16.05.2010

Môj pohľad na progaming v rokoch 2004 – 2007, keď som bol jeho súčasťou.

Slovenský progaming vo FIFE sa začal budovať v roku 2004. O prvotný rozvoj komunity sa najväčšou mierou zaslúžil Štefan Rupčík a jeho český priateľ vystupujúci pod prezývkou Ali. Títo založili EATop Online ligu, ktorá po menších obmenách funguje dodnes. Odvtedy však došlo k výraznej fluktuácií aktívnych hráčov. Momentálne hra FIFU na Slovensku oveľa menej hráčov, ako v susednom Česku či Maďarsku. Ako prvou verziou FIFY, ktorá sa na Slovensku začala hrať profesionálne, je verzia FIFA 2004. Po tejto verzií sa viac progamingovo rozvinula až FIFA 2005, keď vrcholom ročníka boli Majstrovstvá Slovenskej republiky 2005, ktoré sa uskutočnili v júni 2005 v bratis­lavskom obchodnom centre Aupark Turnaja sa zúčastnili známi slovenskí hráči ako Štefan Rupčík, Štefan Lazorčák, Jakub Nedoba, Martin a Jozef Polákovci ale víťazom sa prekvapivo stal Juraj Kompas z Nitry. Ten porazil vo finále mladého Štefana Lazorčáka, ktorý sa stal nústupcom Štefana Rupčíka vo vedení slovenskej FIFA komunity.

FIFA

FIFA

V tom čase existoval ako jediný väčší FIFA klan Outsiders, ktorý bol založený v roku 2004 Štefanom Rupčíkom a postupne po ňom prebral vedúcu pozíciu Štefan Lazorčák. V máji vznikol ďalší silný klan Rebels, ktorý založil Jakub Nedoba. Tomu sa podarilo angažovať úspešných hráčov z Majstrovstiev Slovenskej republiky a to majstra Juraja Kompasa a Martina Poláka, ktorý skončil na štvrtom mieste. Oba klany – aj Outsiders, aj Rebels sa delili o pomyselný post lídra na Slovensku a dosahovali dobré výsledky v clan-waroch so zahraničnými klanmi. Na jeseň sa prešlo z verzie FIFA 2005 na verziu FIFA 06, čo sa prejavilo na úbytku hráčov z celej slovenskej komunity. Líder klanu Outsiders – Štefan Lazorčák podpísal profesionálnu zmluvu s najlepším českým multiklanom Necroraisers a z Outsiders odišiel. Klan následne zanikol. Takisto poklesol aj klan Rebels, z ktorého odišli najlepší hráči. V decembri dal Štefan Lazorčák ponuku Jakubovi Nedobovi, aby založili nový klan, s názvom Slovak-elite, ktorý mal združovať najlepších slovenských hráčov. Keďže Štefan Lazorčák bol zmluvne viazaný v Necroraisers, stal sa iba sivou eminenciou a klan lídrom sa stal Jakub Nedoba. Po času Jakub Nedoba z vedúcej pozície odstúpil a prebral ju Peter Ščurka, jeden z nových hráčov FIFY 06. Slovak-elite bol integrovaný do slovenského multiklanu Defeaters, ktorý mal obrovské úspechy svetovej úrovne v hre Counter – strike. Lídrom FIFA sekcie sa stal Štefan Lazorčák, ktorý predčasne ukončil zmluvu v Necroraisers. Za Defeaters vtedy hrali najlepší slovenskí FIFA hráči, ktorým sa podaril obrovský úspech, v československej kvalifikácií jednej z dvoch najprestížnejších európskych online líg – ESL sa podarilo Defeatrom kvalifikovať z prvého postupového miesta. Vedenie klanu Defeaters sa však po čase rozhodlo, že FIFA sekciu z multiklanu vylúči.

Medziherňový turnaj 2006

Medziherňový turnaj 2006

Vrcholom ročníka FIFA 06 bol Medziherňový CANON:FIFA 06 turnaj, ktorý sa uskutočnil 28. mája 2006. Organizátorom bolo české Progamers. Turnaj sa nazývyal medziherňovým preto, lebo účastníci sa museli zúčastniť v jednej z registrovaných herní, keď sa všetky herne spájali internetom. V Česku sa mohli hráči zúčastniť takmer v celej republike, na Slovensku bola registrovaná len herňa v Nitre. Zúčastnení boli najlepší slovenskí hráči ako Štefan Lazorčák, Jakub Nedoba, Martin Polák, Jozef Polák Juraj Kompas, Peter Valovič a Marek Labaško. Medzi najlepších 16 hráčov sa podarilo postúpiť len štyrom Slovákom a to Štefanovi Lazorčákovi, Petrovi Valovičovi, Marekovi Labaškovi a Jakubovi Nedobovi, ktorý vyradil ďalšieho Slováka – Jozefa Poláka. Turnaj mal veľkú publicitu, prítomná bola aj TV Joj, ktorá o turnaji natočila dokrútku, ktorá bola odvysielaná vo večernom spravodajstve.

Súvisiaci článok: http://www.hobbyportal.sk/…ng/progaming

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Jakub Nedoba 19.05.2010 00:03
Jakub Nedoba

Aj mna to tesi.

Erik Jozéfek 18.05.2010 14:00
Erik Jozéfek

Jakub, pači sa mi ako si sa dal medzi známych slovenských hráčov :D , máš za to u mna 5 hviezdičiek :P

Prihlásenie
 
 
Reklama