Sociálna sieť Facebook je opäť zneužívaná. Jedná sa o tzv. „hacktivizmus“, kde dochádza k využití digitálnych nástrojov k dosadeniu politických cieľov. Informovala o tom spoločnosť AVG.
Výrobca svetovo najpopulárnejšieho voľne dostupného antivírusového programu pre nekomerčné účely, spoločnosť AVG Technologies, upozornila na ďalšiu hrozbu šíriacu sa po sociálnej sieti Facebook. Jedná sa o politický hacktivizmus alebo používanie nelegálnych či legálne pochybných digitálnych nástrojov za účelom dosiahnutia politických cieľov. Počas víkendu (5. A 6. Júna 2010) spoločnosť AVG zaznamenala niekoľko útokov na účty sociálnej siete Facebook tureckými hackermi, ktorý nadväzoval na nedávny incident v pásme Gazy. Spoločnosť AVG ako prvá identifikovala útok, ktorý svojou formou nasvedčoval, že sa jedná o útok dvoch jedincov alebo skupín z Turecka.
Medzi nástroje hacktivizmu patrí pozmeňovanie internetových stránok, krádež dát, presmerovanie, zosmiešnenie a napodobňovanie webových stránok, virtuálne sabotáže, vytváranie klamlivých aplikácií a virtual sit-ins (kolaps stránok v dôsledku preťaženia).
„Počet zneužitých účtov je celkom malý, doteraz ich bolo okolo päťdesiat, čo naznačuje, že sa nejedná o automatizovaný útok. Tento počet sa však stále pozvoľna zvyšuje. Jedná sa o historicky prvý politický hacktivismus, ktorý sa objavil na Facebooku.“ povedal Roger Thompson, vedúci výskumu webových hrozieb spoločnosti AVG.
Roger Thompson nás aj upozornil: „Vzhľadom k tomu, že sa pravdepodobne jedná o útoky tureckých hackerov, ktorí sa už raz dožadovali svetového rekordu, keď zneužili 37 tisíc stránok v jediný deň, nemali by sme podceňovať možnosť, že čoskoro nájdu automatizovaný spôsob útoku. Mali by sme byť ostražití k tomu, na čo klikáme. Myslite predtým, než kliknete.“
Hacktivizmus je ďalší zo zákerných útokov, ktoré sa čoraz častejšie objavujú na sociálnych sieťach. AVG chápe silu a moc sociálnych sietí, preto si nemyslí, že by mali byť všetky zavrhnuté. Spoločnosť AVG tiež dala zopár rád, ako by sme sa mali takýmto útokov vyhnúť:
1. Majte istotu, že surfujete bezpečne. Uistite sa, že používate spoľahlivý nástroj, ktorý vás upozorní na číhajúce nebezpečenstvo ešte pred tým, ako kliknete na odkaz.
2. Ak vás počítač žiada, aby ste si nainštalovali nejaký prehrávač videí a odkáže vás na nejakú neoficiálnu stránku, nesťahujte ho. Vždy prejdite na oficiálnu stránku video prehrávača a z tade si ho stiahnite. Nikdy nesťahujte prostredníctvom odkazov.
3. Skontrolujte si, či máte nainštalovaný bezpečnostný program s najnovšími aktualizáciami. Pokiaľ žiadny nemáte, môžete si ho stiahnuť zadarmo od spoločnosti AVG.
Zanechať odpoveď