24.09.2012

Je celkom možné, že sa koncom tohto roku objaví na trhu vylepšený tablet s nevšedným dotykovým displejom, ktorý dokáže dokonale oklamať vaše zmysly. Hobbyportal vie viac.

E-Sense – nový rozmer dotykových displejov

Človek nemusí sledovať štatistiky aby zistil, že v ostatných rokoch prežívajú vo svete mobilných telefónov obrovský boom dotykové displeje. Kto dnes nemá telefón s takýmto displejom, nie je „in“ a tak je ich úspech pochopiteľný. Roky však plynú. Ak si uvedomíme, že doteraz jediným faktorom, ktorý sa u týchto displejov menil, bolo ich rozlíšenie, logicky prídeme k záveru, že nastal čas na niečo nové. Že bude treba zážitok s dotykových displejov posunúť o niečo ďalej. Presne takto premýšľal tím vývojárov z Fínska. Dnes je už isté, že svoj cieľ splnili. Prvé testy prevratnej dotykovej technológie predstavili už vlani v lete. Z prakticky neznámej fínskej spoločnosti Senseg ,sídliacej v meste Espoo tak urobili behom pár mesiacov lídra na poli dotykových technológií. Čo prevratné vymysleli?
Viceprezident spoločnosti Senseg Ville Mäkinnen to okomentoval slovami: „Nová technológia nesie názov E-Sense. S jej pomocou prebudíme dotykové obrazovky k životu.“ Aby nemusel zdĺhavo vysvetľovať, o čo ide, od samého začiatku testovania novinky boli do výskumných priestorov spoločnosti prizvaní žurnalisti. Nezávislý anglický novinár Gordon Kelly o tom napísal: „Predčilo to všetky moje očakávania. Táto technológia robí oveľa viac, než len nejaké zabzučanie pod vašimi prstami.“

E-Sense – zoznámte sa

Čo je teda na novej technológií tak prevratné? E-Sense využíva jednoduchý trik pomocou takzvanej Columbovej sily. Táto sila má na svedomí priťahovanie a odpudzovanie rôzne nabitých elektrických nábojov. Fínski vedci umiestnili na povrch dotykovej obrazovky vrstvu nazvanú Tixel. Táto vrstva mení svoj náboj podľa toho, ako je nabitý váš prst. Vďaka tejto vlastnosti môže vytvoriť slabé elektrické pole, ktoré buď prst pritiahne, alebo odpudí. Tak sa vytvorí ilúzia, že váš prst kĺže po ploche drsnej, ako neopracovaný kameň či hladkej, ako sklo. Trik s pôsobením Columbovej sily sa pritom podarilo výskumníkom dotiahnuť takmer k dokonalosti. „Zážitok z dotykových obrazoviek je obohatený o úplne nový rozmer. Ak chceme, aby bol povrch vlnitý, bude vlnitý. Ak chceme, aby bol drsný, bude drsný. Hladký? Bez problémov. Plocha displeja sa pritom vôbec nemení. Je to dokonalá ilúzia,“ s hrdosťou v hlase oznamuje Ville Mäkinen.

Zapojte hmat a sluch

K čomu to bude dobré? Skeptici možno povedia, že k ničomu. Znalci a hlavne obchodníci si však pomaly začínajú mädliť ruky. Inovovaná platforma mobilných telefónov umožní vyvinúť veľké množstvo nových hier, ktoré výrazne oživia súčasný trh. Hráč by sa pri nich nemusel spoliehať len na zrak, ale aj sluch a hlavne hmat. Možnosti sú však mnohostranné. Spomeňme len využitie takýchto mobilných telefónov zrakovo postihnutými osobami. Čítanie ani písanie SMS správ by nemal byť problém, pretože písmená budú „vystupovať“ priamo z displeja tak, ako je to známe pri slepeckom písme.

Kto bude prvý?

Zástupcovia Sensegu uviedli, že novú technológiu je potrebné umiestniť do telefónov a tabletov už pri ich výrobe. Niet divu, že sa zákonite musel rozbehnúť kolotoč vyjednávaní s výrobcami . Dohady a špekulácie prakticky panujú doteraz. Ešte v apríli tohto roku sa veľa rozprávalo o spoločnosti Apple. No pri prezentácií novej generácie tabletov tejto firmy sa fanúšikovia s technológiou E-Sense nestretli. Zatiaľ. Podľa posledných správ údajne túto technológiu prevzal gigant Toshiba. Či je tomu naozaj tak sa dozvieme už čoskoro. Ville Mäkinen k tomu dodáva: „Predpokladáme, že E-Sense sa na trh dostane už koncom tohto roku. Najneskôr na jar 2013.“ Nechajme sa prekvapiť.
Foto: cyberneoworld.com, ubergizmo.com,
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 25.09.2012 20:03
Milan Švidroň

Hm-aka asi bude cena

Prihlásenie
 
 
Reklama