Archív

Používajme slnko ako zdroj elektriny

Slnko začína opäť krásne svietiť a zahrievať nás. Uvažovali ste nad tým, ako využiť slnko aj ako zdroj elektrickej energie?

V poslednej dobe sa o solárnej energii hovorí stále viac. Využíva sa na ohrev vody, aj na výrobu elektrickej energie. Fotovoltaický panel sa spomína stále častejšie ako alternatíva pre výrobu elektrickej energie zo slnečného žiarenia. Štátom dotované projekty pomáhajú rozšíreniu tohto alternatívneho zdroja energie, čím sa šetria náklady na bývanie a zároveň sa pomáha šetriť životné prostredie pri výrobe elektrickej energie pre domácnosti.

ibc-solarny-panel-150-cs.jpg

Práve vývoj fotovoltaických panelov umožňuje ich využitie v stále väčšom rozsahu a v netradičných realizáciách. Máme k dispozícii solárne strechy, kde solárne panely sú súčasťou škridly, budujú sa solárne cyklistické cestičky, dokonca bola daná do prevádzky aj prvá solárna cesta pre motorové vozidlá. Ukazuje sa, že vďaka vývoju dokážeme využívať slnečnú energiu stále efektívnejšie pre každodenný život, ako nevyčerpateľný alternatívny zdroj energie.

Slnko na každý deň

Môžeme však využívať elektrickú energiu zo slnka aj v menšom a každý deň? Samozrejme, záleží len na tom, do akej miery nám to umožňujú podmienky.
Pekným príkladom každodenného využívania slnka ako zdroja elektrickej energie je solárna nabíjačka. Môže mať viacero podôb, a podľa výkonu sa môže využiť na rôzne účely. Klasická solárna nabíjačka je solárny panel s výstupnými káblami na pripojenie vhodného zariadenia. Pozrime sa, aké možnosti z tohto základu môžeme získať.

Malá solárna nabíjačka v kompaktných rozmeroch sa dá použiť na nabíjanie malých zariadení, alebo na rýchle dobitie menšieho množstva energie pre mobilné zariadenia. Využíva sa ako záložný zdroj s menším výkonom, čo znamená, že potrebujeme viac času na získanie väčšieho množstva energie. Takéto solárne nabíjačky sú lacné a malé. Ak potrebujeme viac energie, napríklad na dobitie mobilného telefónu, je k dispozícii solárna prenosná nabíjačka na mobil

prclanok.jpg

Zvyčajne sa skladá z dvoch a viac panelov, ktoré sú pri zložené v kompaktnom obale. Keď solárnu nabíjačku chceme používať, rozložíme panely na slnečné miesto, pripojíme mobil alebo tablet, a nabíjame. Vývoj už umožnil využiť konštrukciu len z dvoch panelov tak, aby v priebehu niekoľkých hodín dokázal úplne nabiť aj energeticky náročnémobilné telefóny. Solárnu nabíjačku môžete aj zavesiť na batoh a dobíjať mobil aj počas túry. Praktické riešenie pre pobyty v prírode.

solarna-nabijacka-a-powerbank-2v1-xtorm-evoke-am121-4-5w-10000mah-vyuzitie-pri-stanovani.jpg

Solárna nabíjačka, už podľa názvu, pracuje počas slnečných dní. Elektrickú energiu však často potrebujeme aj mimo obdobia, keď svieti slnko. Preto potrebujeme vytvoriť zásobu energie, ktorú využijeme napríklad v noci. Výrobcovia samozrejme mysleli aj na takúto potrebu zásoby energie. Jednou z možností je solárna nabíjačka so zabudovanou batériou. Takáto solárna nabíjačka je o niečo ťažšia, keďže má zabudovanú batériu, no dobíjať mobilné zariadenia umožňuje kedykoľvek. Takúto solárnu nabíjačku stačí počas slnečných dní umiestniť na miesto s dopadom slnečných lúčov, a nechať dobíjať batériu. Doba nabitia záleží od výkonu solárneho panelu a kapacity batérie. Takúto solárnu nabíjačku môžeme dobíjať aj počas chôdze, ak ju pripneme tak, aby na ňu svietilo slnko.

Ďalšou možnosťou na ukladanie solárnej elektrickej energie je využitie klasickej solárnej nabíjačky a samostatnej powerbanky. Takáto kombinácia umožňuje ukladať energiu do zásoby v podobe powerbanky, ale na prenos nám potom postačuje powerbank, nemusíme so sebou brať nabíjačku, ak vieme, že máme k dispozícii dostatočnú zásobu energie v powerbanke. Môžeme mať prípadne viac kusov powerbanky a tie striedať v nabíjaní. Možnosti sú neobmedzené.

Solárne nabíjačky môžu byť aj výkonnejšie, môžu slúžiť na nabíjanie autobatérií, batérií pre lode, elektrické vozíky a podobne. Je naozaj len na každom užívateľovi, aby si vybral vhodný typ nabíjačky, ktorá bude vyhovovať jeho požiadavkám a nárokom. Môže to byť krok k tomu, ako nebyť plne závislý na elektrine z verejnej elektrickej siete.