Archív

Wearables – oblečte sa do elektroniky

Nový trend v elektronike zvaný wearables prináša funkčné digitálne doplnky, ktoré sú naozaj „na telo“.
Každá historická etapa ľudských dejín má svoje poznávacie znamenie. Rozlišujeme dobu kamennú, železnú, bronzovú, ale tiež napríklad stredovek, obdobie priemyselnej revolúcie atómový vek a podobne. Ako nazvať súčasnosť? Hovorí sa o nej, ako o post-PC dobe a tento názov vôbec nie je pritiahnutý za vlasy. Za posledných 10 rokov sme boli svedkami toho, ako notebooky vytlačili z našich domácností klasické počítače (desktopy). Na notebooky v súčasnosti útočia tablety… a čo bude ďalej? Nachádzame sa v ére chytrých hodiniek, inteligentných náramkov a podobných vychytávok, ktoré majú s počítačmi síce veľa spoločného, no dizajnovo sú na úrovni sci-fi. Je to éra, ktorá zatiaľ nemá slovenský názov, pretože „nositeľná elektronika“ je príliš zdĺhavé označenie pre anglické wearables. No aj napriek tomu sa čoraz viac stretávame so zaujímavými vecičkami, ktoré ako keby pochádzali z filmu Iron Man. Nasadíte si ich na hlavu, na ruku, alebo pretiahnete cez krk a razom ste plne prepojení s digitálnym svetom.

wearables.jpg

Vlani sme na našich stránkach priniesli reportáž o inteligentnom tričku Under Armour, ktoré dokonale vystihuje ideu wearables. Prešiel rok a my vás opäť pozývame do sveta, ktorý tu už je a čoraz častejšie bude zasahovať do našich životov. Do sveta nositeľnej elektroniky.

Okuliare, za ktoré sa nebudete hanbiť

Nie je tomu tak dávno, čo mnohí z nás schovávali dioptrické okuliare, pretože ich nosením bol priznávaný zrakový handicap. Nosenie okuliarov rozrušovalo sebavedomie jedincov od malého veku až po dospelosť. Dnes sú okuliare módnym trendom a nik sa nad nimi nepozastavuje. Vlastne pozastavuje – v prípade, že patria do skupiny wearables, vyvolajú naozajstný záujem. Najznámejšími v súčasnosti sú bezpochyby Google Glass – okuliare, ktoré majú priamo v sebe zabudovaný miniatúrny počítač, umožňujúci chatovať, čítať noviny, prehliadať si mapy a podobne. Prvé testovacie kúsky sa objavili vlani a aj napriek tomu, že si ich mohlo vyskúšať len pár vyvolených „testovačov“, spôsobili doslova malú revolúciu. Záujem bol (a je) obrovský. V dnešnej rýchlej dobe sa ani nemôžeme diviť tomu, že takmer ihneď po uvedení Google Glass sa začala vojna okuliarov. Výrobcovia nečakali a zavetriac úspech sa pustili do vývoja vlastných okuliarov. Medzi týmito verziami stoja za zmienku napríklad okuliare od spoločnosti Vuzix, ktoré sú určené do pracovných podmienok. Predstavte si napríklad montážnika, ktorý potrebuje mať obidve ruky voľné a zároveň môže sledovať plány či projekt. Tieto okuliare mu to umožnia. Najzaujímavejší model okuliarov wearables je však od malej americkej firmy Meta, ktorá sa netají tým, že sa inšpirovala spomínaným filmovým trhákom Iron Man. Jej štýlový model Pro je poháňaný procesorom Intel i5, má dva displeje s rozlíšením 1280 x 720 bodov a ponúka možnosť plnohodnotne ovládať dianie na obrazovke pohybom prstov a rúk v priestore. Okuliare MetaPro vám predstaví toto video
[* youtube:LuMv29nKo2k *]

Zorné pole okuliarov Meta sa po nasadení pokryje virtuálnou mapou. No a potom stačí mať tú správnu aplikáciu a môžete si prekryť realitu s digitálnym obrazom. Hovoriť však o chytrých okuliaroch je zatiaľ dosť predčasné. No neodvratne sa blíži. Problémom sú hlavne technické limity miniatúrnych čipov a hlavne výdrž batérií (problém, kvôli ktorému Google Glass odsúva zahájenie predaja svojho produktu). Vývojári a technici však sľubujú: „Už čoskoro…“

Wearables v službách športu

Kým spomínané okuliare patria zatiaľ ešte do laboratórií, novinka pochádzajúca z laboratórií športovej elektroniky Recon Instruments – lyžiarske okuliare Snow2 boli v USA hitom ostatnej zimy. Bez veľkolepej reklamnej kampane si získali srdcia mnohých zjazdárov, pre ktorých sa stali vychytávkou sezóny. Prečo? Tieto okuliare merajú lyžiarovu rýchlosť, dĺžku skokov a po príchode do strediska ukážu každému na virtuálnej mape tie najlepšie zjazdovky. Ich cena (800 dolárov) je síce nielen pre našinca vysoká, ale ako to už býva pravidlom – ak sa tento nápad uchytí, budú za pár rokov stáť pokojne desatinu tejto sumy. Recon Instruments chystá na toto leto podobné okuliare aj pre cyklistov.
Ďalšou zo skupiny wearables je motocyklová prilba s rozšírenou realitou od spoločnosti Skull Helmets. Na pulty sa dostane zariadenie, ktoré okrem bezpečnosti motocyklistu zabezpečí oveľa viac. V rohu zorného poľa bude môcť sledovať GPS navigáciu či kontrolovať spätný pohľad snímaný tylovou kamerou. Funkcie prilby sa ovládajú hlasom.

