05.05.2010

Stačí jeden dotyk a máte prístup hudbe, videu, GPS, hrám a ďalším funkciám. Vďaka špeciálnej multimediálnej lište budete mať zábavu vždy po ruke. Vychutnajte si širokouhlé video s vysokým rozlíšením, ktoré sprevádzajú kvalitné stereo reproduktory vo vynovenom prehrávači. Ukladajte multimédia na 8GB kartu Micro SD a zdieľajte všetko so svojimi priateľmi priamo cez mobil.

„Nokia 5800 Xpress Music – mobil pre mňa!“ Povedal som si, keď som sa rozhodol obnoviť moju zbierku telefónov o nový model, ktorý zvládne moje náročné požiadavky. Keď sa rozhodnem niečo kúpiť, poviem vám dám si záležať na tom, aby som svoje rozhodnutie neľutoval. Pretože si nekupujem telefón len na volanie, ale pre mňa je telefón môj „kamarát“. To znamená, musí zvládnuť prenášať a uložiť veľké množstvo údajov. Prehrávač hudby a videa musí mať veľa funkcií a musí mať kvalitné prehrávanie. Nebudem predsa každý deň cestou zo školy domov počúvať uškrčané slúchadla.
Často sa mi prihodí, že potrebujem niečo odfotiť. Buď je to momentka, kedy chcem niečo zachytiť a potrebujem rýchlo naštartovať foťák alebo to smeruje skôr na umelecké fotografovanie, kde sa vyžaduje dobrá kvalita. Nuž tak či onak, zo všetkého čo som na internete našiel vybral som si práve Nokiu. Kedysi som mal iba Nokie, neskôr to boli 2 Sony Ericssony, nedávno PDA s Windows mobile a dnes som sa opäť vrátil k Nokii, tentokrát so Symbian S60. Bál som sa, že bude operačný pomalý, ale na moje počudovanie aj napriek množstvu médií čo v telefóne mám, všetko stíha mojím spomínaným požiadavkám.

Objednal som si ju (nokiu) od firmy, u ktorej mám overené, že mi nezašlú v škatuli od telefónu zabalenú tehličku. Po rozbalení sa mi ešte triasli ruky, bol som nedočkavý a plný očakávaní. Odlepil som fóliu a vložil sim kartu. Poviem vám nie je to telefón pre notorických „vymieňačov“ kariet. Vloží sa tam ľahko bez otvárania krytu z ľavej strany, ale pri vyberaní musíte použiť stylus (dotykové pero) vytiahnuť baterku a vysunúť tú simku pomocou stylusu. Pamäťová karta je vyriešená lepšie, stačí zatlačiť a po jemnom cuknutí vybehne von sama. Celkovo na telefóne nájdete po bokoch menej tlačidiel ako by ste dnes čakali. Na pravej strane je hlasitosť, fotoaparát a zámok kláves. Na ľavej strane nie je a na vrchu je hlavný vypínač. Na ľavej strane miesto vypĺňajú vysoko kvalitné stereo reproduktory, z ktorých ide skutočne dobrý zvuk ! Pripojenie je na hornej časti telefónu a tak na spodnej časti ostalo prázdne miesto.

Veľký display je moderný, ale čo, keď nefunguje?!… To však neplatí pre Nokiu 5800 – zvyknutý z PDA vždy pri manipulácii vytiahnuť pero, konečne tento zvyk pominul a pohodlne s presnosťou sa dá bez strachu, že niečo vymažete, ovládať pohodlne prstami. Display je chránený proti škrabancom tým, že ne posadený nižšie ako samostatný kryt. To sa však mnohým nepáči.

Nokia je hlavne z plastu, čo sa mi trošku nepáči, pretože som rozmýšľal nad kúpou E-čkovej kovovej rady. Ale v konečnom dôsledku mi to nevadí. Síce, keď ju silno (ale fakt silno, čo sa zvyčajne s telefónom nerobí) stlačíte v ruke trochu vŕzga, ale na úkor toho je zasa ľahká. Perfektne mi sadne do ruky vďaka pomeru 16:9. Vo vrecku tiež neprekáža.

Na tejto dizajnovo slušnej „nokijke“ nájdeme pod displejom 3 pevné tlačidlá. Zdvihnúť hovor, menu a položiť hovor/vypnúť akúkoľvek aplikáciu do pohotovostného režimu. To je jasné pre každého, čo robí červené tlačidlo. Bál som sa písania sms, pretože mobil nemá pevnú klávesnicu. Opäť som bol milo prekvapený. Vybrať si môžete pohodlnú QWERTY klávesnicu na celý displej s dobrou presnosťou aj hrubých prstov, ďalej qwerty malú pre stylus, klasickú klávesnicu a písanie rukou.

Fotoaparát je umiestnený na zadnej strane, kde by sme ho čakali ak nie tam však ? Optika značky Carl Zeiss a dnes už takmer požadované minimálne rozlíšenie 3.2 Mpx – autofocus. Fotky sú fajn → cez deň perfektné kontrastné za šera to ale nie je nič moc. No čo čakáme od telefónu. V noci vaše fotky prisvetľujú 2 ledky, ktoré majú celkom slušnú svietivosť. Na ťaháky do školy a prisvetlenie cestičky, keď idem po tme od frajerky je foťák postačujúci.

