18.03.2010

Môj novoročný príspevok:
Tento štvrtok sa skončilo nulté desaťročie (ako hnusne to znie) 21. storočia. Celkom dobre si pamätám, ako v roku 1999 očakával príchod nového milénia. Kolovali všelijaké fámy, napríklad že PC-čka na celom svete ten prechod nezvládnu a zrútia sa (a Microsoft skrachuje). Nový rok 2000 sme oslávili tak ako sa patrí, veď sa oslavovalo nové tisícročie. Hneď na to sa vyrojili mudrci, ktorý hovorili, že milénium začína v roku 2001 a nie 2000, a že milénium nie je to isté ako tisícročie a neviem čo ešte a tak sme si oslavu nového milénia zopakovali aj v roku 2001. Ale aké to bolo desaťročie ? Ja si to zrekapitulujem z môjho pohľadu PC hráča.

K tomu titulu „PC hráč“ sa hrdo hlásim (aj keď to pre niekoho môže znieť degradujúco), termín je to podobný, ako „filmový divák“, či „čitateľ kníh“ („užívateľ heroínu“ je už termín z iného súdka). PC hráčom som bol už aj na konci deviateho desaťročia (v skutočnosti to bolo desiate desaťročie) 20. storočia. Ako prvú hru, čo si pamätám, že som doma hral, bol Aladin, či Lion king, ale takisto aj FIFA RTWC 98. Čiže ak správne dedukujem, PC sme mali doma od roku 1997. (A aby som nezabudol na Wolfenstein 3D). V tom čase ešte nebolo rozšírené multiplayer hranie hier, lebo nebol u nás rozšírený internet ani kaviarne. Avšak, napriek tomu sa nám občas zadarilo si s bratrancami zahrať multiplayer, či už FIFU alebo NHL. Jeden na klávesnici, druhý na myši. Ale odbočil som, chcel som sa venovať práve uplynulému desaťročiu, nie 90. rokom.

wolfenstein 3D

Začalo sa teda nulté desaťročie, ale ja som dlho mal pôvodný PC, a tak som bol odkázaný na staré tituly hier, keďže pokrok išiel dopredu a staručký počítač už nezvládal. Asi tak na konci roku 2001 do našej rodiny zavítal nový PC, tuším Athlon 1 GHz, vtedy to bolo delo. Mohol som nastúpiť na novšie tituly hier. Avšak, nadviazal som na pokračovania mojich obľúbených hier. NHL 98 vystriedala NHL 2002, FIFU 98 vystriedala FIFA 2002 WC (špeciálne vydanie k MS vo futbale v Japonsku a Kórei). Cez internet sa to stále nehrávalo, ale opäť sme si to s bratrancami zahrali na jednom PC proti sebe, jeden na klávesnici a druhý na gamepade (tu je zmena oproti 98-čke). FIFA sa neskôr stala mojim osudom, ale o tom až o chvíľu.

Rýchly strih: medzitým sa na Slovensku rozmohol boom internetových kaviarní. Do kaviarní sa chodili hrávať multiplayer hry, keďže internet bol u nás stále naprd (na rozdiel od zahraničia). Hodina v kaviarni stála 20 – 40 Sk, niekde aj viac. Ale ako malí zasranci sme boli ochotní tieto peniaze obetovať. Jednoznačne viedli strielačky. Prvou takou obľúbenou hrou bol Half-life Deathmatch, na ktorý sme chodili 4–6 členná partia, ale mnohokrát aj väčšia a mnohokrát napríklad len vo dvojici. Deathmatch neskôr vystriedal Counter-strike. Doteraz jedna zo svetovo najobľúbenejších multiplayer hier. Osobnou kapitolou bola stratégia Age of empires 2. To sme si zaplatili za 3 hodiny 100 Sk (1 hod stála 40 Sk, čiže to bolo výhodné) a hrali sme.

Counter strike
Age of empires 2

Vrátim sa k FIFE. Od konca roku 2004 som začal hrávať FIFU 2005 online. Tomuto boomu dopomohla akcia Slovak telecomu, keď zaviedol DSL pripojenie za rozumnú cenu (za dovtedajšiu cenu dial-upu, prechod z dial-upu na DSL bol zdarma). O FIFE by sa dalo hovoriť veľa, zhrniem to: venoval som jej tri roky, odohral možno tisícku zápasov, chodil po turnajoch, v Bratislave, Prahe, Brne, Poprade, Piešťanoch, Košiciach, Starej Ľubovni a neviem kde ešte, bol som v slovenskej repre a začiatkom roku 2007 som s tým skončil.

FIFA 2005

Teraz by sa hodil mostík k futbalovým managerom: ešte niekedy v roku 2002 či 2003 som začal freewarovým Czech soccer managerom, neskôr som prešiel na Total club manager, z neho na Football manager a skončil pri Hattricku. To bol najväčší skok – vymyslení hráči, ale reálni súperi (státisíce reálnych súperov). To bolo v roku 2005. Hattrick bol po FIFE asi druhá veľká vášeň, bral som to (spolu s ostatnými), ako keby išlo o život. Takisto som sa tam motal okolo repre, aj keď som nikdy zvolený nebol )na moje šťastie). Ešte väčší prechod k realite bol v lete 2007 Footstar. Žeby tretia veľká vášeň ? Pri Fife, Hattricku a Footstare som na všelijakých turnajoch spoznal množstvo skvelých ľudí (človek by si predom pomyslel, že to budú skôr drbani), z ktorých sa mnohí stali mojimi priateľmi, dovolím si povedať priateľmi na život, keďže z mnohými sa stretávam aj po tom, čo som s danou hrou skončil.

Terza sa intenzívne venujem už iba Footstaru, človek sa musí za tie roky zmeniť. S bratrancami (v súčasnosti zároveň s mojimi spolubývajúcimi) si z nostalgie zahráme staré pecky. Máme na čo spomínať, bolo to pekné desaťročie …

Užitočné odkazy:

http://www.hobbyportal.sk/…si-ty-hracom

http://www.hobbyportal.sk/…zivotny-styl

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama