24.07.2012

Väčšina z nás sa už s nimi vo svete internetu stretla. Označujú sa slovom meme, alebo mémy a definovať ich nie je vôbec jednoduché. Všeobecne si v spojitosti s nimi môžeme predstaviť obrázok – komiks (s komentárom či bez ), ktorý je raz uvedený do internetového života, aby sa vzápätí šíril po všetkých sieťach, kde môže pretrvávať pár dní ale aj rokov v nezmenenej alebo zmutovanej podobe. Hlavné úlohy v týchto komiksoch hrajú kreslené postavičky, predstavujúce stereotypy správania, situácie a postrehy z reálneho života. Postavičky sú pritom jednoduché, väčšinou vytvorené v grafických programoch typu MS paint, alebo sa vytvárajú na základe fotografií reálnych postáv a ich tvárí napr. vo photoshope. Základom jednoduchých meme komiksov sú tváre, ktoré vyjadrujú rôzne nálady – hnev, smiech, smútok, škodoradosť a mnohé ďalšie. Meme je výlučne internetovou formou umenia a zdá sa, že lavína, ktorú smiešne postavičky spustili sa tak rýchlo nezastaví.

Aj tvár čínskej basketbalovej hviezdy Yao Minga poslúžila, ako základ pre postavičku meme

Aj tvár čínskej basketbalovej hviezdy Yao Minga poslúžila, ako základ pre postavičku meme

Odkiaľ sa vzali?

Prvé meme komiksy sa objavili v roku 2008 na internetovom fóre 4chan. Ich popularita začala prudko rásť o dva roky neskôr, keď maloobchodný reťazec Hot Topic začal predávať tričká s meme tvárami . Netrvalo dlho a komixy zobrali útokom Twitter, Facebook a iné známe sociálne siete. Reakcie ľudí na ne sú rôzne, no musí sa uznať, že väčšina z nich je vtipná a tiež to, že mnohé meme hlášky zľudoveli. Navyše aj odborníci priznávajú určité pozitíva, ktoré príchod meme na Slovensko priniesol. Napodiv medzi ne patrí aj to, že rozsah vyjadrovania „mémov“ umožnil mnohým rozvíjať sa vo výučbe anglického jazyka. Je to hlavne preto, že všeobecne panuje odpor k prekladaniu meme textov z angličtiny do slovenčiny – čo samozrejme prinieslo so sebou zvýšený záujem o potrebu naučiť sa aspoň základom anglického jazyka. Niektoré z komiksov sa totiž do slovenčiny ani nedajú preložiť, pretože by stratili svoju pointu. Navyše, ak chce našinec preraziť vo svete so svojim mémom , musí byť text pri obrázkoch v angličtine. To však neznamená, že sa v nich neobjavuje aj naša ľúbozvučná slovenčina:

Áno, presne takéto sú meme komiksy. Bez servítky, hemžiace sa slovami, ako fuck a podobne.
Ktoré tváričky sú najpopulárnejšie? Ťažko povedať, ale často používané sú „trollface“ , „forever alone“ a „LOL“. Veľmi populárna je aj zlostná postavička „fffffffffffu­uuuuuuuuuu“. Samozrejme, ako sme už spomínali, existujú aj tváre, ktoré vznikli na základe fotografií celebrít. Takto napríklad úspešne žije vo svete internetu Jackie Chan, či Paul McCartney.

