Dnes sa snáď ani nenájde človek, ktorý ani raz nenapaľoval dáta na CD alebo DVD. Niektorý dokonca bežne napaľujú aj na Blu-ray alebo HD-DVD. Hoci niektorý napaľovanie považujú za bežnú rutinu, aj tak sa môžu vyskytnúť chyby, ktoré by určite nečakali.
1, Problémy s čítaním média
Stáva sa, že disk, ktorý sa snažíte načítať, je poškodený alebo poškriabaný. V takom prípade väčšinou samotná mechanika znižuje rýchlosť čítania. V praxi to však často nestačí. Existuje však jednoduchý návod, ako nastaviť najvyššiu rýchlosť čítania disku. Balík Nero obsahuje nástroj Nero DriveSpeed, v ktorom sa to dá jednoducho nastaviť. Po spustení z rozvíjacieho menu Rýchlosť CD/DVD vyberte najvyššiu povolenú rýchlosť. Doporučujem nastaviť rýchlosť čítania pri CD na 8x a pri DVD na 2x alebo 1x.
*** Nero DriveSpeed
2, Vypálenie DVD-Videa
Pokiaľ ste zostrihali v nejakom videoeditačnom programe video z dovolenky a uložili ste to ako zložku pripravenú pre napálenie (napr. Pinnacle Studio), môžete túto zložku napáliť ako DVD-Video, ktoré prehrá každý DVD prehrávač.
DVD-Video sa vyznačuje určitou štruktúrou zložiek a má aj špecifický formát dát, preto sa ani nedá napáliť bežným spôsobom. Práve kvôli tomu existuje mnoho programov, ktoré to dokážu. Medzi ne patrí Nero, CDBurnerXP, Ashampoo Burning Studio a mnoho iných. Existujú na to aj špeciálne programy, v ktorým sa dá pridať viac zvukových stôp, titulky a dokonca aj vytvoriť vlastné menu. Väčšina takých je však platených, ako napr. ConvertXToDVD, Xilisoft DVD Creator…
*** CDBurnerXP
3, Nový firmware
Vypaľovacia mechanika musí byť kompatibilná s médiom, na ktoré idete napaľovať. Pokiaľ teda máte staršiu mechaniku a idete napaľovať na nové médium, môže sa stať, že sa bude napaľovať veľmi malou rýchlosťou, niekedy dokonca mechanika vôbec nebude vedieť na médium napáliť dáta. Na vine býva väčšinou firmware. Ten obsahuje podporu pre najnovšie média, ale aj opravu chýb starého firmwaru. Dá sa väčšinou stiahnuť z oficiálnej stránky výrobcu mechaniky.
4, Veľké súbory
Pri vypaľovaní súborov väčších ako 2GB môžete naraziť na jeden zásadný problém. Dátové DVD sa obvykle napaľuje vo formáte ISO 9660. Výhoda tohto formátu je v tom, že je kompatibilný aj so staršími zariadeniami a operačnými systémami. Ak ale chcete vypáliť súbory, ktoré majú viac ako 2GB, musíte použiť formát UDF. Veľká časť kvalitných napaľovacích programov prepnú do tohto formátu automaticky, ale niektoré vás upozornia, že médium sa nedá napáliť vo formáte ISO. Dá sa to však v každom napaľovacom programe nastaviť aj ručne, ale treba brať na vedomie, že napr. Windows 98 takéto médium neprečíta.
5, Pozor na multisession
Možno viete, že dáta na disk sa dajú napáliť s tzv. multisession. Jedná sa o metódu, ktorá ponechá disk otvorený pre ďalšie napaľovanie. Túto možnosť však nikdy nevyužívajte. Pri druhom napálení dát môžete veľmi ľahko prísť o tie pôvodné dáta. Problém spočíva v tom, že dáta sú vypaľované do tzv. sekcií (session) vo formáte multisession. Pokiaľ však napaľovací program použije z akéhokoľvek dôvodu iný formát, stávajú sa prvé sekcie nečitateľné a po spustení disku uvidíte iba nové dáta. Navyše je disk vo formáte multisession menej kompatibilný s rôznymi zariadeniami. Preto túto metódu nedoporučujem používať.
6, Hlasné napaľovanie
Občas sa stáva, že pri napaľovaní mechanika vydáva hlasný znepríjemňujúci zvuk. Môže za to pravdepodobne veľká rýchlosť napaľovania. Veľká časť programov nastavuje automaticky rýchlosť napaľovania na najvyššiu možnú rýchlosť, čo spôsobuje už spomínaný problém. Preto doporučujem znížiť rýchlosť napaľovania na najmenšiu možnú. Jednak sa stratí vyrušujúci zvuk, ale aj dáta na disku budú lepšie napálené, pretože pri vyšších rýchlostiach sa dáta napaľujú len povrchovo, preto ich po čase mechanika nebude vedieť prečítať.
Zanechať odpoveď