Video je na tom dosť lepšie. Rozlíšenie VGA a 30 FPS vás určite poteší a aj možnosť nahrávať širokouhlo. Ďalej má video možnosť prisvietenia scény. Prehrávanie má opäť na starosti galéria v spolupráci s Real Playerom. Širokouhlý displej ma nenechal ani chvílu v nečinnosti a okamžite som sťahoval filmy s rozlíšením 16:9. Nevýhodou je, že musíte ich prekonvertovať na formát napríklad 3gp alebo mp4, pretože Real player DivX nepodporuje.

Telefón je však hlavne určený pre Music. Hudobnú výbavu zastupuje nový prehrávač, ktorý umožňuje kompletnú správu hudobnej knižnice. Prostredie je prispôsobené na dotykové ovládanie, názov skladby sa zobrazuje aj na pohotovostnej obrazovke. Samozrejmosťou je nastaviť si vlastný ekvalizér. Najhlavnejším dôvodom, prečo som si kúpil tento telefón bol ten, že ma pripojenie slúchadiel 3,5 mm konektoru. Môžete si pripojiť vlastné slúchadlá. Ale ak si dáte vlastné, nepôjde vám rádio FM, pretože to má prijímač priamo v slúchadlách od nokie. Rádio má funkciu RDS – ďalšia výhoda. Najlepšie na tom je, že pribaľujú do krabice 8GB kartu s možnosťou rozšírenia až na 16GB.

Wi-Fi a celkovo pripojenia na telefóne pracujú skvelo. Prehliadač webu je klasický, ale aj tak používam oveľa lepšiu verziu Opery pre mobilné telefóny. Otvorí mi plnohodnotný facebook a aj s pokecom a gmailom nie je problém. Na starom PDA som v podkroví signál Wi-Fi nechytil. S Nokiou 5800 áno a dá sa v pohode surfovať. Takže sa nám s tým vývojári trošku pohrali.

Ostatné funkcie ako kalendár, budík a podobne spomínať nejdem, pretože sú klasické aj keď majú veľa nových funkcií, ktoré sú však iba pozitívne a aj tak na ne prídete sami.

GPS – ďalší dôvod, prečo som si vybral tento model a nie jeho sestru Nokiu 5530 XpressMusic. Trvá dlhšie, kým sa spojí s družicami, niekedy až do 10 minút – no bežne to stíha tak do 5-tich. Presnosť je dobrá a OVI mapy sú zadarmo. Nebol pre mňa problém nájsť pomocou GPS miesto v cudzom meste alebo neznámu uličku v tom rodnom.

Na koniec výdrž. S počiatku som baterku vymlátil za jeden deň. No to som skúšal všetko možné stále zapnutá Wi-Fi, BT a hudba. Keď sa to už ustálilo, tak teraz mi baterka vydrží dva dni úplne v pohode a pri šetrení aj 3.

Výhody:

  • plná dátová výbava s Wi-Fi a GPS
  • veľký displej s výborným rozlíšením
  • nahrávanie VGA videa

Nevýhody:

  • pri veľmi silnom stlačení vŕzga (ale to ako až takú nevýhodu nepovažujem, pretože keď sa s telefónom pracuje normálne, nie ako roboš na stavbe, tak nevŕzga nič.
  • pomalé prvotné spojenie GPS

Technické špecifikácie:
konštrukcia: klasická, s dotykovým displejom,
OS: S60 5th edition, Symbian OS version 9.4,
procesor: 369 MHz, ARM 11,

frekvencie: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSDPA
rozmery: 111×52×16 mm,
hmotnosť: 109 gramov
displej: aktívny, dotykový, 16 777 216 farieb, 360×640 b., 40×71 mm, uhlopriečka 81 mm (3,2''), aktívny pohotovostný režim,
fotoaparát: 3,2 Mpix (2048×1536 b.), LED blesk, autofókus, záznam videí (640×480 b., 30 fps),
QVGA kamera na videohovory,
pamäť: 81 MB + 8 GB microSD (v balení), 128 MB RAM,
správy: SMS, MMS, e-mail, RSS,
globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 3,6 Mbps),
lokálny prenos dát: Bluetooth 2.0 + EDR, kábel (microUSB), mass storage (online), Wi-Fi (802.11 b/g),
hudba: MP3/AAC prehrávač, 3,5 mm konektor, FM rádio (s RDS), A2DP,
ostatné: Java, minimalizácia aplikácií, multitasking, internetový prehliadač, videohovor, prehliadač dokumentov (nutné stiahnuť a doinštalovať), GPS, blogovanie, TV výstup, Flash Lite 3.0, akcelerometer,
batéria: BL-5J, 1 320 mAh, Li-Ion,
výdrž: do 9 h hovoru / 400 h pohotovosti / 3 h surfovania / 5 h prehrávania videa / 35 h hudby

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama