Archív

Hovoriace rukavice a navigačný opasok – pomocníci pre postihnutých

Hobbyportal predstavuje novinky, ktoré v blízkej budúcnosti uľahčia život zdravotne postihnutým občanom. Špeciálne senzorické rukavice umožňujúce previesť v reálnom čase posunkovú reč na písané či hovorené slovo a stereokameru nahradzujúcu vodiaceho slepeckého psa.

Rukavice pre nepočujúcich

Pred pár dňami sa v Austrálií uskutočnila jedna z najvýznamnejších súťaží pre mladých vývojárov zo stredných a vysokých škôl z celého sveta s názvom Microsoft Imagine Cup 2012. Súťaž sa niesla v duchu šírenia dobra, ktoré mení svet k lepšiemu. Niet teda divu, že sa súťažiaci zo 75 krajín prezentovali projektmi zameranými hlavne na oblasť zdravotníctva a životného prostredia. Víťazom sa stal projekt Enable Talk ukrajinského tímu QuadSquad. Tento projekt má za úlohu riešiť problémy obmedzených komunikačných schopností osôb so zdravotným postihnutím, ktorí ovládajú posunkovú reč. Pomocou špeciálnych rukavíc, ktoré sú vrcholom vývoja tímu QuadSquad ju môžu transformovať do formy verbálnej komunikácie.

rukavice.jpg

Na svete žije odhadom 40 miliónov nepočujúcich a hluchonemých ľudí, ktorí na komunikáciu využívajú posunkovú (znakovú) reč. Existuje však len malé percento ľudí bez postihnutia, ktorí skutočne znakovú reč chápu. Znaková reč sama o sebe poskytuje možnosť komunikovať len obmedzene a v úzkom kruhu ľudí. Pre hluchonemého človeka sa tak stáva aj celkom bežné nakupovanie problémom ak predavačka nepozná posunkovú reč. K odstráneniu týchto bariér a zároveň k zlepšeniu integrácie sluchovo postihnutých ľudí do spoločnosti slúžia práve špeciálne rukavice Enable Talk. Sú vybavené pätnástimi senzormi pohybu, magnetometrom, akcelerometrom a elektronickým modulom s akumulátorom. Modul prijíma signály zo senzorov a pomocou rozhrania Bluetooth ich odosiela do softwarového prostredia spracujúceho počítača. Jeho výstupom je text. Ten je však samozrejme možné okamžite previesť do hovoreného slova napríklad pomocou Microsoft Speech API.

imagine-cup.jpg

Ukrajinskí študenti, stojaci za týmto projektom použili pri prezentácií notebook s Windows 7, reálne sa však počíta s portom pre vreckové zriadenie (mobilný telefón a pod.). Taktiež po zahájení sériovej výroby bude elektronický model menší a rukavice estetickejšie. Prototyp bol totiž vyrobený doslova „na kolene“ vrátane vyleptávania plošných spojov. Koncová cena sériovo vyrábaných rukavíc by nemala presiahnuť 200 USD. Okrem nízkych nákladov robí projekt zaujímavým aj to, že používatelia môžu jednotlivé gestá pomocou softwaru upravovať a individuálne ich pridávať do knižnice štandardných znakov. Dosiahne sa tak vysoká miera variabilnosti znakov, pretože posunková reč (akokoľvek sa to zdá čudné) má tiež regionálne dialekty.

vitazstvo.jpg

Zdá sa, že hlavná cena Microsoft Imagine Cup 2012 sa ocitla v správnych rukách. Viac o projekte Enable Talk sa dozviete na oficiálnej stránke .
[* youtube:C7OUfkMlbYo *]

Namiesto vodiaceho psa

V spolupráci s Malta Gudie Dogs Foundation (*Maltská nadácia pre vodiacich psov*) predstavili svoj projekt študenti z tejto krajiny. Za tajomným názvom TGDS sa ukrývala dvojica webových kamier uložená v drevenej krabičke, pripevnenej k opasku a pripojenej káblami k počítaču. Značne amatérsky prototyp však napriek tomu vyvolal vlnu záujmu.
„Sme si vedomí, že náš prototyp pôsobí neohrabane, no systém funguje takmer bez chýb už teraz,“ tvrdia študenti z Malty. O čo ide? Kamery snímajú priestor pred nevidomým človekom. Pomocou USB portu sú pripojené k notebooku a softwaru, ktorý vyhľadáva a vyhodnocuje objekty v smere chôdze zrakovo postihnutej osoby. Keďže kamery sú dve, dodávajú systému zároveň údaje o hĺbke. Dohromady tak software dostáva presnú pozíciu prekážky. Výstupom systému sú zvukové signály – tri druhy pípnutia. Výška tónu určuje smer prekážky (najnižší vľavo, stredný vpredu a najvyšší vpravo). Hlasitosť a intenzita tónu zas upozorňuje na vzdialenosť od prekážky.
Podľa zástupcu tímu vo finálnej podobe nahradí dve webové kamery jedna stereokamera a notebook, použitý pri prezentácií maličký *“Windows embedded“* počítač. Zariadenie síce nenahradí vodiaceho psa v plnom rozsahu, bude však značne lacnejšie a dostupné prakticky každému záujemcovi.
Tohtoročná súťaž Microsoft Imagine Cup je dôkazom, že za prospešnými vynálezmi nemusí stáť bohatý tím tvorcov. Úplne postačuje, ak sa niekoľko mladých ľudí, ktorých koníčkom je technika rozhodne ponúknuť lepší život tým, čo to potrebujú. Presne v duchu hesla tejto súťaže.

Foto: siliconrepublic.com, q8allinone.com,