01.04.2010

Dnes už všetci máme ľahký a rýchly prístup na internet. Odkiaľkoľvek a kdekoľvek si skontrolujeme maily, prihlásime sa na svoje obľúbené fóra a chaty, zahráme si obľúbené online hry, prezrieme novinky na pre nás zaujímavých stránkach. A keďže sa vraví, že všetko je na webe, a naozaj je tam všetko, tak postupom času sa z nás všetkých stávajú lenivci, ktorí strávia veľa času za počítačom a pomaly zabúdame na to, aké to bolo vtedy, keď sme internet nemali. Pamätá si to ešte niekto? Bol to krásny svet. Vlastne to bol ten istý, ktorý dnes vidíme cez Google. Myslíte si, že sa vás to netýka? Ak strávite za internetom viac ako 3 hodiny denne, tak sa vás to určite týka. Veď za tri hodiny sa dá stihnúť spústa vecí. Príslovie: „Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť" navrhujem zmeniť na „Lepšie raz vidieť ako stokrát vygoogliť".

Na internete nájdeme všetko čo nás napadne. Ale nikto nezaručí, že sú to informácie pravdivé. Keď už má na internet prístup každý, tak si určite aj každý môže spraviť z každého srandu, napísať vymyslené veci o sebe, nezmyselné fakty a takto ovplyvniť množstvo iných ľudí. Podľa istej štatistiky je webových stránok už viac ako 8 miliárd, takže pochybujem, že sa nájde ešte niečo väčšie, o čom by nikto web neurobil. Myslím, že väčšina z tých stránok je takpovediac „o ničom" a ten kto ich založil už neurobil na nich nič iné. Preto je dnes veľmi ťažké nájsť na akúkoľvek tému naozaj kvalitnú a pravidelne aktualizovanú stránku. Množstvo ľudí si myslí, že aktualizovanie zvládnu, ale po čase sa na to väčšina z nich vykašle bez toho, aby stránku zmazali, keďže je webhosting zadarmo. A takto denne pribúda veľké množstvo „zbytočných" stránok a keď chceme v tom bordeli nájsť niečo zmysluplné, trvá nám to oveľa dlhšie, ako by sa očakávalo.

Pre veľkú väčšinu ľudí je dnes počítač a internet neoddeliteľnou súčasťou ich práce, či školy. Ale s internetom na nich (alebo nás?) pôsobí aj lenivosť a možnosť ľahko nájsť niečo na uvoľnenie, takže si musia (alebo musíme?) dať veľký pozor, aby pracovali ako majú. Online sme už skoro každý na facebooku, icq, azete, na všemožných fórach, stránkach, blogoch, a pomaly už ani nevieme, kde všade máme vytvorený účet a aké máme k nemu heslo. Facebook je v podstate výborná vec, pokiaľ sa to nepreženie. Možnosť spojiť sa s ľuďmi, ktorých sme niekedy spoznali a dlho sme sa s nimi nevideli, je svojím spôsobom vynikajúca. Taktiež je dobré pozrieť si niekoho fotky a zistiť, ako ide život. Ale pokiaľ si dlhé hodiny píšete s niekým, kto býva hneď vedľa, miesto toho, aby ste šli niekam sadnúť, pokecať a zabaviť sa, tak to nie je práve najlepší spôsob využitia. A navyše tie prídavné aplikácie a kvízy, ktoré sú všetky urobené iba jednoduchým algoritmom bez akejkoľvek hlbšej analýzy výsledku a takto oblbujú ľudí. Konečne viem, kto je aký nápoj, aká kreslená postavička, kto má aké japonské meno, kto je žena a kto muž…nezmyselné vankúšové vojny, štuchnutia a posielanie drinkov. Načo? Pošlem niekomu drink a čo akože má byť? To už fakt neviete čo od nudy?

http://www.grigus.blog.sme.sk

Takisto YouTube, že vraj Broadcast Yourself. A je tam plno videí z televízií a filmov a každé aspoň 50-krát. A keď už niečo je naozaj yourself, tak je to nejaká trapošina z mobilu, nejaké hulákanie a ani poriadne nevidím čo to tam je. Natrafiť na naozajstný yourself je naozaj ťažké. Hlavne že odporúčajú zdielať so svetom.

Som miliónty návštevník, hurá! A prídem na druhý deň a zase som miliónty návštevník, to myslia vážne, že sa niekto nachytá? Ak sa niekto naozaj nachytá, tak ten sa už musí riadne nudiť. Pošlite túto správu aspoň 10 ľuďom, lebo budete mať sedem rokov nešťastia a už nikdy nebudete mať žiadnych priateľov. No jasné. Jediná reťazová správa, ktorú som poslal a naozaj to fungovalo bola táto, citujem: „Pošli túto správu aspoň 20 ľuďom a nestane sa zaručene nič". A naozaj to fungovalo, nič sa nestalo. Kým zmažem všetky spamové maily, spamové pozvania do skupín na facebooku a zmažem ruské kontakty na icq, zaberie to plno času a iba to zvýši pravdepodobnosť, že prehliadnem niečo dôležité.

Vo svete pomaly prestávajú pribúdať miesta, kam by sa dalo reálne fyzicky ísť a ubúdajú aj ľudia, ktorí by tam šli. Centrum mesta je večer poloprázdne, alebo je aspoň prázdnejšie ako bývalo kedysi. Nájsť miesto na sedenie v bare nie je už takmer žiaden problém. O dvadsať rokov sa náš svet stane prázdnym, opusteným, cesty budú prázdne, chodníky zarastené, centrum a podniky prázdne, nebude nikto kto by do nich chodil, nebude nikto kto by v nich robil. Každý bude žiť šťastne online, kde je všetko také ako my chceme, dokonalé, nikdy sa nedá zomrieť, nemusíme vyvinúť žiadnu námahu. Zo Second Life sa stane First Life.

Sedím vonku na terase na intrákoch, krásne počasie, slnko pripeká, ale vonku nikto, ale online všetci. Nikomu sa nikam nechce, všetci unavení. Bieda.

Nuž áno. Internet nám otvára bránu do celého sveta, ale nie tak úplne do toho nášho. Preto chodievajte častejšie von a zachraňujte náš reálny svet!

Zdroj: grigus.blog.sme­.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Peter Hošták 18.04.2010 10:36
Peter Hošták

Trefný,pravdivý,priam dojímavý článok :) ešteže sa dajú tie upozornenia z fb na mail a podobne, zablokovať. Je vidno, že tieto aplikácie sú určené nato, aby nás odtŕhali od reálnych radostí i starostí. Som veľmi rád, že sa niekto podujal napísať v takom rozsahu o tejto téme :)

Prihlásenie
 
 
Reklama