20.04.2012

Vytuningujte si webkameru
V súčasnosti je zrejme už len veľmi málo domácností, ktorým v štandardnom počítačovom vybavení chýba webová kamera. Drvivá väčšina ľudí ju takmer výlučne využíva na komunikáciu – takzvané videohovory, videochat. Pritom stačí veľmi málo a z kamery sa môže stať neoceniteľný pomocník. Pomocou šikovného softwarového vybavenia ju môžeme zmeniť na zabezpečovacie zariadenie, ktoré bude strážiť dom, rozpoznávať tváre a prihlasovať nás k počítaču, alebo nás ochráni pred špehovaním. Hobbyportal vám ukáže, ako na to.

iSpy

Patrí k programovým vychytávkam a navyše je zadarmo. Po nainštalovaní zmení webkameru na sledovacie zariadenie, ktoré zaznamenáva obraz aj zvuk v miestnosti a ukladá ho na harddisk aj keď sa navonok váš počítač javí, ako vypnutý. To všetko vrátane detekcie pohybu a možnosti pripojenia viacerých kamier a mikrofónov k jednému počítaču. Existuje celá škála možností, ako sa dá tento program využiť. V prípade zistenia akéhokoľvek pohybu v oblasti sledovanej kamerou vám program automaticky pošle email s upozornením a so získanými snímkami. Dostupnosť záznamu kamier je možná pomocou pripojenia na internet prakticky z každého miesta. Pripojiť k programu je možné viac počítačov aj kamier a všetko sledovať prostredníctvom spoločného rozhrania. Program iSpy je freeware a stiahnuť si ho môžete TU.

1AV monitor

Premeniť počítač na domáce bezpečnostné zariadenie je možné tiež s programom 1AV monitor. Podobne ako iSpy nahráva obraz z webkamery a zvuk z mikrofónu a dáta ukladá na disk. Pohľad na sledované miesta vašej domácnosti je sprístupnený prostredníctvom internetového prehliadača. Svoj príbytok tak môžete sledovať prakticky on-line a kontrolovať z odkiaľkoľvek. Program má veľké množstvo detailných nastavení. Samozrejmosťou je detekcia pohybu s funkciou automatického spustenia záznamu a tiež možnosť nastavenia časového harmonogramu, ktorý spúšťa program presne podľa vašej potreby. Aj k tomuto programu je možné pripojiť viac kamier a mikrofónov. Trialverziu je možné stiahnuť TU.

KeyLemon

Klasický spôsob prihlasovania k počítaču pomocou hesla je bezpečný až do chvíle, ak sa niekomu nepodarí vaše heslo zistiť. Ak chcete vyskúšať niečo nové a efektné, nainštalujte si KeyLemon. Tento jednoducho použiteľný program premení pomocou webkamery váš počítač na nedobytnú pevnosť. Spôsob prihlasovania k užívateľskému účtu je totiž pomocou KeyLemonu vykonávaný prostredníctvom snímania vašej tváre. Po úvodnom nastavení užívateľského rozhrania programu sa stačí usadiť k počítaču. Program cez webovú kameru zosníma vašu tvár a automaticky vás prihlási k užívateľskému účtu. Aplikácia tiež monitoruje neúspešné pokusy pripojiť sa k vášmu počítaču a neskôr vám dá k dispozícií snímky užívateľov, ktorí sa s ním pokúšali pracovať. Tvorcovia programu sa nechali počuť, že technológia rozpoznania tváre je na tak vysokej úrovni, že sa nedá jednoducho oklamať fotografiou a podobne. Trialware KeyLemon si môžete stiahnuť TU.

FastAcces Pro

Zastáva podobnú funkciu, ako KeyLemon. Aplikácia vás po rozoznaní vašej tváre prihlási k užívateľskému účtu a naopak, len čo od počítača odídete, uzamkne ho. Aj FastAcces Pro zaznamená všetky pokusy o neoprávnené prihlásenie, zamedzí tiež identifikovať tvár pomocou fotografie. V prípade, že dôjde k výmene užívateľov počítača, FastAcces Pro automaticky prepne pracovné plochy. Trialware tohto programu si môžete stiahnuť TU.

Zemana AntiLogger

Odborníci vám potvrdia, že používanie webkamery nesie so sebou isté bezpečnostné riziká. Polícia vo Veľkej Británií nedávno riešila prípad hackera, ktorý naoko nezáväzne chatoval na zoznamovacích portáloch s osamelými ženami a popritom umiestnil do ich vlastného počítača nenápadnú aplikáciu, pomocou ktorej mohol cez webkameru dotyčné osoby špehovať. Dostal sa tak neraz k dosť intímnym záberom. Spôsob, akým sa dá „špehovacia“ aplikácia umiestniť do vzdialeného počítača je popritom hračkou aj pre priemerného užívateľa internetu, preto je potrebná ochrana. Zamedzenie takýchto rizík rieši program Zemana AntiLogger – bezpečnostná aplikácia, ktorá má ako pridanú hodnotu množstvo ďalších funkcií. Zemana AntiLogger zabráni špehovaniu pomocou webovej kamery, no zastaví aj pokusy ďalších škodlivých aplikácií, ktoré napríklad skúšajú sledovať stlačené klávesy, obsah vašej obrazovky, prípadne dáta vkladané do schránky. Zemana AntiLogger pomáha tiež so zvýšením zabezpečenia pri používaní internet bankingu a iných on-line aplikácií, kam vkladáte svoje citlivé dáta. Bezpečnostné funkcie tohto programu sú aktivované automaticky a ich používanie zvládne aj úplný začiatočník. 15 dňovú skúšobnú verziu programu môžete sťahovať TU.


FOTO: topsecretsoftwa­re.com, ispyconnect.com, biometric-solutions.com, logitech.com, applicationsan­dsoftwares.blog­spot.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 30.04.2012 14:26
Milan Švidroň

Hm...niečo z tých programíkov vyskúšam. Uvidíme, čo na to moja storočná webkamera

Prihlásenie
 
 
Reklama