Archív

Kitesurfing, šialený šport, pri ktorom ovládate vietor

Kitesurfing je pozoruhodný vodný a zároveň adrenalínový šport, ktorému sa ešte pred desiatimi rokmi u nás nikto nevenoval. Dnes už možno nájsť niekoľko desiatok ľudí, kým v oblastiach s vhodnými podmienkami aj tisíce kitesurfistov. Popularita kiteboardingu narástla rekordne rýchlo, rovnako, ako popularita niektorých lokalít s vhodnými podmienkami pre tento druh športu. Hlavným dôvodom, prečo je u nás kitesurfistov tak málo je fakt, že kitesurfing je závislý na silnom vetre a mori. Práve vietor je to, čo musí vedieť kitesurfer ovládať, aby mohol byť v pohybe a zažiť neopakovateľný zážitok pri jazde.


Hlavnou pomôckou je kiteboard, plávajúca podložka s úchytkami pre nohy a lietajúci šarkan. O mnoho väčší, pevnejší a najmä správne tvarovaný, než klasický šarkan púšťaný na jeseň. Poznáme buď nafukovací, alebo plachtový s pevnou a ľahkou konštrukciou. Dve základné pomôcky sú ďalej doplnené o ochranné pomôcky, neoprén a pokiaľ zábavke holdujete na otvorenom mori, nemala by chýbať ani signalizačná bójka pre ľahšiu lokalizáciu, ak zmiznete z dohľadu.


To najlákavejšie
To najlákavejšie pri tomto športe je pocit ťahania vetrom podľa toho, ako si to určíte vy. O rovnaký post v obľúbenosti na tomto športe však môže súťažiť aj skákanie. To je pre mnohých dôvod, prečo sa na kitesurf dali. Pri využití morskej hladiny a silného vetra sa totiž dá vyskočiť spolu s doskou a plachtiť vo vetre niekoľko sekúnd. Tí najväčší machri tohto športu dokážu nebezpečne plachtiť vo vetre nad hlavami dovolenkárov dokonca aj na pláži už mimo vodnú hladinu.

Predvídateľnosť a odvaha sú nevyhnutnosťou
Nevyhnutnými pomocníkmi kitesurfistu sú odvaha, bez ktorej sa ani nedá začať a najmä snaha o predvídateľnosť. Vietor je sám nepredvídateľný, mení smer kedykoľvek. Pobrežné vetry sú azda tie najviac nerozhodné. Skúsení športovci musia počítať s každou možnou zmenou. Nebezpečenstvo prichádza aj s veľkými vlnami. Tie aj pri dobrom vetre môžu „narušiť rovnováhu“ a šarkan padá až po vás.



*Video: Jake Scrace (27) predvádza šialený skok cez mólo*

Zranenia nie sú ničím zvláštnym
Pokiaľ sa na scéne objavia kitesurfisti, zrejme pôjde o nepokojné pobrežie a čas, kedy bude v mori len minimum plávajúcich ľudí. Sú však aj takí, čo holdujú kúpaní v mori medzi vlnami a zároveň im nevadia okolo uháňajúci kitesurfisti. Pri neopatrnosti sa môžu zraniť plavci, aj kitesurfisti navzájom. V veľkej rýchlosti sa tiež neraz zaplietli ťažné lanká zo šarkana s ďalším športovcom.

Kitesurfing vo svete
Kitesurfing je dnes športom s vlastnými majstrovstvami a vlastnými disciplínami zloženými najčastejšie práve z plachtenia, rôznych trikov končiacich na hranici ľudských možností a skokov. Miesta ako stvorené pre kitesurfing sú na pobrežiach Tichého oceánu, ale napríklad na Kapverdských ostrovoch, v okolí Afriky, severného Atlantiku a Austrálie. Pre Slovákov je prístupné napríklad aj niekoľko miest v Červenom mori v Egypte, či občas niektoré vodné plochy u nás. Za kvalitnú výbavu pre tento šport však dáte viac ako 1000 €.

Stránky venujúce sa Kitesurfu aj na Slovensku: http://www.kiting.sk/