21.02.2017
(Platená inzercia)

Či už máte podnik a chcete stránku, ktorá o ňom bude písať, alebo len máte pocit, že máte toho veľa čo povedať, blogovanie je dobrý začiatok pre každého. No keďže možností je veľa a proces sa môže zdať niekomu komplikovaný skúsime vám ukázať ako na to.

Kde teda začať?

Pred tým než sa pustíte do navrhovania blogu, posaďte sa a položte si jednoduchú otázku: o čom? Teda o čom chcem ako autor-bloger písať? Znie jednoducho však? No keď jej venujete chvíľu vlastne nie je až taká jednoduchá. Nie všetci máme jasno v tom čo chceme rozprávať, a ako to chceme rozprávať. Venujte čas prieskumu trhu, čo fičí, čo ľudia píšu a čo ľudia čítajú. Môžete sa otočiť na veľké domény ako je napr. blog.sme.sk kde sa ľahko buduje publikum. Môžete skúsiť písať čo vám príde na um a uvidíte aké odozvy váš text bude mať.

Pekne a správne

Ak ste sa teda rozhodli, že chcete písať blog zameraný na jedlo, opýtajte sa znova, ako? Chcete písať o jedle z celého sveta? Chcete písať o svojich kulinárskych dobrodružstvách? Alebo chcete tvoriť vlastné recepty? Možností je veľa. Určenie témy neznamená, že máte to najhoršie za sebou. Vaša cesta začína.

Každý blog potrebuje okrem dobrého obsahu aj dobrý vizuál. Ani jedno nie je nadradené tomu druhému. Sú to rovnocenní partneri, ktorí si pomáhajú a navzájom sa ťahajú vpred. Ak totiž budete mať krásny vzhľad, ale texty jedna gramatická chyba za druhou, náročnejší návštevníci sa otočia na päte. Nie všetci si potrpia na gramatiku, ale vy musíte mať na pamäti že, vaše publikum je široké a odrádzať si potencionálnych čitateľov niečím čo viete opraviť je škoda. Oprášte teda ten slovenský pravopis, alebo texty dajte niekomu na korektúry.
A keď ide o vizuál, nemusíte kupovať zrkadlovky. Aj bežný telefón vám vie spraviť pekné fotky, venujte pozornosť kompozícii, pozrite sa ako správne fotiť to alebo ono jedlo, a postupne sa do toho dostanete. Na internete je k dispozícii veľa stránok kde si môžete stiahnuť obrázky zadarmo a použiť ich na svojom blogu. A ak sa časom rozhodnete venovať svojmu blogu viac energie a času, vždy viete nájsť niekoho kto sa fotografii venuje, a nafotí vám originálne pekné fotky.

Kam?

Máte teda tému, články bez chýb, pekné obrázky, kam ich teda dať? K dispozícii je veľa domén kde môžete blogovať zadarmo: blog.sme.sk, blog.pravda.sk blogspot.com, tumblr, blog.cz birdz blogy, a mnoho ďalších. Ak by ste sa rozhodli po čase blogovať seriózne určite sa poobzerajte po softvéri wordpress, ktorý je o niečo náročnejší na používanie, ale patrí k všeobecne obľúbeným doménam, aj New York Times má svoju stránku spravenú práve cez wordpress.
A keď už teda máte blog a čitateľov, zistili ste že vás blogovať baví a chcete do toho investovať viac času, energie. Možno ste zakladali blog pre vašu firmu alebo podnik a nezdá sa vám že fičí tak ako by mal? Niekedy sú to detaily, ktoré naše laické oko nevidí, ale tu prichádza na rad online marketing. Techniky, ktoré sa roky venujú tomu ako prilákať čitateľov, premeniť vašu aktivitu na obchod. Ak si teda myslíte, že vaša stránka má potenciál, otočte sa na profesionálov.

Reklamy a sociálne siete

Čitatelia však nie sú ako vrabce čo poletujú len tak hore dole svetom. Získať ich pozornosť je niekedy náročné no nie nemožné. V dobe sociálnych sietí, nepodceňujte facebook ako spôsob reklamy, kde si budete lákať svojich čitateľov. Ak je váš blog vizuálny, určite zvážte instagram. Zas a znova, online marketing je niečo čo posunie vás a váš blog tam kde sa zmení z bežného blogu na osvedčenú stránku.

No najdôležitejším pravidlo je sa nebáť. Strach je súčasťou každého rozhodnutia a teda aj vy dôjdete do bodu, kedy sa budete báť, pochybovať o tom či má zmysel blogovať, zakladať si stránku, či to niekto bude čítať. No pamätajte si, že nie je na vás aby ste o tom rozhodli. Nechajte rozhodnúť vašich čitateľov. Ak si myslíte, že máte čo povedať, asi to tak je. Neváhajte a pustite sa do toho!

Foto:pixabay

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

marian zavadsky (Neregistrovaný užívateľ) 07.08.2018 22:38
marian zavadsky

Pekne napísané..
Mne napríklad vyhovuje tento systém: picuscapital.sk/blogs-picuscapital/
Nemusím vedieť programovať a je to zadarmo takže som veľmi rád..

Prihlásenie
 
 
Reklama