28.05.2012

Mladíkovi, stojacemu na autobusovej zastávke stekajú po čele aj napriek chladnejšiemu počasiu malé kvapky potu. Niekoľkokrát nezdravo zakašle. Vzápätí vytiahne z vrecka mobilný telefón a napľuje naň. Okolostojaci ľudia odstúpia ďalej, považujú ho totiž za blázna.

Netušia, ako veľmi sa mýlia. Muž totiž drží v ruke technickú novinku, o ktorej zrejme nemajú ani tušenia. Jeho mobil mu v okamihu ukáže, akú nemoc má. Hobbyportal vie viac.

Mobilný lekár

Vďaka množstvu užitočných aplikácií nám dnes dokážu mobilné telefóny šetriť čas a zdá sa, že v blízkej dobe nám ušetria aj cestu k lekárovi. Stačí umiestniť na displej vzorku slín a prístroj odhalí, či sme nachladení , alebo je nám zle z jedla a podobne.
Na začiatku bol plán uviesť na trh malý prístroj, ktorý by fungoval na podobnom princípe, ako tehotenský test, len o niečo pokročilejší s rozšírenými možnosťami diagnostiky. Elektronické „vnútro“ prístroja malo zo vzorky krvi, moču, alebo slín rozpoznávať druhy nevoľnosti od chrípky, tehotenstva až po otravu. Načo však vyrábať prístroj samostatne, keď sa dá vtesnať do mobilu? Presne takto premýšľali dvaja vedci z kórejského Inštitútu pre vedu a technológie Hyun Gyu Park a Byoung Yeon Won: „Vďaka najnovším technológiám rozpozná dnes telefón na dotykovom displeji aj tie najmenšie zmeny, prečo ich teda nevyužiť, ako detektor nemocí?“

Samozrejme už len samotná predstava žien, ako si berú na WC mobilný telefón za účelom zistenia, či nie sú tehotné bola nereálna. Doktor Park si však veľa sľubuje od detektora slín: „Veľa ľudí nevie, že ľudské sliny obsahujú také množstvo informácií, ktoré postačia k určeniu diagnózy. Zároveň je jasné, že ľudia nechcú zapľuté mobily,“ dodáva. Preto bolo potrebné vymyslieť špeciálnu vrstvu, ktorá by sa na telefón nasadila len v prípade, keď by ste ho potrebovali popľuť.

Keď je ultratenký obal na svete, začína sa so skúškami na simulovanom telefóne. Výsledky sú priaznivé, no tiež sa ukazuje, aké množstvo problémov budú musieť vedci vyriešiť. Keď im totiž náhodou kvapne na displej obyčajný čaj, zmätený prístroj začne okamžite pracovať. Rovnako sa tak stane, ak sa displej priloží na spotené ucho. Riešením je ovládacie tlačidlo, ktoré aktivuje funkciu „lekára“ iba po jeho stlačení. V kórejských laboratóriách úspešne vyriešili podobné problémy, ten najväčší ich však ešte čaká. Je potrebné prepojiť software mobilného telefónu s programom, ktorý analyzuje ľudské sliny tak, aby pracovali v dokonalej symbióze a medzi sebou sa nerušili. „Verím, že sa nám to čoskoro podarí,“ prehlasuje doktor Won:“ Doba, keď prídu do predaja takéto telefóny je nablízku.“ Či sa budú dať kúpiť napríklad aj v lekárni kórejskí vedci neuvádzajú. Tak či tak si na ne budeme musieť ešte chvíľu počkať. Existuje však zariadenie, ktoré tiež vo veľkej miere nahrádza praktického lekára. Je rovnako netypické, ako to v mobilnom telefóne a v súčasnosti sa už využíva vo svete. Na prvý pohľad je to obyčajné zrkadlo…

Zrkadlo zdravia

Vyzerá naozaj, ako obyčajné zrkadlo. Ukrýva však v sebe videokameru a špeciálny softvér, pomocou ktorého dokáže zmerať váš aktuálny pulz. To všetko vďaka krátkodobej analýze ľudskej tváre. Otcom tohto zariadenia je mladý študent Harvardu Ming-Zher Poh: „Tento systém posudzuje momentálny pulz vďaka zmene jasu pokožky tváre, ktorý sa mení v istých intervaloch. Vďaka sérií výpočtov a preddefinovaných vzorcov je vďaka tomu možné presne určiť požadovaný údaj.“

Jeho objav vyvolal takmer ihneď obrovský záujem u potenciálnych výrobcov v celom svete. Rozhodovala nielen dostupnosť technológií, ale aj nízka cena a výhody, ktoré vyplývajú zo spôsobov využitia. Zariadenie je totiž možné integrovať nielen do zrkadla, ale napríklad aj do notebooku s webovou kamerou a v budúcnosti aj do mobilného telefónu. Užívatelia tak nemusia používať často nekvalitné tlakomery a svoje zdravie mať pod kontrolou priamo v pohodlí domova.

FOTO: newnsmart.com, nexgadget.com, gizmag.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Eva (Neregistrovaný užívateľ) 31.05.2012 09:17
Eva

Čo nás ešte čaká pri mobiloch? Ten vývoj ide tak veľmi dopredu, že ho nestíham sledovať. Na druhej strane som rada, že som ho zažila a zažívam.

