11.06.2010

Windows 7 generácie je rýchly sám o sebe. Racionálne pracuje s RAM-kou a v prípade potreby windows uvoľní pamäť RAM inej aplikácii či hry. Ale pre používateľov, ktorým je aj toto zlepšenie 7-mičky málo existuje ešte pár trikov ako ho zrýchliť. Avšak v niektorých krokoch to môže byť aj na úkor kvality zobrazenia.


Zrýchlite prepínanie medzi oknami

Nechápem, ako niekomu môže vadiť aktuálna rýchlosť. Podľa mňa je to úplne minimálna doba, ale dá sa to ešte svižnejšie.
Vypnutím animácií pri minimalizácii a maximalizácii okien môžete váš počítač zrýchliť:

 1. – Kliknite na Štart, zadajte SystemProperti­esPerformance
 2. – Choďte na Visual Effects tab
 3. – Zaškrtnite Animate windows when minimizing and maximising a potvrďte OK

Zrýchlite váš systém pri štartovaní Windowsu

Windows 7 využíva pri štartovaní iba jedno jadro procesora. V prípade, že máte viacjadrový procesor, je možné nastaviť bootovanie z oboch, či viacerých naraz:

 1. – Vyberte ponuku Štart a zadajte msconfig
 2. – Kliknite na záložku Boot a následne na Advanced options
 3. – Pri Number of processors zadajte počet jadier
 4. – Kliknite na ‘OK’ a ‘Apply’ – reštartujte počítač

Odľahčenie vďaka písmu

Znie to smiešne a dosť odvážne. Ale ak naozaj nie ste grafik, alebo pisateľ používate najpravdepodob­nejšie iba písma Times New Roman, Arial, Courier, a pri nových Office balíkoch Calibri. V systéme je však oveľa viac fontov. Ja som si pridal špeciálnych efektov písma asi 3× toľko ako je štandard, niekomu však naozaj stačia len tieto vyššie spomenuté najzákladnejšie písma, tak poďme ostatné vymazať:

 1. Musíme ísť cez Control Panel
 2. Tu otvoríme priečinok Fonts (písma)
 3. Presuňte fonty, ktoré nepoužívate niekam na samostatné miesto na disku, napríklad C: FONTY. Týmto si zabezpečíme, že keby sme niekedy potrebovali dané písma, môžeme tento krok vrátiť späť. Čím viac typov písma takýmto spôsobom odinštalujete o to rýchlejší bude váš systém.

Zrýchlenie vypínania

Stalo sa vám, že niekedy ste museli rýchlo vypnúť PC a odísť na dlhšie preč? Ak ste sa chceli presvedčiť, či sa PC vypol, museli ste čakať aj 2–4 minúty? (Pri starších PC oveľa viac v prípade, že ste mali toho veľa rozpracovaného a máte slabú RAMku)

 1. Opäť ideme cez Štart, a tentokrát zadáme regedit a potvrdte Enter
 2. Následne na HKEY_LOCAL_MAC­HINE_SYSTEMCu­rrentControlSet­Control
 3. Kliknite pravým na WaitToKillSer­viceTimeOut a znížte danú hodnotu
 4. Základná hodnota je nastavená na 12000 (12 sekúnd) – potvrdte vašu nižšiu hodnotu a reštartujte PC

Vypnite indexáciu súborov na pozadí

Máte prehľad, kde si ukladáte súbory? Potom vám je indexovanie na pozadí zbytočné (to znamená, že ak nepoužívate vyhľadávanie súborov priamo vo Windows) Je tu môžnosť vypnúť túto funkciu a tak opäť prispieť k rýchlosti systému:

 1. Takže znova Štart a zadajte services.msc
 2. Klikneme pravým tlačítkom myšky na Windows Search
 3. Kliknutím na Disabled, alebo Stop, túto funkciu vypneme :)

Vypnutím systémových zvukom odľahčíme PC

Pre niekoho zbytočné, ba priam otravné zvuky systému ako Ding,Dong a Cing. Až na tie nové moderné pri spúšťaní Win vám niekedy môžu ulahodiť:) Ale na tie teraz neberme ohľad, dáme ich preč.

 1. Štart a zadajte mmsys.cpl
 2. Prejdite na záložku Zvuky a zvoľte No Soundsdrop down zvukovej schéme

Vo Windowse bez Aero

V microsofte sa asi veľa našpekulovali, kým dizajnovali toto prostredie Aero. Mne osobne sa veľmi páči a myslím, že Win 7 (a aj nepodarená Vista) je vďaka tomu rozhraniu veľmi príjemná na pohľad. Ale pri behu z batérie alebo nutnom využití plnej rýchlosti PC je dobre túto tému vypnúť.

