06.02.2018

Chcete vedieť, či sa vzhľadom nepodobáte nejakej osobe z minulosti? Keďže fotografovanie je celkovo mladou záležitosťou, bude potrebné hľadať inde. Čo tak na portrétoch zo skutočných starých obrazov? Práve na toto slúži nová funkcia v aplikácií Arts and Culture od spoločnosti Google.

Dvojníkom z minulosti sme sa už pred časom na stránkach Hobby portálu venovali v článku Ancient Alter Ego. Mnohým z vás pri jeho čítaní určite napadla myšlienka, respektíve otázka, ako sa takíto dvojníci vyhľadávajú. Veď po svete môžeme nájsť milióny obrazov s mnohými tvárami a tak je „bádateľská“ úloha človeka v tomto prípade vopred odsúdená na neúspech. Odpoveď je jednoduchšia, než si myslíte. Za všetko môže jeden „tajný program“ vyvinutý pred rokmi pre policajné zložky na rozpoznávanie tvárí podľa videí či fotografií. Za niekoľko rokov bol tento program viackrát vylepšený a potom prišiel zlom. Počítače začali v rámci rozpoznávania fungovať na báze „neurónových sietí“ a tak sa úžasne zrýchli celý proces vyhľadávania. Dnes máme v mobiloch programy na rozpoznávanie húb či na rozpoznávanie kvetov. Chýbalo už len jedno – aplikácia, ktorá porovnaním vyhľadá tvár, podobnú tej vašej. Ani toto už neplatí. Spoločnosť Google prišla s upgradom svojej vlastnej aplikácie Arts and Culture a umožnila užívateľom tejto aplikácie nájsť takto svojho dvojníka z minulosti.

Čo je Google Arts and Culture?

Ako už názov napovedá Google Arts and Culture slúži ako mobilná encyklopédia o umení a kultúre. Nájdete v nej fotografie obrazov, sôch, pamiatok. Môžete si prečítať články o umení a kultúre. Zaujímavou funkciou je tiež možnosť prejsť sa po historických a kultúrnych miestach pomocou funkcie streetview. Samozrejmosťou je aj vyhľadávanie v databáze obsahujúcej okolo 70 tisíc umeleckých diel alebo znázornenie najbližších múzeí a galérii vďaka prepojeniu s Google Maps. Najnovšia pridaná funkcia je ale ešte zaujímavejšia. V poslednej verzii aplikácie (ktorá u nás ešte nemusí byť dostupná) stačí prelistovať hlavnú ponuku na koniec k položke Is your portrait in a museum?, čím sa spustí fotoaparát a po odfotografovaní vašej tváre aplikácia s pomocou rozpoznávacieho systému od Google ju priradí k nejakému historickému obrazu. A hoci často je výsledok je skôr úsmevný, mánia hľadania dvojníkov zachvátila momentálne Ameriku viac, ako pred časom „pokémoni“. Služba zaujala bežných ľudí, ale aj celebrity, ktoré sa neváhajú s výsledkami podeliť na internete.

Hľadá sa „druhé ja“
Je potrebné si uvedomiť, že Arts and Culture dokáže prakticky v pár okamihoch po zhotovení selfie porovnať vašu tvár s miliónmi portrétov na obrazoch po celom svete a tak je naozaj šanca, že po objavení svojho dvojníka zostanete mierne v pomykove: Aplikácia totiž nevyhľadáva len v ústredných tvárach obrazov, ale aj vo vedľajších postavách v scenériách. Navyše vám v ľavom hornom rohu sama ukáže percentuálnu úspešnosť pri hľadaní a vedľa oznámi názov obrazu a často krát aj umelca, ktorý ho namaľoval. Spoločnosť Google poznamenáva, že služba je dostupná vo vybraných regiónoch, ale podľa všetkého sa z nej momentálne tešia iba ľudia v USA. Zvyšok sveta si bude musieť počkať, kým sa Google nerozhodne zmeniť to. No stať sa to môže už zajtra Pokiaľ by ste mali záujem o aplikáciu a jej ostatný obsah, ktorý je naozaj veľmi zaujímavý, stiahnete si ju z nasledujúcich odkazov.
Z Google Play
Z App Store
Je to dobré aj z toho dôvodu, že akonáhle spustí Google službu na Slovensku (ak sa tak už medzitým nestalo) , na update vás upozorní samotná appka v mobile.

Foto: sfgate.com, instagram, twitter

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Roman (Neregistrovaný užívateľ) 11.05.2018 18:40
Roman

Tak to je <a href="www.google.sk">bomba</a> :-D

Prihlásenie
 
 
Reklama