Sisa 30.05.2012 12:00
Sisa

Hmmm, marketing a reklama? A čo je potom nenápadné zakomponovanie www adresy vašej stránky do textu? To nie je marketing a reklama? Bože môj, čo sme to za ľudia? Ivo, výborný článok a tiež tvoja reakcia :)

Kemo (Neregistrovaný užívateľ) 29.05.2012 20:54
Kemo

Zaujímavé. Veľmi zaujímavé

Milan Švidroň 29.05.2012 19:13
Milan Švidroň

Mne sa náhodou tento článok pozdáva. Užívateľ "dobreazdravo" zrejme naozaj nepochopil o čo v ňom ide. O reklamu určite nie, keďže sa nedá robiť reklama na niečo, čo ešte nie je v predaji. O autorovom zámere svedčí aj otáznik v nadpise. Či je zakázané písať o novinkách a nových technológiách bez toho, aby si niekto rypol? Ja osobne totiž mám rád hobbyportal aj preto, že vďaka takýmto článkom viem, čo ma čaká v oblasti techniky v nasledujúcich rokoch. Aj preto dnes dávam jasných 5 hviezdičiek.

Ivan Nôta 29.05.2012 18:38
Ivan Nôta

Ešte si neodpustím jednu poznámku vo vzťahu k vašej gratulácií, že som živúcim dôkazom dobre fungujúceho marketingu a reklamy. K tomu by som chcel dodať, že človek, ako vy, ktorý je schopný "nenápadne" vložiť do svojho komentáru link na svoju vševedkovskú stránku je u mňa človek, ktorého druhé meno je práve MARKETING. Takže si nemýľte dojmy s pojmami a ak chcete byť slávny, nik vám nebráni pridávať svoje príspevky do sekcie zdravá výživa. TOTO je sekcia o mobilných telefónoch. Takže si svoje špaldové polievky varte tam, kde o tom budú ľudia čítať.

Ivan Nôta 29.05.2012 17:58
Ivan Nôta
dobreazdravo.sk napísal:

Gratulujem. Práve ste osvedčil stádovitosť. Ste živúcim dôkazom, ako dobre funguje marketing a reklama.

Bez napľutia na mobil spoznáte, že máte nádchu a bez toho istého mobilu budete vedieť, že citrusové plody sa v zime u nás nejedia a aj prečo. Rovnako budete vedieť, že keď na vás lezie nádcha, treba si uvariť špaldovú polievku.
Bez čakania u lekára, bez ohrozenia svojho zdravia inými chorobami budete vedieť, že zdravo vyživované telo, teda s dobrou imunitou, sa nemusí báť chorôb. Že zelenina v marketoch nie je zelenina, iba amarouny bez chute a vône. A že taká vás ani nevylieči ani nezabráni ochoreniu.
To všetko budete vedieť, keď sa nebudete spoliehať na moderné technológie a ich princíp "používaj plať" aj za "lieky".

Pravda, ale len vtedy, keď budete chcieť žiť dobreazdravo.sk

Potom pochopíte súvislosť medzi mobilnými technológiami, ktoré sa snažia "liečiť" následky a potravinami, ktoré môžu riešiť príčiny ochorení.

Hm...tak potom neviem, prečo som vďaka mojej stádovitosti nebol 25 rokov na maródke? Som azda zázrak prírody? Nie - nie som. Potraviny, ktoré liečia príčiny chorôb som asi v živote nejedol...ľanové semeno teda určite nie - a tu som. Živý a zdravý. Dokonca som ako jednoročný obhrýzol acetónový lak s detskej postieľky a som mŕtvy? nie som, hoci podľa vašich kritérií by som dávno mal... Ľudia, ktorí híkajú nad Ečkami na potravinách vychovávajú nevedomky zo svojich detí alergikov. Človek by sa mal naučiť žiť s tým, že pripraví svoj organizmus na všetko a nielen na "zdravé potraviny" o ktorých sa tak ako o špenáte neskôr dozvie, že chybou posunutia desatinnej čiarky sú asi tak liečivé, ako surová púpava. To je všetko. Nechcem sa v rubrike PC a technika venovať potravinám...alebo patria potraviny do tejto rubriky? Som niečo zaspal? Netuším...
P.S.: Podobní mudrci pred dvesto rokmi tvrdili, že ľudský organizmus skolabuje pri rýchlosti vyššej, ako 30 km/h. Preto ľudia odmietali cestovať vlakmi. Dajte im teda prosím slobodnú vôľu - kto chce, aj tak si taký mobil kúpi a kto nie - nuž poprežúva ľanové semeno a bude zdravý, ako repa po celý svoj omega 3 žicvot

dobreazdravo.sk (Neregistrovaný užívateľ) 29.05.2012 17:29
dobreazdravo.sk
Ivan Nôta napísal:

