Archív

Bungee Jumping

Šialenstvo? Či pri dnešných výmysloch už nuda? Každý má asi iný žalúdok a aj názor, ale dá sa rozhodne povedať, že bungee jumping je klasikou v adrenalínových športoch.

1.jpg

Ako, kde, prečo, za koľko, s čím a načo? Začneme pekne po poriadku:

Niečo z histórie
Korene bungee jumping-u nemali zábavný charakter (ako je jeho dnešný účel). Zoskoky slúžili na začiatku parašutistom ako nácvik pred skutočnými skokmi s padákmi. Parašutisti si mali zvyknúť na pocit voľného pádu a hlavne odbúrať strach.

Prvé bungee skoky, ktoré majú podobu dnešnej zábavky sa konali 1. apríla 1979 z mostu Clifton Suspension v Bristole. Hlavnými „skákačmi“ a realizátormi boli členovia Klubu nebezpečných športov z Oxfordskej Univerzity. Avšak krátko po ich (vtedajšej) rebélii skákačov zatkli. To ich ale vôbec neodradilo a onedlho pokračovali so zoskokmi z mostov Golden Gate a Royal Gorge. Skok z posledného menovaného mosta sponzoroval a vysielal americký program That’s Incredible, čo pomohlo rozšíriť bungee jumping po celom svete. Po roku 1982 sa skákalo nielen z mostov, ale už aj z mobilných žeriavov či teplovzdušných balónov.

2.jpg

Na našom území sa bungee jumping objavil v deväťdesiatych rokoch a gumené pružiace lano si hneď získalo obľubu a nadšencov.

Ako definovať bungee jumping či bungee jumpera?
Bungee jumping je aktivita, ktorá umožňuje osobe = skokanovi skákať z vysokej konštrukcie, pričom je pripevnený na dlhé elastické lano.

3.jpg

Odkiaľ sa dá skákať?
Základom je spomínaná vysoká konštrukcia. Najčastejšie to bývajú rôzne pevné objekty, ako napríklad mosty, budovy či žeriavy, ale skákať je tiež možné z pohyblivých predmetov, napr. vrtuľníkov alebo teplovzdušných balónov, ktoré majú schopnosť vznášať sa nad zemou.

4.jpg

Jeden skok a toľko „vzrúša“?
Vzrušenie a adrenalín prichádza ako z pocitu lietania – voľného pádu – rútenia sa strmhlav k zemi, tak aj z „doskokov“, čo spôsobuje lano, ktoré má na svedomí pruženie a tým pádom kmitá so skákajúcim až kým sa nerozptýli všetka energia. Takže radosť je určite viacnásobná, keď sa ťaháte hore a dole ako taký soplík… s tým rozdielom, že vy sa však v konečnom dôsledku neodtrhnete.

5.jpg

Na taký obyčajný, zo zeme ľahko vyzerajúci, skok však treba siahnuť po veľkej dávke odvahy. Keď človek stojí pomaly medzi oblakmi a uvedomí si, že v takej výške už ani muchy nelietajú a zimomriavky mu zaplavujú každý kúsok kože zrazu to tak ľahko nevyzerá. Odhodlanie a guráž je určite potrebné vziať so sebou. Strach sa však určite dostaví, uistí vás, že ste zatiaľ živý, a je len na vás či ho chcete prekonať a skúsiť voľný pád alebo tento druh adrenalínu oželiete. Predsa len sto ľudí, sto chutí. Niekto môže rovnaké vzrušenie ako pri bungee jumpingu cítiť v špiku kosti aj pri zorbingu či rulete.

6.jpg

Čo hrozí?
Nuž, ako pri všetkých (adrenalínových) športoch, aj tu je isté nebezpečenstvo. Dôležitým faktorom je i samotný strach, nervozita a stres, ktorý môže spôsobiť napríklad očné traumy. Najčastejšie zlyhania však prináša ľudský faktor. Či už v príprave a inštrukcií od organizátora skokov alebo samotného aktéra, ktorého prepadne panika priamo v akcii. Vždy je tu bohužiaľ aj možnosť zlyhania techniky a výbavy. Ide hlavne o zlý výpočet elasticity lana či jeho zlé upevnenie. Veľa nehôd je spôsobených aj zamotaním jumpera = skokana do lana v momente, keď sa po zoskoku napnuté lano uvoľní a osoba krúživo stúpa spolu s voľným lanom po svojom boku. Nie vždy a každý vie tak rýchlo zareagovať a v bleskovej rýchlosti sa vymaniť z prípadného omotania lanom. Navyše ak je človek ešte doslova mimo z pádu a doslova v nemom úžase. Nepríjemné sú však pri skokoch i modriny, odkrvené končatiny (najmä prsty), nevoľnosť, poranenia chrbta či únik moču.

7.jpg

Výbava či iné potrebné „saky paky“
Všetky potrebné veci dostanete vždy na mieste a nemusíte si samozrejme nosiť svoje v batôžku. Avšak keby vám toto prečistenie mysle učarovalo a rozhodnete sa ho praktizovať každé ráno ako rozcvičku :-), nič vám nebráni v zakúpení si svojej postroje.

Pozostáva hlavne z elastického lana (existuje veľmi veľa druhov a je dobré sa radšej poradiť s odborníkmi a skúsenými skokanmi) a popruhov (tie pochádzajú častejšie z horolezeckého vybavenia ako parašutistického).

Na skok je však potrebné hlavne miesto či objekt a zodpovedný inštruktor.

8.jpg

Druhy zoskokov
Aj keď to tak vyzerá (niekde v hĺbke), bungee jumping nie je žiaden stereotyp. Nadšenci sa jednoducho nikdy neuspokoja s jednou a tou istou verziou praktizovanou dookola, ale vymýšľajú nové trendy a zlepšenia v každom pohybe, upevnení či forme. A tak existuje niekoľko druhov zoskokov, aby vás náhodou neomrzel stále „ten istý“ pád.

9.jpg

Najznámejšie a najrozšírenejšie:

*Skok za postroj:* Pri tomto zoskoku je bungee lano upevnené na postroji v hrudnej časti tela, a tým pádom máte ruky a nohy voľné. Takže po zoskoku, keď sa dohojdáte, zostávate v sede. Pri tomto type skoku zažijete beztiažový stav pri spätnom katapultovaní k objektu odkiaľ ste skákali. Skočiť môžete buď čelom vpred alebo chrbtom vpred, čiže akoby dozadu. Keď skáčete čelom vpred, v momente zachytenia voľného pádu pružným lanom vás bungee lano otočí polsaltom do sedu. Pri zoskoku „dozadu“, čelom vzad, skáčete odrazom z nôh, pričom prežijete najsilnejšie adrenalínové pocity pri bungee jumpingu. Tepová frekvencia býva pri tomto type skoku najvyššia a zážitky neopísateľné.

skok za postroj *** skok za postroj

*Skok s uviazaním o nohy:* je najbežnejším skokom. Avšak aj tu môžete skákať buď čelom vpred alebo čelom vzad. Pri skoku „dopredu“ naplno vnímate pád a približovanie k zemi, pretože vidíte kam skáčete. Pri páde „zozadu“ však prežívate pocity, ktoré vám viac zvýšia tep a búšenie srdca, keďže padáte do neznáma a vidíte len vzďaľujúcu sa oblohu.

skok s uviazaním o nohy *** skok s uviazaním o nohy

*Tandemový skok:* je skok, pri ktorom skáču dve osoby naraz. Väčšinou páry. (moderný risk ala Rómeo & Júlia?) Avšak často skáču spolu aj rodinný príslušníci či kamaráti. Zoskok je však obmedzený váhou, pretože obaja účastníci skoku nesmú mať spolu viac ako 160 kg. Pri tomto type zoskoku bývajú účastníci uviazaní kotníkovým zviazaním za nohy.

tandemový skok *** tandemový skok

*Kieneova hojdačka:* Tento skok už nie je priamo bungee jumping-om, nakoľko pružné lano skokana nebrzdí smerom k zemi. Hlavným rozdielom je teda, že jumper sa hojdá kyvadlovým letom nad zemou rýchlosťou 90-110 km/hod. Pri tomto type skoku sú osoby uväzované sediacim postrojom. Skákať môže jednotlivec, ale i pár, no ich hmotnosť musí byť spolu do 300 kg.

kieneova hojdačka *** kieneova hojdačka

Kde a za koľko na Slovensku
Najrozšírenejšie a najznámejšie skoky sú vo Vysokých Tatrách, konkrétne na Štrbskom plese. Skoky ponúkajú viaceré organizácie (napr. bungee.sk, fundays.sk, najzazitky.sk) a ceny sa pohybujú cca od 30 – 60 Eur.

Ak však chcete skákať vo vašom regióne či prostredí kde to poznáte a neviete o nikom, kto by tam bungee jumping poskytoval, môžete sa skúsiť s niektorými predajcami dohodnúť (napr. napísať na obchod@najzazitky.sk).

14.jpg

V Bratislave je známy napríklad možný zoskok na Kieneovej hojdačke, a to za 50 Eur, ktorý ako originálny darček ponúka adrenalinove-darceky.sk, ktorý organizuje i zoskoky v okrese Poprad.

Skok trvá približne 15 minút a odporúča sa obliecť si niečo priliehavé a športové. Okuliare a kontaktné šošovky sa nepovažujú za prekážku, no odporúča sa odložiť napríklad väčšie šperky, najmä náušnice. Rezervácia sa odporúča minimálne týždeň vopred.

Sezóna závisí od počasia, zväčša to však býva od júna do októbra.

V poslednej dobe sa bungee jumping stal aj rozšíreným typom darčeku. Ako by ste sa zatvárili kebyže dostanete na narodeniny poukážku a zoskok? 😉 (adrenalinove-darceky.sk/sk/bungee-jumping/ , najzazitky.sk/product/bungee-jumping-23/)

15.jpg

Odkazy
Užitočné web stránky o bungee jumpingu, kde si môžete zoskok zakúpiť, či sa dozvedieť viac.
bungee-jump.sk
bungee.sk
fundays.sk/sport-adrenalin/bungee-jumping
sk.wlw.sk/sk/CompaniesByProduct/0000157953/firmy.aspx

Video

[* youtube:E_K2edyezoU *]