Mladíkovi, stojacemu na autobusovej zastávke stekajú po čele aj napriek chladnejšiemu počasiu malé kvapky potu. Niekoľkokrát nezdravo zakašle. Vzápätí vytiahne z vrecka mobilný telefón a napľuje naň. Okolostojaci ľudia odstúpia ďalej, považujú ho totiž za blázna.
{{adsense}}
Netušia, ako veľmi sa mýlia. Muž totiž drží v ruke technickú novinku, o ktorej zrejme nemajú ani tušenia. Jeho mobil mu v okamihu ukáže, akú nemoc má. Hobbyportal vie viac.
Mobilný lekár
Vďaka množstvu užitočných aplikácií nám dnes dokážu mobilné telefóny šetriť čas a zdá sa, že v blízkej dobe nám ušetria aj cestu k lekárovi. Stačí umiestniť na displej vzorku slín a prístroj odhalí, či sme nachladení , alebo je nám zle z jedla a podobne.
Na začiatku bol plán uviesť na trh malý prístroj, ktorý by fungoval na podobnom princípe, ako tehotenský test, len o niečo pokročilejší s rozšírenými možnosťami diagnostiky. Elektronické „vnútro“ prístroja malo zo vzorky krvi, moču, alebo slín rozpoznávať druhy nevoľnosti od chrípky, tehotenstva až po otravu. Načo však vyrábať prístroj samostatne, keď sa dá vtesnať do mobilu? Presne takto premýšľali dvaja vedci z kórejského Inštitútu pre vedu a technológie Hyun Gyu Park a Byoung Yeon Won: *„Vďaka najnovším technológiám rozpozná dnes telefón na dotykovom displeji aj tie najmenšie zmeny, prečo ich teda nevyužiť, ako detektor nemocí?“*
{{adsense}}
Samozrejme už len samotná predstava žien, ako si berú na WC mobilný telefón za účelom zistenia, či nie sú tehotné bola nereálna. Doktor Park si však veľa sľubuje od detektora slín: *„Veľa ľudí nevie, že ľudské sliny obsahujú také množstvo informácií, ktoré postačia k určeniu diagnózy. Zároveň je jasné, že ľudia nechcú zapľuté mobily,“* dodáva. Preto bolo potrebné vymyslieť špeciálnu vrstvu, ktorá by sa na telefón nasadila len v prípade, keď by ste ho potrebovali popľuť.
Keď je ultratenký obal na svete, začína sa so skúškami na simulovanom telefóne. Výsledky sú priaznivé, no tiež sa ukazuje, aké množstvo problémov budú musieť vedci vyriešiť. Keď im totiž náhodou kvapne na displej obyčajný čaj, zmätený prístroj začne okamžite pracovať. Rovnako sa tak stane, ak sa displej priloží na spotené ucho. Riešením je ovládacie tlačidlo, ktoré aktivuje funkciu „lekára“ iba po jeho stlačení. V kórejských laboratóriách úspešne vyriešili podobné problémy, ten najväčší ich však ešte čaká. Je potrebné prepojiť software mobilného telefónu s programom, ktorý analyzuje ľudské sliny tak, aby pracovali v dokonalej symbióze a medzi sebou sa nerušili. *„Verím, že sa nám to čoskoro podarí,“* prehlasuje doktor Won:*“ Doba, keď prídu do predaja takéto telefóny je nablízku.“* Či sa budú dať kúpiť napríklad aj v lekárni kórejskí vedci neuvádzajú. Tak či tak si na ne budeme musieť ešte chvíľu počkať. Existuje však zariadenie, ktoré tiež vo veľkej miere nahrádza praktického lekára. Je rovnako netypické, ako to v mobilnom telefóne a v súčasnosti sa už využíva vo svete. Na prvý pohľad je to obyčajné zrkadlo…
{{adsense}}
Zrkadlo zdravia
Vyzerá naozaj, ako obyčajné zrkadlo. Ukrýva však v sebe videokameru a špeciálny softvér, pomocou ktorého dokáže zmerať váš aktuálny pulz. To všetko vďaka krátkodobej analýze ľudskej tváre. Otcom tohto zariadenia je mladý študent Harvardu Ming-Zher Poh: *„Tento systém posudzuje momentálny pulz vďaka zmene jasu pokožky tváre, ktorý sa mení v istých intervaloch. Vďaka sérií výpočtov a preddefinovaných vzorcov je vďaka tomu možné presne určiť požadovaný údaj.“*
Jeho objav vyvolal takmer ihneď obrovský záujem u potenciálnych výrobcov v celom svete. Rozhodovala nielen dostupnosť technológií, ale aj nízka cena a výhody, ktoré vyplývajú zo spôsobov využitia. Zariadenie je totiž možné integrovať nielen do zrkadla, ale napríklad aj do notebooku s webovou kamerou a v budúcnosti aj do mobilného telefónu. Užívatelia tak nemusia používať často nekvalitné tlakomery a svoje zdravie mať pod kontrolou priamo v pohodlí domova.
[* youtube:LyWnvAWEbWE *]
FOTO: newnsmart.com, nexgadget.com, gizmag.com
Zanechať odpoveď