Archív

HDR efekt pomocou Photoshopu

High Dynamic Range Imaging (skratka HDRI) je technológia používaná v počítačovej grafike, ktorá umožňuje v reprezentácii obrázka ukladať nielen jeho farebné spektrum, ale aj luminiscenciu, čiže jas.

Problém nastáva pri zachytení scény fotoaparátom. Fotograf sa musí rozhodnúť, či zachytí svetlejšiu časť (*v tom prípade budú tmavšie časti scény na fotografii čierne, podexponované*), alebo tmavšiu časť (*v tom prípade budú svetlejšie časti scény na fotografii biele, preexponované*) <- zdroj: wikipédia

Existujú fotoaparáty, ktoré dokážu spraviť HDR snímku bez zásahu počítača. Jednoducho stlačíte spúšť a fotoaparát začne fotografovať. Vytvorí až 50 Mpix fotografie. Tento spôsob je však veľmi nákladný. Myslím, že oveľa viac fotografov, či už začiatočníkov alebo aj profesionálov ocení lacnejší spôsob a tým je vytvorenie viacerých fotografií toho istého miesta, objektu človeka…jednoducho toho, čo sa práve fotí.

Na vytvorenie HDR fotografie by nám mali stačiť 3 fotky.

3fotky.jpg
1- rozloženie jasu. 2- podexponovaná 3- preexponovaná
alebo druhý spôsob:

parishdr.jpg
1 – preexponovaná 2- normálna 3- podexponovaná

My si v tomto článku ukážeme, ako tento efekt spraviť s jednou jedinou fotogragiou.

Zmenil som jazykovú verziu Photoshopu na ENG, pretože čím skôr sa naučíte používať anglické slová, tým skôr vám bude PS sympatickejší a v prípade návodov, ktoré nájdete na internete sa vám bude ľahšie pracovať.

Otvorte si vašu fotografiu vo Photoshope. File -> Open alebo ju pretiahnite myškou.
Obrázok je ako vrstva zamknutý, preto si klikneme na fotografiu pravým a označíme Convert to smart object, čím sa nám odomkne a môžeme s ňou teraz voľne pracovať.

hdr1.jpg

Teraz použijeme funkciu Shadow/Highlights tool. Kliknite na Image -> Adjustments -> Shadow/Highlights. Shadow nastavte na 73% a Higlights nastavte na 18%

hdr2.jpg

Teraz fotografiu doostríme, aby nám vynikli krivky a vystúpili do popredia. Použijeme na to funkciu Filter> Sharpen> Unsharp Mask. Amount nastavte na 30 a Radius na 250.

hdr3.jpg

Fotografia už je trochu ostrejšia a kontrastnejšia. Ďalej si vytvoríme novú vrstvu s vlastnosťou Black and White. Spravíme to následovne: Layer> New Adjustment Layer> Black and White. Nastavte prelínanie vrstiev na Overlay a ponechajte 100%.

hdr4.jpg

Teraz sa môžete pohrať s nastaveniami farieb. Označte si jedným kliknutím vrstvu black and white, ktorú sme vytvorili a potom kliknite vľavo, kúsok od nadpisu vrstvy (*viď obrázok dole*) a podľa vaších pocitov si zvoľte nastavenia. Každá fotka, je iná a špecifická, moje nastavenia sa vám na vašej fotke nemusia zdať tie najlepšie, preto experimentujte a skúste svoje.

hdr5.jpg

Obrázok sa nám čoraz viac podobá HDR efektu.
Pre podobný efekt ako je ten sépiový si vytvoríme novú vrstvu CTRL+Shift+N a následne stlačte klávesovú skratku CTRL+Backspace <- prelínanie vrstiev nastavíme opäť na Overlay a Fill nastavíme na 50% (*pozor nie Opacity*).

hdr6.jpg

Fotografiu upravujte tak, aby mala reálny vzhľad, ale na druhej strane aby bol na nej badateľný tento kvázy HDR efekt. Nechávam to na vašom uvážení, čo konkrétne sa vám páči a čo sa vám hodí na fotke viac. Vo fotogalérii na konci článku som pripravil pár fotiek s HDR efektom.

Dúfam, že to na vašej fotke vytvorilo pekné farby a dojem z nej je vyslovene HDR 🙂 a že som vám týmto článkom pomohol a ušetril čas s fotením viacerých fotiek.

hdr-porovnanie.jpg