okuliare.jpg

Počítač okolo ruky

Najdostupnejším typom wearables sú v súčasnosti interaktívne náramky. Môžeme medzi ne počítať aj chytré hodinky, ktoré sa s veľkou slávou objavili vlani na jeseň. Ponúkajú komunikáciu so smartphonom bez toho, aby ste ho museli loviť z vrecka. Príliš sa ale neuchytili – väčšina užívateľov ich považovala za drahé a trochu zbytočné smart zariadenie. Tohtoročný trend preto smeruje k nenápadným pásikom, ktoré vyjdú oveľa lacnejšie a ponúknu širokú škálu použitia. Najpopulárnejšie sú náramky pre športovcov. Merajú vašu rýchlosť, počítajú kroky a pre chudnúce slečny aj počet spálených kalórií. V noci potom vďaka senzorom zvládnu mapovať kvalitu spánku. Takéto náramky tento rok predstaví Sony, Nike či outdoorový Garmin.

naramok.jpg

Akční kameramani s kamerou za uchom

Zosnímať scénu v pohybe, keď bolo potrebné držať v ruke kameru a ešte k tomu bežať, plávať, bicyklovať a podobne bolo ešte pred pár rokmi nemožné, ak mali byť zábery nafilmované z uhla pohľadu amatérskeho kameramana. Tento rok konečne uviedli do predaja kameru HX-A100 od japonského Panasonicu. V čom je výnimočná? Je to malá kamerka, ktorú si pripnete za ucho a môžete s ňou natáčať zábery z vášho pohľadu. Zároveň je odolná voči nárazom a špine. Pripomína vám to slávnu GoPro? Áno, ide je o niečo podobné. Táto minikamera však dokáže natáčať v kvalite 4K, teda 4 000 pixelov. To je štvornásobok HD rozlíšenia (miera detailov zodpovedajúca snímkam z kvalitných digitálnych fotoaparátov. Videá z nej vyzerajú naozaj skvelo, pozrite sa sami!
[* youtube:zGSCOJj3v8U *]

Wereables nielen pre ľudí

Výrobcovia sa snažia preniesť takéto novinky nielen do sveta ľudí, ale aj do zvieracieho. Už dnes sa dá zakúpiť špeciálny obojok, ktorý je možný pripevniť na krk štvornohému miláčikovi. Je vybavený GPS a vy tak budete mať dokonalý prehľad o tom, kde sa túlavé zviera nachádza. Nositeľmi miniatúrnych kamier už boli mačky, psy, orly a dokonca aj ryby. Zo svojich ciest priniesli tieto zvieratá úžasné zábery, ktoré majú na internete vysokú obľúbenosť. Záujem prejavila okrem bežných užívateľov aj polícia a záchranné zložky, pre ktorých bude pes – kameraman vynikajúcim pomocníkom nielen pri zachraňovaní ľudí, ale tiež pri riešení zložitých situácií v prípadoch, kedy sa pes dostane na miesta, kam človek nemôže.

Gadgety, ktoré pobavia

Pri mnohých zariadeniach z kategórie wereables sa síce dá povedať, že sú „cool“ , no zároveň si povzdychnúť, že sú to nepotrebnosti. No aj napriek tomu sa vyrábajú. Za všetky spomenieme napríklad „Gitarové tričko“. Síce nejde o žiadnu pokročilú technológiu, ale je to jedna z najlepších vychytávok na trhu. Obsahuje senzory, ktoré reagujú na ľudský dotyk a spúšťajú zvukové stopy. Môžete si zaobstarať tričko s elektrickou gitarou alebo bubenícku sadou. Pozrite sa na video, ako znie slávna I Love Rock n ‚Roll!
[* youtube:V6JjY-AKPIY *]
Čo dodať na záver? Wearables nemá samozrejme iba priaznivcov, ale tiež odporcov, ktorí poukazujú na možné riziká toho, ak jedného dňa vďaka takýmto vecičkám splynieme s digitálnym a virtuálnym svetom. Názor si teda urobte sami. Na záver mám jednu poznámku. Keď prebiehal v USA prieskum o tom, čo by mal obsahovať inteligentný náramok, väčšina opýtaných sa zhodla, že hlavne monitory tepu, tlaku a podobných ukazovateľov fyzickej zdatnosti. Aký paradox – elektronika, ktorá nás nahnala k stolom a do stoličiek nám teraz radi, ako sa o svoju telesnú schránku postarať čo najlepšie.

o1.jpg

Foto: padgadget.com, www.wired.com, thepu.sh , today.com