Archív

Ako filtrovať novinky na Facebooku

Som fanúšikom sociálnych sietí, ale v poslednom čase je môj Facebook zaplnený množstvom pre mňa nezaujímavých správ, najmä po poslednej zmene rozhrania. Preto som hľadal spôsob, ako odfiltrovať pre mňa nezaujímavé informácie. Som spokojný, preto aj vám ponúkam návod, ako na to (funguje však len pre prehliadač Mozilla Firefox).

Tento filter môžete použiť ak vás nezaujímajú napríklad tieto veci: kto je s kým priateľ, kto sa pridal do akej skupiny, informácie z rôznych hier a podobne.. (zoznam nastavení popíšem nižšie)

Tento postup funguje len pre prehliadač Mozilla Firefox (ak ho nemáte, môžete si ho zdarma stiahnuť tu). Nastavenia filtra je potrebné vykonať v angličtine.

Je potrebných iba pár krokov:

1.
Najprv je potrebné kliknúť na tento odkaz, a nainštalovať doplnok k prehliadaču Facebook Filter 1.2.3 (v hornej časti okna musíte potvrdiť súhlas s inštaláciou programu. Ak mi neveríte, navštívte oficiálnu stránku, kde sa vám zobrazí ten istý odkaz). Po úspešnej inštalácii je potrebné reštartovať váš prehliadač, k čomu vás inštalačné okno vyzve.

2.
Ak prebehla inštalácia, pridáte do prehliadača tlačidlo, ktorým budete zapínať/vypínať filter, a pomocou ktorého môžete zmeniť nastavenia:

Kliknite pravým tlačidlom na hlavnú lištu (to je lišta kde je napríklad tlačidlo „Naspäť“ resp. Back) a vyberte „prispôsobiť“ (Custumize). Potom uchopte oranžovú ikonku s dvomi f, a pretiahnite ju na vašu lištu.

Malo by to vyzerať takto:

2.gif

3.
Opätovným stláčaním tlačidla môžete Vypnúť alebo zapnúť filter. Ak je filter vypnutý, Facebook funguje rovnako ako bez filtra a rozdieľ nezbadáte.

Zapnutý filter:

ff-icon-24-on.png

Vypnutý filter:

ff-icon-24-off.png

4.
Kliknutím na malú šípku na tlačidle a zvolením možnosti „Facebook Filter Options“ si môžete nastaviť, ktoré správy (novinky) sa vám majú po načítaní Facebooku skryť. Jednoducho zaškrtnite typ informácie, ktoré nechcete zobrazovať:

options-window2-default.gif

Enable Facebook Filter – zapnutie filtrovania

Potom nasledujú postupne možnosti skrytia správy ak:

– – sa niekto s niekym stal priateľom

– – ak sa niekto stal fanúšikom nejakej stránky

– – ak sa niekto stal fanúšikom nejakej skupiny

– – ak bol niekto označený v albume

– – ak niekto komentoval niekoho status

– – ak niekto označil niekoho status, že sa mu páči

– – skrytie udalostí (eventov)

– – skrytie aplikácií (Farmville, Toutube, …)

Posledná možnosť vo výbere neskryje odkazy, iba ich označí na žlto. Toto je dobrý test, ak chcete vyskúšať, čo všetko sa vám nebude zobrazovať. Je dobré nejaký čas fungovať v „režime na žlto“ , vtedy môžete objektívne posúdiť, či sú označené správy pre vás zaujímavé, alebo nie.

Odkazy pod čiarou:

– možnosť nezobrazovať všetky aktivity priateľov

recent-activity3.gif

– „Most recent“ – už priamo vo Facebooku máte dve možnosti zobrazovanie noviniek: „Top novinky/ Najnovšie“ (Top news/Most recent). Zaškrtnutím tejto voľby, sa pri zapnutí filtra automaticky prepne zobrazovanie na „Najnovšie“ novinky. Takže budete vidieť všetko, časovo zoradené, okrem toho, čo ste odfiltrovali.

– Debug log (slúži na zobrazovanie poruchových hlášok, odlaďovanie a podobne)

5.
Posledným krokom je nastavenie zobrazovania aplikácií na karte „Applications“:

apps-window.gif

Tu si môžete urobiť zoznam aplikácií, s ktorých chcete dostávať správy. Tieto správy nebudú nikdy skryté. Môžu to byť napríklad videá z Youtube.

Konečne prehľad

.=
/–div
Ráno pri káve pozriem čo je nové. Nemám čas sa pol hodinu prehrabávať v odkazoch, tak si zapnem filter. Ak mám čas a zaujímajú ma aj „iné veci“, filter vypnem.

Pri množstve informácií, ktoré sa dnes na nás valia zo všetkých strán, je dôležité sa v nich orientovať. Inak sa v nich stratíme a informačné technológie sa namiesto príjemného a užitočného nástroja, stanú otravou.