09.07.2012

Sociálna sieť Facebook bez akéhokoľvek upozornenia, ohlásenia či povolenia zmenila v pondelok 25.6.2012 celému svetu e-mailové adresy, ktoré zadali užívatelia pri registrácií, alebo aktualizovali pri zmenách a ktoré sa zobrazujú v ich profile. Aj keď už pár dní o tom informujú médiá, všimlo si to len minimum ľudí. Hobbyportal považuje za povinnosť informovať svojich čitateľov o situácií, ktorá nastala a zároveň poradí, ako zviditeľniť pôvodnú adresu.

Bez upozornenia

Ak ste náhodou chceli zistiť e-mailovú adresu vášho priateľa či známeho, možno ste siahli po Facebooku, kde funkcia neustále aktualizovaného adresára patrí k často uvádzaným výhodám tejto siete. Lenže miesto pôvodnej adresy (teda tej, ktorú váš známy chcel, aby ste videli) ste našli len adresu vo forme prezývka@face­book.com. To je adresa, ktorú FB pridelil každému užívateľovi pri registrácií, no len veľmi málo ľudí ju využíva. Takže ak budete písať na tento mail, môže sa stať, že vaša pošta zostane bez odozvy. V diskusiách síce mnohí užívatelia tvrdia, že si túto zmenu ani nevšimli a že to vôbec nevadí, iní však zostali nepríjemne zaskočení. Negatívne reakcie sa týkajú najmä skomplikovaného získavania kontaktových e-mailov ostatných používateľov.

Čo sa vlastne stalo ?

Facebook príliš aktívne zmenil nastavenie zobrazenia adries, pretože chce užívateľa podnietiť k väčšiemu využívaniu svojich vlastných mailov, ktoré založil každému užívateľovi. Ich funkciou je vlastne len presmerovávať na facebookové správy. Počínanie správcov tejto najväčšej sociálnej siete, ktorú využíva takmer 800 miliónov ľudí, je však podľa odborníkov veľmi kontroverzné. Väčšina používateľov to kritizuje, ako neoprávnený zásah do ich súkromia.
Zástupcovia Facebooku sa bránia, že už v apríli včas informovali o aktualizácii e-mailov tak, aby boli konzistentné. Nikto však netuší, akým spôsobom bola táto informácia rozširovaná. Navyše na zmenu osobných údajov, ktoré by si mal uživateľ spravovať sám, bez zásahov z vonku neupozornili a ani si nevypýtali povolenie, čím zasiahli mnohým používateľom do privátnych informácií.

Podľa prvých správ sa zdalo, že táto zmena zasiahla len užívateľov, ktorí si aktivovali funkciu TIMELINE. My sme však zistili, že neobišla ani užívateľov bez nového profilu. Je len veľmi malé percento ľudí, ktorým zostala pôvodná adresa. Či máte adresu zmenenú aj vy môžete zistiť veľmi ľahko. Na Facebooku kliknite na svoje meno, na odkaz Informácie a pozrite sa, aký máte uvedený e-mail.

Vráťte si späť e-mailovú adresu

Ak aj u vás nastala neželaná zmena, môžeme vás ukľudniť, že pôvodná adresa sa nestratila a že si ju môžete pomerne jednoducho obnoviť. Ako na to?

  1. Kliknite na Facebooku na svoje meno
  2. Kliknite na Informácie / O mne / About
  3. Nad rámčekom Kontaktné údaje zvoľte Upraviť
  4. Na pravej strane od e-mailov zaškrtnite Shown on Timeline pri adrese, ktorú chcete uverejniť a naopak zaškrtnutím Skryté z časovej osi odstránite z vášho profilu adresu, ktorú vám nanútil Facebook

Foto: facebook.com, exacttarget.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Riso (Neregistrovaný užívateľ) 10.07.2012 14:36
Riso

aj ja som mal zmenenu. tak som radsej odstranil aj realnu.je to chrapunstvo, bez opytania menit udaje, ktore som si prial mat sam.

Milan Švidroň 09.07.2012 19:45
Milan Švidroň

Nie som na facebooku, ale decká sa veru čudovali, keď som im o tom povedal

Prihlásenie
 
 
Reklama