Archív

AfterShockz – slúchadlá, ktoré vám rozvibrujú lebku (a možno zachránia život)

Na Slovensku neexistuje štatistika, ktorá by vyčíslila počet smrteľných zranení chodcov, cyklistov či športovcov zapríčinených tak banálnym problémom, akým je počúvanie hudby z mp3 prehrávača. Aktívni motoristi však vedia svoje. Mnohokrát sa stane, že na prechod pre chodcov (ale aj mimo neho) vstúpi osoba, ktorá vlastne ani nevie, že sa na prechode nachádza. Od reality ju odtrhne počúvanie hudby zo slúchadiel. Počúvanie hudby tak spôsobuje stratu koncentrácie a vedie priamo nielen k ohrozeniu bezpečnosti chodcov, ale aj iných účastníkov cestnej premávky.
Nasledujúce krátke vtipné video vám ukáže, ako vníma realitu chodec so slúchadlami na ušiach:
[* youtube:I9KatJvX7xw *]
Keď v roku 1910 vynašli Sidney Brown a Nathaniel Baldvin nezávisle od seba slúchadlá na prenos zvukov, reči a hudby, netušili, že o sto rokov neskôr ich bude používať viac, ako miliarda ľudí na našej planéte. Vyrástla nám generácia súčasníkov, ktorá si život bez dvoch malých „štoplíkov“, zarazených hlboko v ušiach a prenášajúcich hudbu nevie vôbec predstaviť. Obrovské riziká spojené s nepozornosťou pri ich účasti v cestnej premávke sú tak veľké, že pripravia o život ročne stovky nepozorných ľudí pri dopravných nehodách. Len preto, že sa započúvali do hlasitej obľúbenej hudby. Zdá sa však, že chodcom svitá na lepšie časy. Aspoň čo sa bezpečnosti týka. Hobbyportal vám predstavuje slúchadlá AfterShokz. Slúchadlá, ktoré sa vôbec nedotknú uší a predsa vám sprostredkujú kvalitnú stereo hudbu.

screen-shot-2012-12-20-at-4.40.17-pm.jpg

Ako to funguje?

Las Vegas nie je len Mekkou hazardu, ale tiež miestom, kde sa každoročne koná veľtrh techniky. Začiatkom roku 2013 boli na ňom odprezentované slúchadlá budúcnosti s názvom AfterShokz. Pracujú na princípe vibrácií. Človek totiž nevníma zvuky výhradne len ušami. Prechádzajú tiež lebkou a dostávajú sa až do vnútorného ucha. Mozog potom z týchto vibrácií dekóduje zvuk. Na podobnom princípe počujú zvuky napríklad veľryby, ktoré uši vôbec nemajú, no i tak počujú.
AfterShokz vyzerajú na prvý pohľad, ako obyčajné slúchadlá. Mäkké gumené vankúšiky so zabudovanými tlakovými meničmi, ktoré nahrádzajú reproduktory sa však umiestňujú kúsok pred uši tak, že sa dotýkajú lícnych kostí. Pomocou tlakových meničov sa zvuky prenášajú vibráciami cez kosti do vnútorného ucha.

Nejde pritom vôbec o žiadnu novinku. Už v osemnástom storočí jeden z najznámejších hudobných skladateľov Ludwig van Beethoven (ktorý bol takmer úplne hluchý) skúšal techniku počúvania, vyvinutú Giovannim Filipom Ingrassiom a zistil, že počuje hudbu cez vlastnú čeľusť a to tak, že sa zahryzol do kovovej tyče, pripojenej ku klavíru a hral… Aj preto bola jeho hudba očarujúca. Systém počúvania pomocou kostných vibrácií dotiahol výrobca AfterShokz k dokonalosti.

aftershokz-sportz-m2-headphone-complete.jpg

Výhody a použitie

Drvivá väčšina lekárov zastáva názor, že klasické štuple v ušiach môžu nenávratne poškodiť ušné bubienky. AfterShokz elegantne rieši tento problém. Keďže zvukovody zostávajú odkryté, nijak neznižujú človeku vnímanie zvukov z okolia. Okrem hudby tak počujete motor automobilu, výstražné zvukové znamenia, varovné signály sanitiek a bežné zvuky, ktoré zabránia vášmu vnímaniu prejsť do nekoncentrovaného stavu. Medzi prvými zákazníkmi o tieto slúchadlá sa hlási armáda. Vojaci totiž potrebujú sledovať rádiovú komunikáciu a zároveň naplno vnímať povely veliteľa za sebou či zvuky, ktoré by s klasickými slúchadlami nepočuli (pohyb vlastnej jednotky aj cieľa). Rovnako na tom sú aj policajti. Výrobcovia AfterShokz však ponúkajú svoj vynález aj bežným užívateľom – chodcom, športovcom, cyklistom, skateboardistom, turistom, skalolezcom a podobne. Veľké plány majú výrobcovia tiež s využitím slúchadiel pre slabo počujúcich a nepočujúcich. Pomocou prípojky sa k slúchadlám dá pripojiť nielen mp3 prehrávač, ale aj mobilný telefón či navigácia. Výhodou je, že sú vode odolné. Podľa vyhlásení odborníkov tak ide o najbezpečnejší a najzdravší spôsob počúvania na našej planéte.
V Európe si slúchadlá môžete zakúpiť zatiaľ len v Rakúsku, Švajčiarsku a Anglicku, no veríme, že čoskoro dorazia aj na naše územie. Výrobcovia veria, že hlavný prienik do štátov EU nastane po lete 2013. Cena AfterShokz sa pohybuje od 70 US dolárov za najjednoduchší variant po 120 USD za model s mikrofónom a vstavaným prehrávačom.

aftershokz-bluez-open-ear-headphone.jpg

screen-shot-2012-12-30-at-9.34.04-pm.jpg

Foto a video: aftershokz.com