01.06.2012

Tiež vás ide rozhodiť od jedu keď otvoríte mailovú schránku a nájdete v nej kopec nevyžiadanej pošty? Tápete, ak chcete zistiť ako je možné, že sa vám ozve predajca automobilov ešte skôr, ako predáte svoje staré auto, alebo výrobca kuchynských liniek na mieru v čase, keď sa sťahujete do nového bytu? Máme pre vás dobrú správu. Podľa odborníkov vás už čoskoro takáto nevyžiadaná pošta (SPAM) prestane otravovať a do piatich rokov vymizne úplne. Prichádza totiž éra správ, ktoré vás nebudú obťažovať, naopak ich privítate. SPAM nahradí HAM.

Môže za to Monty Python?

Nevyžiadaná pošta s reťazovou reakciou má svoje korene v čase, kedy sa o internete nesnívalo ani najväčšiemu rojkovi. V roku 1864 telegrafická firma Western Union odoslala v Spojených štátoch prvý hromadný telegram. Týkal sa investičných možností a adresáti boli skôr zmätení. Pokus preto zlyhal na celej čiare. Po viac, ako sto rokoch – v roku 1978 preniká spam do virtuálneho sveta. Americká počítačová spoločnosť DEC (Digital Equipment Corporation) rozosiela na adresy virtuálnej siete ARPANET (predchodca internetu) hromadnú správu, lákajúcu na produkty DEC. Od tej doby sa spam stáva neoddeliteľnou (a nepríjemnou) súčasťou virtuálneho sveta. Pôvod samotného slova spam, ktorý sa pre obťažujúce e-mailové správy vžil aj v našich končinách, je nejasný. Existujú dve verzie vzniku tohto pomenovania. Prvá rozoberá skratku SPAM, ako Shit Post At Mail. Tento pomerne vulgárny podtext sa dá voľne preložiť, ako zbytočná správa poslaná e-mailom. Druhá verzia je zaujímavejšia. Popisuje, že za pôvodom pomenovania spamu stojí kedysi populárny anglický televízny seriál Lietajúci cirkus Montyho Pythona. V jednej časti je totiž na jedálnom lístku niekoľkokrát za sebou napísané spam, čo v tomto prípade znamenalo skratku pre korenenú šunku (Spiced Ham). V tej istej časti zaznie pesnička, kde sa slovo spam opakuje stále dookola a to pripomína reťazovú reakciu. Presne tak sa šíri aj nevyžiadaná pošta.
Názov Ham je odvodený od slova Spam. Kým spam vyjadruje niečo, čo nemusí byť každému po chuti (korenená šunka), ham označuje už iba čistú šunku bez prímesí a akýchkoľvek zbytočností. Názov HAM teda označuje poštu, ktorá vás neobťažuje, práve naopak.

Vytváranie ideálneho HAMU

Koľko dotazníkov ste v živote vyplnili? Ani jeden? A čo tak iba pár údajov o vás pri kúpe SIM karty? Verte, že to úplne stačí. Údaje o vás sa rýchlosťou blesku rozšíria a postačia k tomu, aby vás zanedlho kontaktovala konkurencia s lepšou ponukou. A tak isto sa vaše údaje rozšíria aj medzi firmami, o ktorých ste v živote nepočuli. Akonáhle pristúpite na ich hru a na niečo v ich správe kliknete, prípadne vyplníte, už dávate vedieť o sebe niečo navyše. A tak ste zaplavovaní spamovou poštou čím ďalej, tým viac.
Spoločnosť IBM vypracovala nedávno predbežný plán s návrhom, ktorý počíta s tým, že v priebehu piatich rokov vám budú chodiť už iba vyžiadané správy, čiže HAM. Terry Zink, špecialista na spamy z americkej pobočky Microsoftu upresňuje: „Nevyžiadaná pošta ľudí obťažuje. Ponuky ľudia ignorujú a firmy si musia hľadať iné cesty, ako osloviť potenciálnych zákazníkov.“
Riešenie? Celosvetová internetová sieť a dáta, ktoré o vás ukrýva. Podľa IP adresy je možné vystopovať každého užívateľa. Dnešné technológie sú tak vyspelé, že môžu získať z vášho elektronického diára váš denný harmonogram. Hravo zostavia plán vašich obľúbených činností. Využijú k tomu aj také prostriedky, akými sú vaše vlastné „stopy“ zanechané pri registrácií napríklad na sociálnych sieťach. Systém tieto poznatky prepojí a zostaví váš profil, kde hrajú priority hlavne vaše záľuby, koníčky, hobby. Ako s týmito údajmi systém naloží? Nemusíte mať strach. Akonáhle dôjde k prepojeniu informácií napríklad o tom, že v konkrétny večer máte čas a vo vašom meste je práve v tom čase koncert vašej obľúbenej speváčky, príde vám správa s rezerváciou na akciu vrátane rozpisu dopravného spojenia a iných detailov. Takéto pohodlné služby vás obťažovať nebudú a počíta sa s tým, že si ich vyžiadate dokonca sami, čo komunikáciu zjednoduší.

Ramsey Pryor, produktový manažér IBM dodáva: „Vytlačenie spamu hamom bude rýchly proces. Systém bude v priebehu krátkej doby nastavený tak, aby vám do spamového koša padali správy mimo vášho záujmu a naopak ponuka, ktorú systém vyhodnotí s tým, že by vás mohla zaujať sa ocitne v prijatej pošte.“ Správy teda budú doslova šité na mieru každému užívateľovi internetu.

Ham by mohol vyzerať napríklad takto:

Koncert vašej obľúbenej skupiny už túto stredu vo vašom meste! Máte rezervované miesta na státie tesne pod pódiom. Parkovisko vedľa športovej haly bude otvorené dve hodiny pred koncertom. Ak chcete využiť verejnú dopravu, v priloženom súbore nájdete čísla liniek mestskej dopravy aj s harmonogramom odchodov.
Pohodlné, že? Zabudnite teda na SPAM a zapamätajte si slovo HAM. V blízkej budúcnosti sa s ním často stretnete.

Foto: mirnabard.com, geemedia.com.au, visualphotos.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Tako (Neregistrovaný užívateľ) 08.06.2012 08:48
Tako

tak neviem, pre mna to asi bude zasa iba spam, ale nekric hop, ze? uvidime. mozno taketo maily privitam, uvidime

Prihlásenie
 
 
Reklama