Väčšina z nás sa už s nimi vo svete internetu stretla. Označujú sa slovom meme, alebo mémy a definovať ich nie je vôbec jednoduché. Všeobecne si v spojitosti s nimi môžeme predstaviť obrázok – komiks (s komentárom či bez ), ktorý je raz uvedený do internetového života, aby sa vzápätí šíril po všetkých sieťach, kde môže pretrvávať pár dní ale aj rokov v nezmenenej alebo zmutovanej podobe. Hlavné úlohy v týchto komiksoch hrajú kreslené postavičky, predstavujúce stereotypy správania, situácie a postrehy z reálneho života. Postavičky sú pritom jednoduché, väčšinou vytvorené v grafických programoch typu MS paint, alebo sa vytvárajú na základe fotografií reálnych postáv a ich tvárí napr. vo photoshope. Základom jednoduchých meme komiksov sú tváre, ktoré vyjadrujú rôzne nálady – hnev, smiech, smútok, škodoradosť a mnohé ďalšie. Meme je výlučne internetovou formou umenia a zdá sa, že lavína, ktorú smiešne postavičky spustili sa tak rýchlo nezastaví.
*** Aj tvár čínskej basketbalovej hviezdy Yao Minga poslúžila, ako základ pre postavičku meme
Odkiaľ sa vzali?
Prvé meme komiksy sa objavili v roku 2008 na internetovom fóre 4chan. Ich popularita začala prudko rásť o dva roky neskôr, keď maloobchodný reťazec Hot Topic začal predávať tričká s meme tvárami . Netrvalo dlho a komixy zobrali útokom Twitter, Facebook a iné známe sociálne siete. Reakcie ľudí na ne sú rôzne, no musí sa uznať, že väčšina z nich je vtipná a tiež to, že mnohé meme hlášky zľudoveli. Navyše aj odborníci priznávajú určité pozitíva, ktoré príchod meme na Slovensko priniesol. Napodiv medzi ne patrí aj to, že rozsah vyjadrovania „mémov“ umožnil mnohým rozvíjať sa vo výučbe anglického jazyka. Je to hlavne preto, že všeobecne panuje odpor k prekladaniu meme textov z angličtiny do slovenčiny – čo samozrejme prinieslo so sebou zvýšený záujem o potrebu naučiť sa aspoň základom anglického jazyka. Niektoré z komiksov sa totiž do slovenčiny ani nedajú preložiť, pretože by stratili svoju pointu. Navyše, ak chce našinec preraziť vo svete so svojim mémom , musí byť text pri obrázkoch v angličtine. To však neznamená, že sa v nich neobjavuje aj naša ľúbozvučná slovenčina:
Áno, presne takéto sú meme komiksy. Bez servítky, hemžiace sa slovami, ako fuck a podobne.
Ktoré tváričky sú najpopulárnejšie? Ťažko povedať, ale často používané sú „trollface“ , „forever alone“ a „LOL“. Veľmi populárna je aj zlostná postavička „fffffffffffuuuuuuuuuuu“. Samozrejme, ako sme už spomínali, existujú aj tváre, ktoré vznikli na základe fotografií celebrít. Takto napríklad úspešne žije vo svete internetu Jackie Chan, či Paul McCartney.
Meme hobby
Dalo sa čakať, že nový fenomén zaujme a tak sa aj u nás začali vynárať ako huby po daždi priaznivci meme komiksov. Na sociálnych sieťach sa vytvorili skupiny zaoberajúce sa týmto druhom zábavného umenia a pravidelne kŕmia virtuálny svet svojimi výtvormi. Vzniklo tak úplne nové hobby, ktoré sa šíri rýchlosťou blesku. O tom, že ho aktéri berú smrteľne vážne svedčia aj ich vyjadrenia na rôznych fórach: *„ Kedysi slúžili na vyjadrenie poučných situácií napríklad bájky. Doba však ide dopredu a nám došli nielen bájky, ale aj mytológia. Situácie zo života okorenené svojským humorom teda sprostredkovávame práve cez meme postavičky a komiksy. Nemajte nám to za zlé. Kvalitné meme nesie totiž odkaz pre budúce generácie.“*
Ak máte nápad a chcete si vytvoriť vlastný meme komiks, stačí ak navštívite napríklad túto stránku . Nájdete na nej kvalitný meme editor s množstvom predvolených postavičiek zoradených podľa emócií. Tieto si môžete pridávať do okienok komiksu a samozrejme napísať k nim text. Alebo si pomocou funkcie kreslenie vytvoríte vlastný meme obrázok. Taktiež môžete pridať, alebo odobrať okienka komiksu a nakoniec si svoj výtvor uložiť a následne odoslať na sieť. Tiež sa môžete zaregistrovať na stránke Memegusta , kde sa združuje veľká komunita tvorcov. Možností je naozaj veľa. Záleží na tom, akého máte kreatívneho ducha a či chcete preraziť práve vo svete s tajuplným názvom meme.
[* youtube:z07TAM5Cc3A *]
FOTO: internet
Zanechať odpoveď