meme.jpg

Meme hobby

Dalo sa čakať, že nový fenomén zaujme a tak sa aj u nás začali vynárať ako huby po daždi priaznivci meme komiksov. Na sociálnych sieťach sa vytvorili skupiny zaoberajúce sa týmto druhom zábavného umenia a pravidelne kŕmia virtuálny svet svojimi výtvormi. Vzniklo tak úplne nové hobby, ktoré sa šíri rýchlosťou blesku. O tom, že ho aktéri berú smrteľne vážne svedčia aj ich vyjadrenia na rôznych fórach: „ Kedysi slúžili na vyjadrenie poučných situácií napríklad bájky. Doba však ide dopredu a nám došli nielen bájky, ale aj mytológia. Situácie zo života okorenené svojským humorom teda sprostredkovávame práve cez meme postavičky a komiksy. Nemajte nám to za zlé. Kvalitné meme nesie totiž odkaz pre budúce generácie.“
Ak máte nápad a chcete si vytvoriť vlastný meme komiks, stačí ak navštívite napríklad túto stránku . Nájdete na nej kvalitný meme editor s množstvom predvolených postavičiek zoradených podľa emócií. Tieto si môžete pridávať do okienok komiksu a samozrejme napísať k nim text. Alebo si pomocou funkcie kreslenie vytvoríte vlastný meme obrázok. Taktiež môžete pridať, alebo odobrať okienka komiksu a nakoniec si svoj výtvor uložiť a následne odoslať na sieť. Tiež sa môžete zaregistrovať na stránke Memegusta , kde sa združuje veľká komunita tvorcov. Možností je naozaj veľa. Záleží na tom, akého máte kreatívneho ducha a či chcete preraziť práve vo svete s tajuplným názvom meme.

FOTO: internet

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Leo (Neregistrovaný užívateľ) 28.12.2012 19:36
Leo

Já jsem na Vánoce koupil meme trička přes www.memestricka.cz pomocí slevového kódu. U mad, bro? :D

Gony (Neregistrovaný užívateľ) 24.10.2012 20:43
Gony

Jsem fanoušek meme motivů proto vám uvádím stránku s meme trička, kde jsem si zakoupil nadupané meme charaktery koukněte memetrickator.cz

lili (Neregistrovaný užívateľ) 16.09.2012 15:29
lili

Ahojte nechceli by ste sa niekto porozprávať??

Ivan Nôta 25.07.2012 20:40
Ivan Nôta
Petr napísal:

Zapomeli jste zminit nejlepsi z nejlepsich memeportalu v cz a sk - MEMECOMICS.CZ !

Ďakujem za tip - takže www.memecomics.cz/ - pre tých, ktorí chcú

Ivan Nôta 25.07.2012 20:38
Ivan Nôta
ananas napísal:

aa, autor zabudol najdôležitejšie, človeka čo ich vytvoril. ;)

Zle prečítaný článok má za následok podobné komentáre. Jasne som uviedol 4chan ako praotca, ale ak treba, tak môžem doplniť: FFFFFFUUUUUU sa po prvýkrát objavilo na 4chan v auguste 2008, FUCK YEA presne 11. februára 2010 tiež na 4chan, za TROLLFACE stojí Devianart - táto postavička sa "narodila" 19 septembra 2008. Nesmieme zabudnúť na FOREVER ALONE - prvýkrát publikovaný na FUNNYJUNK 28. mája 2010 .... takto môžem pokračovať donekonečna, ale vzhľadom k zameraniu Hobbyportal(u) to nebude potrebné. Mémom sa venujú špecializované fóra, ktorých témou je len a len táto jedna.

Jakub Nedoba 25.07.2012 16:15
Jakub Nedoba
El napísal:

niekto objavil ameriku?

Kolumbus?

El (Neregistrovaný užívateľ) 25.07.2012 15:50
El

niekto objavil ameriku?

ananas (Neregistrovaný užívateľ) 24.07.2012 21:50
ananas

aa, autor zabudol najdôležitejšie, človeka čo ich vytvoril. ;)

Vicky (Neregistrovaný užívateľ) 24.07.2012 21:05
Vicky

tak toto bol clanok od cloveka co sa o tom len nahodou dozvedel od kamarata ktory sa to dozvedel od niekoho ineho a uz bolo nutkanie zverejnit nieco svoje tak napisem aspon o niecom o com si myslim ze mam potuchy....aaaale neni pravda :/

Petr (Neregistrovaný užívateľ) 24.07.2012 20:49
Petr

Zapomeli jste zminit nejlepsi z nejlepsich memeportalu v cz a sk - MEMECOMICS.CZ !

Milan Švidroň 24.07.2012 17:33
Milan Švidroň

Nikdy som nechápal, odkiaľ sa vyrojili tieto ksichtíky. A už chápem - aj keď? nechápem :) :) :)

Prihlásenie
 
 
Reklama