Archív

Ako sa starať o svoj notebook počas leta?

Stalo sa vám už niekedy, že ste pracovali na počítači (prevažne notebooku) a z ničoho nič sa vám vypol? Áno čudoval som sa aj ja. Baterka? Ale veď je nabitá. Tak čo potom? No tepelná ochrana proti prehrievaniu automaticky vypne PC skôr ako by sa niečo pokazilo. Tak vám v nasledujúcom článku popíšem niečo o tom, ako predísť takýmto situáciám.

Pozor na vlhko, teplo a piesok *** Pozor na vlhko, teplo a piesok

Leto už je v plnom prúde (*niekedy mám pocit, že už začína byť jeseň – listy už miestami žltnú a ten vánok podvečer…čisto jesenná atmosféra, ale to už som odbočil, vrátim sa teda k téme*)… teplých ba dokonca horúcich dní je stále viac a viac. Veľké teploty však neprospievajú naším „miláčikom“ alebo aspoň pracovným spoločníkom. Notebooky sú obzvlášť háklivé na tieto teplá, pretože majú oveľa slabšie chladenie ako stolové počítače. Pri vysokom výkone notebooku (hra,multimédia,filmy) pracujú všetky súčiastky oveľa rýchlejšie a častejšie, ako keď by sme písali semestrálku do školy. Pri veľkom prehriatí sa môže poškodiť váš počítač natoľko, že bude treba vymeniť nejakú časť hardware-u. Mne osobne pri hraní pc hier v lete, keď som mal notebook položení priamo na stole tak, že sa ani nemal ako chladiť, sa plast ventilátora tak zohrial, až zmenil tvar a pri štartovaní mi teraz vrtulka trochu šúcha a vydavá nepríjemný zvuk. Našťastie nebolo treba nič meniť.

Ďalšie veľké nebezpečenstvo hrozí vášmu notebooku na dovolenke. Nielenže sa chodí na dovolenku kvôli veľkému teplu, ale častokrát sa čiapkate a opaľujete aj na piesočnatej pláži. Pozor aj na veľké percento vlhkosti, to tiež neprospieva pre zariadenia ako je napríklad počítač.

Riešime situáciu:
=================
[* pad-n100.jpg .(Chladiaca podložka) >] *** Chladiaca podložka
– – odvetrávanie notebooku (mriežky chladiča umiestnené na spodnej strane alebo boku prístroja) by malo byť stále voľné – nenechávajte preto zariadenie dlhšiu dobu položené na dekách, prikrývkach či čalúnených stoličkách. (Ja som ho mal na drevenom stole a nestačilo to.)
– – ventilátory chladenia už môžu byť u starších notebookov zanesené prachom, ktorý prispieva k zbytočnému prehrievaniu – jemne a opatrne povysávajte vetracie mriežky vášho notebooku.

Ak sa notebook stále prehrieva je tu ďalšie riešenie. Výkonné PC pri náročných pracovných procesoch sa jednoducho prehrejú a nedokážete to ovplyvniť. Chcete výkon, musíte však chladiť. Mne pomohla podložka (kniha, dienko, učebnice…) stačilo mi uvoľniť horúci vzduch, ktorý vychádza cez chladiace mriežky. Ak vám ani toto nepomôže existujú podložky, chladiace podložky, ktoré sú napájané cez USB a s prídavným ventilátorom pomáhajú vášmu chladiču postarať sa o normálnu teplotu v jadre notebooku.

Praktické rady:
===============
– – nevystavujte notebook priamemu slnečnému žiareniu
– – ak je to možné, prepnite režim batérie na úsporný – výkon sa ale zníži
– – ak sa nechcete vzdať internetu ani mimo domácnosti či práce, skúste mobilný internet – menej náročný ako Wi-Fi, ale platený 🙂 a to nehovorím o surfovaní v zahraničí… preplatíte aj celú dovolenku

Načo si dávať pozor v zahraničí ?
=================================
– – Pozor na iné zásuvky (chorvástsko normálne štandardné, ale napríklad v grécku majú iné: samozrejme zvyknutý na naše normy na požiadanie sú vám ochotní domáci alebo hotelieri dať reduktciu.
– – V hoteloch sa často nachádzajú bezplatné wifi, podobne aj v reštauráciách – ak má váš notebook vstavaný modul na príjem internetového wifi signálu, môžete byť aj celé hodiny mimo hraníc SR na internete a platiť nebudete nič 🙂
– – Slovenskí operátori ponúkajú vraj pomerne výhodné služby dátového roamingu – no podľa mňa sú už prehnané ceny na Slovensku, nie to ešte mimo 🙂

Je lepšie predísť prehriatiu a dať si chvíľku roboty s nájdením podložky, alebo presunúť sa z deky (v prípade opalovania sa na pláži:) niekde na lavičku (pri mori nájdete určite nejakú) … ako riešiť potom problém v servise!