Každý z nás, ktorý „pobýva“ na jednej z populárnych sociálnych sietí sa určite stretol s názorom, že je to zabijak času. Hobbyportal vám predstaví sociálnu sieť, ktorá vás zbytočne neokradne o váš drahocenný čas, nechá voľný priestor pre vašu osobnosť a čo je najlepšie, dá vám zarobiť peniaze. Možno veľa peňazí. Záleží len na vás a vašej kreativite.
Čo je to Quirky?
Zjednodušene môžeme povedať, že Quirky je sociálna sieť pre zlepšovateľov a vynálezcov. Takáto definícia vyzerá dosť akademicky, ale iba na prvý pohľad. V skutočnosti je táto sieť určená každému, kto má aspoň trochu kreatívneho ducha a občas celkom dobré nápady. Quirky sa v podstate podobá na iné sociálne siete. Po zaregistrovaní sa stanete členom komunity, ktorá miesto nahadzovania , komentovania a „lajkovania“ statusov prezentuje nápady. Tie sa môžu v podstate týkať čohokoľvek. Základnou myšlienkou je uľahčovať ľuďom život. Funguje to tak, že niekto predstaví svoj vynález, zlepšovák či nápad. Ostatní užívatelia mu dávajú svoje „like“ a ak je ten nápad naozaj dobrý, postúpi do takzvaného súťažného kola. A potom? Jedinečnosť celého projektu spočíva v tom, že Quirky je nielen sociálna sieť. Quirky je zároveň aj firma, ktorá vám váš nápad vyrobí a navyše presadí do obchodných sietí ! Podiely zo zisku samozrejme putujú na vaše konto. A nielen to. Svoj podiel má zároveň každý, kto počas schvaľovacieho procesu prispeje k pôvodnému nápadu svojou troškou do mlyna. Reálne to znamená, že ak podáte k nejakému návrhu svoje vylepšenie a práve to „prerazí“, automaticky máte svoj podiel na zisku. Stačí pritom málo – napríklad navrhnúť niečo tak obyčajné, ako je farba finálneho produktu. Neveríte? Prečítajte si príbeh jedného z pilotných výrobkov Quirky, ktorým nie je nič iné, ako obyčajná predlžovacia šnúra.
*** Ben Kaufman, zakladateľ sociálnej siete QUIRKY
Jake Zien
Problém, s ktorým ste sa možno stretli: nakúpite si k počítaču pár doplnkových zariadení, ktoré sú napájané adaptérmi. Vaša predlžovačka má síce množstvo zásuviek, no po zapojení adaptérov do nej zistíte, že každý z nich vám vďaka svojim rozmerom prekryl susedné dierky tak, že už do nich nič nestrčíte. Predlžovacia šnúra síce má päť zásuviek, no využiť sa dajú len tri. Na porazenie. Presne takýto problém mal Jake Zien. A tak navrhol flexibilnú predlžovačku, ktorá sa dá ohýbať tak, že nemá problém ani s najväčším adaptérom.
*** Jake Zien a jeho vynález
Ak by Jake chcel svoj nápad zrealizovať „klasickou“ cestou, čakala by ho strastiplná púť k výrobcom predlžovacích šnúr, ktorí by síce súhlasne pokývali hlavami, ale šanca na uvedenie zlepšováku do života by bola pramalá. Jake Zien postupoval ináč. Predstavil svoj nápad na sociálnej sieti Quirky. A jeho vízia mala úspech. Komunita nielenže posúvala jeho typ predlžovacej šnúry vpred, ale pozmenila aj jej vzhľad.
Na obrázku vidíte pôvodný nápad Jakeho Ziena. Ten počítal s tým, že že jednotlivé zásuvky bude možné od seba pružne odtiahnuť. Potom, čo výrobok prešiel komunitným posúdením a pripomienkovaním, komisia zložená zo zamestnancov Quirky vybrala do finále ohybnú variantu miesto pružnej. Tá môže natočiť jednotlivé zásuvky tak, aby sa adaptér bez problémov do každej vošiel. To všetko vďaka komunite, ktorá Jakeho pôvodný výtvor vylepšila a jednoducho „poslala ďalej“.
Quirky tak začala s výrobou a distribúciou výrobku, aký ešte na trhu nebol. Zákazníci boli veľmi spokojní. Ocenili napríklad aj možnosť ovinúť zásuvky okolo nohy stola, skrine či inej prekážky. Jake Zien začal zarábať. A nielen on. Quirky rozdeľuje 30% z ceny každého predaného výrobku medzi komunitu prispievateľov, ktorí počas procesu zásadne zmenili, alebo ovplyvnili finálnu tvár výrobku. Jednotlivé výšky podielov sú pritom pevne stanovené. Ak chcete vedieť viac, navštívte domovskú stránku Quirky, kde sú podiely prehľadne uvedené. Rovnako tam nájdete aj to, koľko kusov toho ktorého výrobku sa už predalo a ako dlho je v predaji. Zaujímavá je aj finančná stratégia Quirky. Ak sa zlepšovák dostane na trh, podiely na zisku budú putovať všetkým zúčastneným až do konca sveta, resp. dovtedy, kým sa výrobok neprestane predávať. Pekné, že? Jake Zien vie o tom svoje. Ostatne ak chcete, môžete si pozrieť jeho Quirky profil
Ben Kaufman
Benjamin Kaufman je 25 ročný „otec“ a zároveň riaditeľ sociálnej siete Quirky. Nedávno na konferencií SolidWorks World 2012 v San Diegu pritiahol pozornosť viac, ako 5000 poslucháčov prezentáciou svojho „podniku“. *„Boli sme nadšení,“* hovorí Susan Nanbanová, jedna z účastníčok konferencie: *„Nikdy by som neverila, že nejaký produkt môže byť vyrobený a úspešný vďaka komunite zo sociálnej siete. Ben Kaufman si jednoducho zaslúži aplauz. Toto sú veci, z ktorých máte zimomriavky. Príjemné zimomriavky.“*
Samotný šéf Quirky dodáva: *„Všetko, čo potrebujete je naozaj len a len dobrý nápad. Máme ponuku, ktorá sa neodmieta. Za váš nápad vám dáme peniaze. Rovnako zarobia aj tí, ktorí váš nápad zdokonalia v niektorom z vypísaných súťažných kôl. Tieto kolá predchádzajú výrobe finálneho produktu a sú zo strategického hľadiska veľmi potrebné. Všetko sa totiž dá ešte viac a viac zdokonaľovať. No v týchto kolách sa zároveň riešia detaily, akými je použitý materiál, farba, ale aj problémy, ktoré počas navrhovania výrobku vyšli na povrch. Je úplne normálnou vecou a stretávam sa s tým často, že sa pôvodná myšlienka, pôvodný nápad pretaví do niečoho úplne nového. Preto považujem za veľmi dôležité dôsledne monitorovať kto a akou mierou prispel k výslednej podobe produktu. Keď ide produkt do predaja, každý dostane svoj podiel.“*
*** Takto funguje Quirky
Prijatie návrhu do výroby môže ovplyvniť každý užívateľ Quirky jednoducho tým, že dá vybranému nápadu svoj hlas. Kedykoľvek ho tiež môže porota Quirky vybrať pre takzvané vnútorné posúdenie priamou cestou. V tej chvíli je už napoly vyhraté. Každý utorok a štvrtok o polnoci potom prevádzkovatelia servera na stránkach ohlási jeden nový vynález či zlepšovák, ktorý pôjde do výroby.
Základné posudzovanie a hlasovanie o návrhu trvá tridsať dní. Vývoj vybraného návrhu potom pokračuje mesiac aj dlhšie. Počas neho môže každý prispieť svojou troškou. Navrhnúť akékoľvek konštrukčné zlepšenia, nový materiál, prípadne sa zapojiť priamo do vypísaných „súťažných“ kvízov, v ktorých sa rieši napríklad finálna cena výrobku (aby nebola príliš nízka alebo vysoká). Užívateľ siete svojimi odpoveďami získava vplyv, ktorý je vo finále prevádzaný na skutočné doláre alebo skôr väčšinou centy. Za zásadné rady a pripomienky však možno aj zásadne zarobiť.
Šancu má naozaj každý. Dobrou správou je hlavne to, že Quirky usilovne zvažuje expanziu do Európy vrátane jazykových mutácií sociálnej siete. Je to možno aj preto, že až 40% vynálezov podaných na Quirky pochádza od autorov, ktorí nežijú v USA. Máme sa teda na čo tešiť. Azda sa tak naplní aj to známe slovenské: *„Dobrá rada stojí groš.“* Quirky to plní doslovne.
QUIRKY – VYSVETLENÉ ZA 50 SEKÚND
[* youtube:jogQT7ijlA8 *]
Pozrite si fotografie návrhov, ktoré už prešli, vyrábajú sa a ich autori zarábajú. Kompletnú fotogalériu produktov si môžete prezrieť TU
Foto: solidsmack.com, aquirkyblog.com, quirky.com,
Zanechať odpoveď