20.09.2019
(Platená inzercia)

Viete, kde všade sa používajú elektromotory? Zaujímavý je tiež princíp ich fungovania. Ak sa o tejto téme chcete dozvedieť viac, tak práve pre vás je náš článok.

V domácnosti aj v priemysle

Výkonné elektromotory nájdete všade okolo nás. Používajú sa v domácnosti aj vo všetkých odvetviach hospodárstva. Bežný užívateľ sa s nimi najčastejšie stretáva v domácich spotrebičoch. Nájdete ich vo ventilátore, práčke, umývačke riadu, féne aj holiacom strojčeku či hračkách pre deti. Niektoré modely pritom nepotrebujú byť ani napájané z elektrickej siete. Energiu na pohyb čerpajú z batérií.

V priemysle, stavebníctve či poľnohospodárstve sa stretnete s oveľa výkonnejšími elektromotormi. Používajú sa vo výrobnej linke, poľnohospodárskych a stavebných strojoch, zdvíhacích zariadeniach alebo napríklad aj v miešačke.

Ako rozdeľujeme elektromotory

Elektromotory pracujú na princípe premeny elektrickej energie na mechanickú. Rozdeľujeme ich podľa vstupného napájania na jednofázové a trojfázové:

  • Jednofázové elektromotory sa využívajú najmä domácnostiach. Majú dlhú životnosť a v prípade potreby sa dajú jednoducho vymeniť.
  • – Trojfázové elektromotory fungujú na tri fázy striedavého napájania. Ich prednosťami sú možnosť vysokého zaťaženia a jednoduchá údržba. Využívajú sa v rôznych odvetviach hospodárstva.

Ešte viac výhod

Jednofázové aj trojfázové elektromotory sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou. Trojfázové elektromotory sa dajú vyrobiť v rôznych veľkostiach podľa potreby ich využitia. Majú tiež stabilnú a pevnú konštrukciu. Vysoká účinnosť elektromotorov pomáha znižovať náklady na výrobu. Okrem toho odolávajú vysokým aj nízkym teplotám v rozmedzí od –30°C až do + 40°C a ponúkajú možnosť výberu podľa požadovaného menovitého napätia, rozsahu výkonu, triedy izolácie a frekvencie.

A čo nevýhody?

Nevýhodou elektromotorov je pokles rýchlosti pri vysokom zaťažení. Pred kúpou je preto potrebné vopred myslieť na potrebný počet otáčok a presný účel použitia. Túto nevýhodu však iste vyvážia vyššie spomínané prednosti a široké spektrum možností využitia elektromotorov.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

ameet (Neregistrovaný užívateľ) 21.10.2019 07:46
ameet

Frekvenčný menič slúži na riadenie otáčok asynchrónnych a synchrónnych elektromotorov. V ponuke máme frekvenčné meniče s riadením U / f vhodné pre jednoduché aplikácie, napríklad dopravníky, čerpadlá a ventilátory, a frekvenčné meniče s riadením vektorovým v otvorenej aj uzavretej slučke, ktoré je možné použiť na náročné aplikácie, ako sú extrúdre, drtiče,, pojazdy a zdvih žeriavov, navíjačky, odvíjačky. www.modesto.sk/frekvencne-menice

Prihlásenie
 
 
Reklama