýva predný otvor a po chvíli ho odkryje. Asistentka je opäť na mieste a vystúpi za búrlivého aplauzu von.
Takýto pohľad bol bežný ešte pred dvadsiatimi rokmi na mnohých iluzionistických vystúpeniach. Vlastne sa s týmto trikom stretávame až do dnešných dní, no obecenstvo pri ňom nevstáva zo stoličiek a nedupe na znak chvály nohami po zemi. Prečo? Jednoducho preto, že vďaka internetu a televízií bolo množstvo kúzelníckych trikov objasnených a tak množstvo divákov už vie, že tajomstvo kúzla zneviditeľňovania tkvie hlavne v špeciálne upravenej debni. Predstavte si však, že na pódiu je iba iluzionista a jeho asistentka. Nič viac. Žiadna debna, skriňa, kufor, proste nič. Scéna je dokonale osvetlená a tak vidno, že na nej nie je žiadne prepadlisko, ani nič podobné, čo by napomohlo „zmiznutiu“ asistentky. Kúzelník urobí pár magických pohybov a odrazu sa jeho asistentka pred očami užasnutých divákov rozplynie… Zázrak? Dnes už nie. Dnes už existuje technológia, pomocou ktorej nie je problém nechať zmiznúť takmer čokoľvek. Tento krát však v úlohe kúzelníkov vystupujú vedci. Neveríte? Hobbyportal vás pozýva do Texasu – na Dallaskú univerzitu. Tamojším výskumníkom sa podarilo objaviť maskovacie zariadenie, ktoré umožní, aby požadovaný predmet zmizol.
Fatamorgána v službách vedy
*** Fatamorgánu sprevádza optický klam, zrkadlenie
Predstavte si asfaltovú cestu, rozpálenú od slnka. Keď na nej budete stáť a pozorovať vzdialený predmet, uvidíte vlnenie, alebo niečo, ako mokrý povrch. Nezriedka sa vami vybraný objekt bude odrážať a vy ho uvidíte, ako v zrkadle. Môže za to teplotná inverzia, kedy teplota vzduchu v atmosfére v spodných vrstvách neklesá, ale naopak stúpa. Vďaka teplotnému rozdielu medzi oboma povrchmi vzniká jav, ktorý vidíme, ako spomínané vlnenie. Zároveň sa vytvára optický klam, ktorý dokáže meniť smer dopadu svetelných lúčov a pozorovateľ vidí klamlivý obraz. Existuje mnoho dôkazov a svedectiev o tom, ako sa niektoré predmety zjavili tam, kde reálne nemajli šancu byť. Tak videlo množstvo ľudí v púšti, kde stovky kilometrov naokolo bol iba piesočné duny, fatamorgánu. Videli nielen oázy, ale aj celé mestá a videli ich dajme tomu na nebi. Vtedy sa zrkadlený objekt vďaka očnému klamu dostal do prázdneho priestoru, kde v podstate nič nebolo. Bola to práve fatamorgána, ktorá dlhý čas vŕtala v hlavách vedcom z Texasu. Ak je totiž možné, že sa zrkadlený obraz dostane do prázdneho priestoru, kde reálne nič nie je, malo by to fungovať aj naopak – vložiť prázdny priestor na miesto, kde je nejaký predmet a vďaka optickému klamu ho urobiť neviditeľným.
Na scénu vstupuje profesor Aliev
*** prof. Ali Aliev
V prvom rade bolo potrebné zostrojiť niečo, čo dokáže extrémne rýchlo meniť teplotu. A na toto majú na Dallaskej univerzite odborníka na slovo vzatého. Je ním profesor Ali Aliev. Že vám jeho meno neznie príliš „americky“? Máte pravdu. Profesor Aliev pochádza z bývalého Sovietskeho Zväzu, z Uzbekistanu. V roku 1977 ukončil štúdium rádioelektroniky na univerzite v Charkove (dnešná Ukrajina), v roku 1984 získal titul PhD na Akadémií vied v Uzbekistane v oblasti molekulárnej a tepelnej fyziky. V súčasnosti je výskumníkom NanoTech Institute Texas a zároveň profesorom prírodných vied a matematiky v University Dallas. Aliev pracuje s uhlíkovými nanotrubicami. Už samotný názov nano napovedá, že sú to trubice vyrobené z materiálov, ktoré ľudským okom takmer nevidno. Ich mnohokrát zväčšenú štruktúru si môžete pozrieť na tomto obrázku:
Elektróny v nanotrubiciach kmitajú veľmi veľkou rýchlosťou. To je ideálne, pretože vďaka tomu majú schopnosť skvelej vodivosti a tým pádom dokážu rýchlo meniť teplotu. Ich náhlym zahriatím dochádza k efektu fatamorgány a k optickému klamu. Doktor Aliev prijíma ponuku dozerať na vývoj zariadenia neviditeľnosti a po čase oznamuje v časopise Nanotechnology objav, ktorý nazýva Invisibility Cloak (neviditeľný plášť). Nevyzerá síce, ako ten zo seriálu Arabela, ale dokáže niečo veľmi podobné. Dokáže urobiť objekty neviditeľnými.
Nanotechnológia v praxi
Predvádzacia sála v Dallaskej univerzite je zaplnená vedcami, ktorí s napätím čakajú na demonštráciu neviditeľného plášťa. Profesor Aliev prináša zariadenie, v ktorom je zvisle pripevnená doska. *„Teraz ju nechám zmiznúť,“* prehovorí a stlačí tlačidlo. Neveriace pohľady vzápätí strieda udivený výraz. Doska je preč. Po ďalšom impulze sa opäť objaví. Aliev vysvetľuje: *„ Pred doskou je plášť z nanotrubíc, ktoré ale nie sú vidieť. Keď sa tieto zahrejú elektrickým impulzom, tak sa v ich okolí láme svetlo, ktorá dokáže odrážať prázdny priestor a tým pádom to vyzerá, že doska zmizla. Tá je však stále na svojom mieste. To len naše oči sú nedokonalé.“*
*** Takto zmizla doska pri pokuse na Dallaskej univerzite
Aké bude využitie tohto vynálezu? To prenechajme blízkej budúcnosti. A vašej fantázií. Jeden z výskumníkov však nezabudol podotknúť: *„Ak by sme mali takéto zariadenie v časoch studenej vojny, asi by sme posadili Rusov na zadok. Nie preto, že oni nič takého nevynašli, ale preto, že by okamžite dali do súvisu neviditeľný plášť a zbrojenie. Predstavte si superarmádu, kde by boli vojaci oblečení v zneviditeľňovacích skafandroch. Takú armádu by nebolo vidieť a stala by sa naozajstnou hrozbou pre nepriateľa.“*
Našťastie studená vojna skončila a na vývoji neviditeľného plášťa sa podieľa rodený Rus spolu s Američanmi v duchu hesla: Rusi majú mozgy a my, Američania prostriedky. Spolu dokážeme nevídané veci. Uvidíme teda, čo v najbližšej dobe prinesie tento vynález.
Video z demonštrácie pokusu prof. Alijeva:
[* youtube:3YO4TTpYg7g *]
Bude budúcnosť zneviditeľňovania vyzerať takto?:
Foto: scienceahead.com , wikimedia.com , nanotech.utdallas.edu , fedbybirds.com
Zanechať odpoveď