 1. Kliknite si na Desktop (plochu) pravým a Personalise (prispôsobiť) následne kliknite na záložku Window Color
 2. Odznačte Enable Transparency box (Zapnúť prehliadnosť)
 3. Takisto je môžete použíť základné nastavenie, ktoré vyzerá ako Win98 – to má rovnako za následok zrýchlenie. Ja osobne nepokladám za dôležité toto meniť, pretože Windows 7 dáte na počítač, ktorý má výkon postačujúci na rozhranie Aero (prehliadnosti). Uvítam zmenu v prípade, že notebook vám beží na batériu a chcete získať čo najviac času šetrením energie :)

Posledným krokom vypneme nepotrebné služby

Tento posledný kroj je skôr pre pokročilejších užívateľov. Kedže niektoré služby zaťažujú dosť značne systém, môžete ich jednoducho vypnúť. Ako ste si všimli systém odľahčujeme vždy vypnutím alebo vymazaním :) vždy prídeme o nejaké výhody. Musíme si rozmyslieť, či je rýchlosť pre nás dôležitejšia. Teda rýchlosť, skôr by som povedal krôčik, ktorý si možno ani nevšimneme. Black Viper je veľmi dobrým zoznamom na získanie prehľadu o tom, aké služby možno bez problémov jednoducho vypnúť:

 1. Otvorte Control Panel. Kliknite na Administrative Tools a následne na Services
 2. Kliknite pravým na službu, ktorú chcete tweakovať

Celkom dobré vedieť, že sa to dá, ale odporúčam sa tejto možnosti vyhnúť :)

Dúfam, že teraz vám beží Win svižnejšie. Ak je váš PC veľmi výkonný tieto kroky ani moc nepomôžú, pretože aj tak vám ide všetko najrýchlejšie ako to je možné!

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

PC-ex oc (Neregistrovaný užívateľ) 03.10.2012 18:48
PC-ex oc

Mam otazku ktore fonty mozem vymazat mam os Windows 8 pro 64 bit Rtm 9200 verziu cize full a nikde som sa nedocital ze ktore Fonty mozem natrvalo odstranit z registrov Windows dakujem napiste mi presne ktore su to pod seba dakujem za pomoc

pato (Neregistrovaný užívateľ) 30.07.2012 17:58
pato

Môjmu HP nepomôže ani svetená voda :D

peter (Neregistrovaný užívateľ) 18.02.2012 18:41
peter

potreboval by som poradiť:Vždy keď otvorím nejakí priečinok a zatvorím ho tak mi ukáže že windows prieskumník prestal pracovať a zmine panel úloh a ikonky pls poradte :)

Majjo (Neregistrovaný užívateľ) 09.08.2011 17:15
Majjo

No tak ta stranska mi pomohla velmi :D vdaka nej mi moj Acer bezi jak hodinky :D

Maco (Neregistrovaný užívateľ) 03.07.2011 17:24
Maco

A este nieco:kde tam vo Win7 mas v ovladacich paneloch polozku fonts(pisma)? Tato ponuka je v control panel snad na XP nie?

Maco (Neregistrovaný užívateľ) 03.07.2011 17:16
Maco

ej.. fajne vecičky tu popísané :-) No jediné zrýchlenie, ktoré si môj počítač niekedy užije bude ak tak gravitačné zrýchlenie, keď ho vyhodím von oknom:-D

Ten moj Win7 po roku zacal ist ako slimak,ze este aj nasa stara 386-ka je rychlejsia.Zlate XP-cka.
A nikde na nete nemozem najst navod ako ho zrychlit,lebo to nacitavanie je skutocne hrozne,pokial nacita hocaku blbost mozem sa za ten cas navecerat.

Uly (Neregistrovaný užívateľ) 21.06.2011 14:51
Uly

Jedna vec mi na systéme win7 vadí ide o max. rozlíšenie monitora ja mám napr. notebook asus f5vl series ktorý bol stavaný na win. vistu, ale samozrejme netrvalo to dlho a operačný systém vystriedal win7. Na tom by nebolo nič zlé, ale po nainštalovaní nastal jeden problém v rozlíšení monitora ktoré sa dalo nastaviť len na maximalnú hodnotu 1024x768px ups malý problémik, ale predsa viem že ked som mal XP stačilo tam dat driver od Ati catalyst hoci viem že bol problém ho zohnat na môj tip notebooka no šlapal mi v pohode, ale nechtiac som si tento driver mazol a neurobil zálohu chyba je v tom že už neviem skade som si ten driver stiahol.

cergina (Neregistrovaný užívateľ) 16.05.2011 21:10
cergina

ej.. fajne vecičky tu popísané :-) No jediné zrýchlenie, ktoré si môj počítač niekedy užije bude ak tak gravitačné zrýchlenie, keď ho vyhodím von oknom:-D

naco by si ho vyhadzoval mozes ho pouzit ako podlozku pod nohy,vybrat potrebne suciastky alebo ho darovat detom do skolky xDDDDDDDDDDD

Matúš Matula 01.10.2010 12:51
Matúš Matula

Dobry clanok, sice este bezim na XPckach, ale planujem prejst na win7, tak si to bookmarknem, 5star ;)

Lukáš Lempochner 15.06.2010 22:40
Lukáš Lempochner

ej.. fajne vecičky tu popísané :-) No jediné zrýchlenie, ktoré si môj počítač niekedy užije bude ak tak gravitačné zrýchlenie, keď ho vyhodím von oknom:-D

Prihlásenie
 
 
Reklama