Archív

Používanie nelegálneho softvéru

Používate nelegálny software? Sťahujete alebo odosielate nelegálne kópie? V tomto článku vám poviem, čo všetko vám hrozí.

4739-obrazok1.jpg

Hlavné riziko používania nelegálneho softwaru je zvýšená hrozba nakazenia PC vírusom, možnosť zlého fungovania hardwaru a pod. Podozrivých vyšetruje vždy polícia. Združenie, ktoré presadzuje používanie legálneho a bezpečného internetového sveta je BSA.

Hlavé zdroje informácií o softvérovom pirátstve
———————————————–
1, BSA dostáva často tipy o používaní nelegálneho softvéru. Oznámenia najprv analyzuje právny tým, ktorý následne podá trestné oznámenie na políciu. Oznámenia vo firmách sú z 90% od vnútorných zamestnancov firmy. Nájdu sa však aj také prípady, že používanie nelegálneho softvéru ohlási závistlivý sused.
2, Realizácia kontrolných nákupov u predajcov (mystery shopping). Predmetov vyšetrovania sa môžu stať aj prípadný odberatelia predajcu nelegálneho softvéru.
3, V súvislosti s inou trestnou činnosťou, napr. daňové úniky alebo podvody
4, Polícia sleduje stránky, ktoré ponúkajú nelegálny softvér. Následne môže sťahovačov prichytiť pri sťahovaní.

Aké sú postihy za používanie takéhoto softvéru?
———————————————–
Podľa § 283 Trestného zákona je softvérové pirátstvo klasifikované ako trestný čin porušovania autorského práva. Hrozí zaň trest odňatia slobody až na 8 rokov alebo peňažný trest do výšky 330 000€. Mnoho páchateľov sa tiež pokúša o mimosúdne vyrovnanie, ale pri závažnom porušení zákona to aj tak skončí na súde.

Vytváranie alebo sťahovanie neoprávnených kópií softvéru je trestný čin bez ohľadu na to, koľko kópií ste vytvorili alebo o koľko ľudí ide. Už len sťahovanie takéhoto softvéru môže viesť k policajnému vyšetrovaniu.

Najčastejšie ide o kancelárske balíky spoločnosti Microsoft a antivírusové programy, napríklad od spoločnosti Symantec. V oblasti kreatívnych odborov medzi najviac poškodzované spoločnosti patria firmy Adobe, Corel a Autodesk (inžinierske systémy CAD).

Dostali ste e-mail, že vás odpoja od internetu?
———————————————–
*“Zistili sme, že nelegálne sťahujete softvér. Odpojíme vás od internetu.“*
Ja osobne by som na takýto e-mail vôbec nereagoval a hneď by som ho vymazal. Niektorý však môžu zareagovať úplne opačne. V takomto e-maile sa nachádza často aj súbor (napr. user-EA49943X-activities.zip), ktorý na prvý pohľad vyzerá úplne neškodne. Jedná sa však o vírus trojský kôň – spravidla SHEUR.CIKH, theMal/TinyDL-T, Troj/Meredrop-A and Troj/Agent-HQK (Sophos), Backdoor:Win32/Haxdoor (Microsoft). Prinášam vám aj text správy v angličtine:

*Your internet access is going to get suspended*

*The Internet Service Provider Consorcium was made to protect the rights of software authors, artists.*
*We conduct regular wiretapping on our networks, to monitor criminal acts.*
*We are aware of your illegal activities on the internet wich were originating from*
*You can check the report of your activities in the past 6 month that we have attached. We strongly advise you to stop your activities regarding the illegal downloading of copyrighted material of your internet access will be suspended.*

*Sincerely
ICS Monitoring Team*

A samotný ISC (Internet Storm Center) k tomu vydal varovanie – *Warning, it’s not from us*. Sophos o tom písal tiež v roku 2008 – *Your internet access is going to get suspended – NOT*. A vypadá to, že sa to zase vrátilo.