Nevidím síce žiadnu súvislosť medzi potravinami a mobilnými technológiami, no aj tak sa pokúsim zareagovať.
1. Nemyslím si, že ma akékoľvek zdravé potraviny ochránia pred napr. nádchou
2. Ak aj tú nádchu dostanem, radšej napľujem na mobil, ako by som mal stráviť doobedie v čakárni u lekára a nachytať tam od ostatných pacientov ešte horšiu chorobu. Mobil ma len uistí, že nemám inú chorobu a potom si s radosťou objednám antibiotiká na nádchu.
3. Tento článok mal za úlohu oboznámiť verejnosť s novými technológiami a nie robiť na ne oslavné ódy, aké môžeme vidieť napríklad v hypermarketoch - napr. JEDZTE ZELENINU, JE ZDRAVÁ a pritom si môžeme vybrať z ponuky paradajok, ktoré ešte zelené obral niekto v Ekvádore a potom ich počas transportu do Európy ožarovali infra lampami, aby sme si nakoniec kúpili niečo, čo síce vyzerá, ako paradajka, ale nemá ani vôňu, ani chuť a ani vitamíny...je teda naozaj zelenina zdravá?

Gratulujem. Práve ste osvedčil stádovitosť. Ste živúcim dôkazom, ako dobre funguje marketing a reklama.

Bez napľutia na mobil spoznáte, že máte nádchu a bez toho istého mobilu budete vedieť, že citrusové plody sa v zime u nás nejedia a aj prečo. Rovnako budete vedieť, že keď na vás lezie nádcha, treba si uvariť špaldovú polievku.
Bez čakania u lekára, bez ohrozenia svojho zdravia inými chorobami budete vedieť, že zdravo vyživované telo, teda s dobrou imunitou, sa nemusí báť chorôb. Že zelenina v marketoch nie je zelenina, iba amarouny bez chute a vône. A že taká vás ani nevylieči ani nezabráni ochoreniu.
To všetko budete vedieť, keď sa nebudete spoliehať na moderné technológie a ich princíp "používaj plať" aj za "lieky".

Pravda, ale len vtedy, keď budete chcieť žiť dobreazdravo.sk

Potom pochopíte súvislosť medzi mobilnými technológiami, ktoré sa snažia "liečiť" následky a potravinami, ktoré môžu riešiť príčiny ochorení.

Lenže väčšia časť stáda radšej poslušne kupuje "potraviny", ktoré vidí v reklame a potom lieky, ktoré tiež vidí v reklame a aby na to všetko zarobila, tak sa "lieči" modernými technológiami, ktoré tiež len vyťahujú peniaze v vrecka. A všetky končia u tých istých ľudí....

Ivan Nôta 29.05.2012 17:09
Ivan Nôta
dobreazdravo.sk napísal:

Len tak ďalej. Mobil,čo určí diagnózu bez lekára, mobil, ktorý objedná lieky v lekárni bez lekára a lekárnika, mobil, ktorý zaplatí banke za tie lieky a ten istý mobil, ktorý pípne, aby ste si nezabudli zobrať tabletku.

Len ľudia zabúdajú, že tu ide nie len o ich peniaze, ale aj o ich zdravie. A že zdravie nie sú len tablety, ale predovšetkým správne potraviny bez zbytočných pridaných látok.

dobreazdravo.sk

Nevidím síce žiadnu súvislosť medzi potravinami a mobilnými technológiami, no aj tak sa pokúsim zareagovať.
1. Nemyslím si, že ma akékoľvek zdravé potraviny ochránia pred napr. nádchou
2. Ak aj tú nádchu dostanem, radšej napľujem na mobil, ako by som mal stráviť doobedie v čakárni u lekára a nachytať tam od ostatných pacientov ešte horšiu chorobu. Mobil ma len uistí, že nemám inú chorobu a potom si s radosťou objednám antibiotiká na nádchu.
3. Tento článok mal za úlohu oboznámiť verejnosť s novými technológiami a nie robiť na ne oslavné ódy, aké môžeme vidieť napríklad v hypermarketoch - napr. JEDZTE ZELENINU, JE ZDRAVÁ a pritom si môžeme vybrať z ponuky paradajok, ktoré ešte zelené obral niekto v Ekvádore a potom ich počas transportu do Európy ožarovali infra lampami, aby sme si nakoniec kúpili niečo, čo síce vyzerá, ako paradajka, ale nemá ani vôňu, ani chuť a ani vitamíny...je teda naozaj zelenina zdravá?
Záver - pliesť k tomuto článku nejaké potraviny je presne to isté, ako si predstavovať pod pojmom Dalmácia decimálku...

dobreazdravo.sk (Neregistrovaný užívateľ) 29.05.2012 09:15
dobreazdravo.sk

Len tak ďalej. Mobil,čo určí diagnózu bez lekára, mobil, ktorý objedná lieky v lekárni bez lekára a lekárnika, mobil, ktorý zaplatí banke za tie lieky a ten istý mobil, ktorý pípne, aby ste si nezabudli zobrať tabletku.

Len ľudia zabúdajú, že tu ide nie len o ich peniaze, ale aj o ich zdravie. A že zdravie nie sú len tablety, ale predovšetkým správne potraviny bez zbytočných pridaných látok.

dobreazdravo.sk

Prihlásenie
 
 
Reklama