Málokto z nás vie o tom, že pri pohľade na glóbus či mapu sveta nevidíme realitu a svet vyzerá úplne inak. Ukážeme vám zaujímavú realitu.
Nejeden obyvateľ Zeme má kvôli mapám nesprávnu predstavu o svete v ktorom žije. Pri pohľade do atlasu by sa mohlo zdať, že Grónsko je rozlohou len o málo menšie než Afrika. Tá je pritom približne 14 × väčšia. Prečo nám teda mapy klamú?
Za všetko môže Mercator
S mapami sveta sa stretávame už od malička, nevyhneme sa im v škole a neskôr ich vidíme aj na nečakaných miestach.Hovorí sa, že človek sa stretne s mapou sveta približne desaťtisíc krát za život. Na základe obrazu na mapách si vytvárame náš vnútorný obraz o svete v ktorom žijeme, posudzujeme svetadiely alebo štáty. O pravdivosti a presnosti máp ľudia väčšinou nepochybujú. No mali by.
Prevažná väčšina máp, školských atlasov a internetových navigačných máp vychádza zo zobrazenia sveta, ktoré sa prvýkrát masovo ujalo v roku 1569. Vtedy prišiel flámsky kartograf Gerhard Mercator s valcovým zobrazením zemegule, ktoré následne prebrali námorníci a o niekoľko sto rokov neskôr letci. Základ tvorí valec rovnobežný so zemskou osou, obopína glóbus a dotýka sa ho na rovníku. Povrch gule sa potom na tento valec premieta, pričom jeho rozvinutý plášť pokrýva pravouhlá sieť poludníkov a rovnobežiek. Zjednodušene povedané, objekty, ktoré sa nachádzajú na rovníku, sú zobrazované výrazne menšie a naopak objekty ležiace blízko pólov výrazne väčšie ako v skutočnosti.
Málokto si však uvedomuje, že skreslenie spôsobené takýmto zobrazením je pomerne značné. Najpresnejšia je mapa v oblasti rovníka, naopak na póloch je takmer nepoužiteľná. Základom zobrazenia je totiž valec v normálnej polohe, dotýkajúci sa glóbusu na rovníku. Po zobrazení povrchu gule na valec a po rozvinutí plášťa valca do roviny vznikne pravouhlá sieť poludníkov a rovnobežiek. Poludníky sú zobrazené v rovnakých rozostupoch, zatiaľ čo vzájomná vzdialenosť rovnobežiek smerom k pólom rastie do nekonečna. Pretože sa valec po celom obvode rovníka glóbusu dotýka, je zobrazenie rovníka resp územia, ležiaceho na ňom presné. To neplatí o ostatných rovnobežkách, ktoré sú znázornené ako úsečky rovnakej dĺžky – čím bližšie k pólom, tým je skreslenie v dĺžke väčšie.
Grónsko, ktoré má veľkosť plochy 2,2 milióna kilometrov štvorcových potom vyzerá podobne, ako obrovská Afrika (30, 3 miliónov kilometrov štvorcových). Afrika sa tak javí na mape sveta pomerne zanedbateľne. V skutočnosti by sa do nej zmestili celé USA, Čína, Západná Európa, Argentína a India a stále by vám kúsok prázdneho miesta zostal.
Mercatorovo zobrazenie je pre svoj účel dodnes vynikajúcim. Pre lodnú a inú navigáciu je ideálnym, keďže v ňom nedochádza ku skresleniu uhlov. Na vytvorenie predstavy o reálnej podobe sveta je však prinajmenšom nevhodné, v skutočnosti priam škodlivé.
Porovnajte veľkosť území pomocou online aplikácie
Originálne porovnanie ponúka aplikácia The True Size Of!MTYwMDEwNzE.NDA4MjgxMw*MzU0NzE2NTA(MjAyMDQ3OA~!CONTIGUOUS_US*MTAwMjQwNzU.MjUwMjM1MTc(MTc1)MA~!IN*NTI2NDA1MQ.Nzg2MzQyMQ)MQ~!CN*OTkyMTY5Nw.NzMxNDcwNQ(MjI1)Mg , s ktorej pomocou možno presúvať jednotlivé krajiny v rámci sveta a porovnať tak ich skutočnú veľkosť. Jej ovládanie je jednoduché. Do vyhľadávacieho okienka zadáte názov krajiny, stlačíte enter a krajina sa vám farebne zvýrazní. Ak farebnú časť potiahnete smerom k rovníku, zistíte skutočnú veľkosť krajiny a keď ju priložíte k územiu inej krajiny, môžete bez problémov porovnávať. Určite budete prekvapení.
*** Veľkosť Grónska sa blíži skôr k Madagaskaru, ako k Afrike
*** Ak by bolo Slovensko v oblasti severného pólu
*** Ak by bola Čína blízko severného pólu, na mape by zabrala obrovské územie
*** Porovnanie rôznych území s africkým kontinentom
Foto: thetruesize.com, answersafrica.com, stoknakliye.org, autor
Zanechať odpoveď