Archív

Medziplanetárny internet – budeme chatovať z vesmíru?

Keď raz ľudská noha vkročí na planétu Mars, budeme mať my na Zemi dokonalý pôžitok z každej sekundy tejto veľkolepej udalosti. Nielenže budeme mať možnosť sledovať pomocou videa vo vysokom rozlíšení každý krok kozmonautov, ale budeme počuť aj dokonalý priestorový zvuk v reálnom čase. To všetko vďaka IPN (Inter Planetary Net) – internetovej sieti, do spustenia ktorej zostávajú necelé 4 mesiace.
IPN
Vitajte vo svete najnovších internetových technológií
=====================================================
Keď 29.októbra 1969 spustili predchodcu dnešného internetu – Arpanet, ohlasy boli rôzne. V čase studenej vojny odporcovia tejto technológie poukazovali na to, že neviditeľná sieť bude o nás tajne zhromažďovať dáta a zneužívať ich. No oveľa viac ľudí, ktorí aspoň trochu „videli“ do toho, čo môže takýto komunikačný systém priniesť, bolo nadšených. Onedlho – v roku 1987 vzniká pojem internet a k sieti sa pripája prvých 27 000 počítačov (Arpanet bol odpojený v marci 1990). Internet za necelých 25 rokov svojho trvania prešiel mnohými vylepšeniami, stal sa neoddeliteľnou súčasťou nášho života a prenikol do všetkých končín našej Zeme. Jediným miestom, ktoré bolo až doposiaľ preň tabu bol vesmír. No aj to sa má o pár mesiacov zmeniť. To všetko vďaka interplanetárnemu internetu IPN. Americká NASA na jeho vývoji úzko spolupracuje s duchovným otcom internetu Vintom Cerfom (*1943) a Robertom Kahnom (*1938), ktorý v sedemdesiatych rokoch minulého storočia vytvoril spolu s Cerfom komunikačný protokol, známy pod skratkou TCP/IP.
Zložitosť prenosu dát
=====================
Pokusy s vesmírnym internetom sú už dávno úspešné. No nikdy sa to nedialo v takom rozsahu, aký nás v budúcich rokoch čaká. Už dávnejšie bola vytvorená infraštruktúra DSN – Deep Space Network. Táto zahrňuje rádioteleskopy v USA, Španielsku a Austrálií.
Jeden zo španielskych teleskopv, pracujúcich v infraštruktúre DSN *** Jeden zo španielskych teleskopv, pracujúcich v infraštruktúre DSN
Prenos dát medzi geostacionárnou družicou, umiestnenou vo výške 40 000 km nad zemským povrchom a týmito rádioteleskopmi je možný aj cez TCP/IP. No napríklad Mars je od Zeme vzdialený približne 400 miliónov kilometrov. A túto vzdialenosť kvôli svojim obmedzeniam protokol TCP/IP nezvládne. Vint Cerf je známy okrem spolupráce s NASA aj tým, že je technologickým špecialistom v Google a zároveň jeho viceprezidentom. Vďaka jeho vynikajúcim prednáškam a prezentáciám sa vedecký svet dozvedel, ako sa bude riešiť prenos dát vo vesmíre. „ *Pozemský internet nie je stavaný na prenos obrovského množstva dát na obrovské vzdialenosti,*“ hovorí a dodáva:“ *Našou prioritou bolo vytvoriť úplne nové protokoly. Je ich celá sada a budú pracovať na medziplanetárne vzdialenosti. Tieto protokoly budú pripravené koncom roka 2011 ku štandarizácií a budú k dispozícií všetkým krajinám, ktoré lietajú do vesmíru. Ak budú prijaté, mohla by byť nimi vybavená každá vesmírna loď, ktorá od tej doby odštartuje*.“
Budúcnosť klope na dvere.
=========================
Vint Cerf na jednej zo svojich prednášok *** Vint Cerf na jednej zo svojich prednášok
Mnohí si iste pamätáte, ako vyzeral prenos signálu z vesmírnych lodí či raketoplánov. Nekvalitný trhaný obraz a prerušovaný zvuk s množstvom šumov. Tomu je koniec. Využitie internetu vo vesmíre poskytne komunikačný komfort a to nielen kozmonautom. Existujú spoločnosti, ktoré už v súčasnosti ponúkajú komerčné lety do vesmíru. Najznámejšou z nich je Virgin Galactic. Lístok na výlet do vesmíru stojí približne 200 tisíc USD – je to oveľa menej, ako 20 miliónov USD, ktoré začiatkom milénia zaplatil americký multimilionár, ktorý bol prvým vesmírnym turistom a na vesmírnej stanici ISS strávil 7 dní. Je jasné, že v budúcnosti všetci záujemcovia o let do vesmíru budú vybavení laptopom s pripojením k IPN. Tak budú môcť online informovať všetkých známych i neznámych o svojej ceste, budú môcť blogovať, chatovať a k tomu posielať ten najkvalitnejší audio a videozáznam v HD rozlíšení v reálnom čase na Zem.
Na záver nechajme priestor pre Vinta Cerfa a jeho víziu blízkej budúcnosti: „*V prvej fáze celého projektu vesmírneho internetu by mali na štandarizované protokoly prejsť satelity, vesmírne sondy a robotické vozidlá, mapujúce povrch Mesiaca a planét. V budúcnosti rátame s pokrytím celej slnečnej sústavy. Na krátke vzdialenosti od Zeme bude stále používaný pozemský internet, no na veľké vzdialenosti to už bude IPN. Takto bude zaručené nepretržité spojenie nielen medzi Zemou a vesmírnymi loďami, ale aj medzi raketami vo vesmíre navzájom.*“

Zdroj informácií a fotografií : NASA (http://stardust.jpl.nasa.gov) IPN (www.ipnsig.org/ , http://irevolution.net)