28.01.2014

Parahawking – toto slovo zrejme ešte v slovníkoch nenájdete, pretože ide o celkom nové pomenovanie extrémneho športu, ktorý v sebe spája sokoliarstvo a paragliding.
Pocit slobody, ktorý prežíva človek, lietajúci na špeciálnom padáku v poryvoch vetra s úžasnými výhľadmi na okolitú krajinu je neopísateľný. Je to, ako keby ste vstúpili do priestoru, ktorému dominujú vtáci. A teraz si predstavte, že pri paraglidingu vám bude robiť sprievodcu ozajstný živý vták, ktorý vám ukáže nielen tie najkrajšie panorámy, ale vás tiež spoľahlivo navedie k ideálnej izotermike a ukáže vám proste všetko o tom, ako to vo vzduchu chodí. Taký je parahawking. Extrémny šport, vytvorený v nepálskej oblasti Pokhara skupinou britských nadšencov ornitológie a ochrancom prírody Scottom Masonom.

Hovorí Scott Mason: „Ocitol som sa na správnom mieste v správnom čase. V prvom rade som zanietený sokoliar, tréner dravcov. K paraglidingu som bol doslova prinútený okolnosťami. V Nepále sme totiž zachránili vzácne mláďatá haje hnedej a ja som zatúžil byť ich sprievodcom, keď vyletia k modrej oblohe. Tak som sa zapísal na výcvik paraglidingu. Naučil som sa lietať. Apropo – názov parahawking vznikol o čosi neskôr. Vymyslel som ho s mojim inštruktorom lietania, keď sme vypili o čosi viac pív,“ smeje sa.
Nepálska Pokhara má všetko, čo je k paraglidingu potrebné. Je tu mierna klíma, lietať sa tu dá podstatnú časť roka. A tomu všetkému dominuje nádherný výhľad na majestátne Himaláje, ktoré svojou výškou tiež poskytujú ochranu pred poveternostnými extrémami. Projekt Parahawking nie je však len o adrenalínových dobrodružstvách. Cieľom je tiež získať peniaze na životne dôležité projekty ochrany prírody v Nepále. Že to znie utopisticky? Vôbec nie. Pokhara je totiž známa aj neustálym prúdom turistov, hľadajúcich dobrodružstvá, aké by v iných končinách sveta nezažili. A to je naozaj skvelý odrazový mostík pre podnikanie. Veď v súčasnosti je v tejto časti Nepálu najviac spoločností na svete, ponúkajúcich tandemový let na „padáku“. Pôsobí tu totiž približne 22 paraglidingových spoločností, zameraných práve na turistov zo všetkých kútov Zeme.

V mnohých ohľadoch je parahawking totožný s paraglidingom. Tu však ide o bonus s veľkým B. Počas letu – sólo či tandemového – zdieľate skúsenosti s nádhernými dravými vtákmi, ktorí vás za kus mäsa ochotne navedú do oblastí teplého vzduchu (izotermických vĺn), v ktorých budete bez námahy stúpať do výšin. Vyškolení dravci sú skvelými spoločníkmi pre let – to tvrdia všetci, ktorí zažili parahawking na vlastnej koži a predpovedajú mu veľkú budúcnosť.
Nepál je domovom pre viac, ako 80 druhov rôznych dravých vtákov. Je smutné, že niektoré druhy vymierajú a nikto s tým nič nerobí. V ohrození je napríklad egyptský sup, ktorého dve mláďatá zachránil práve Scottov tím a teraz sú súčasťou parahawkingu. Scott Mason dodáva: „Presne toto sú momenty, keď si znovu a znovu uvedomujem, že tento šport by sa mohol stať dôležitou zložkou ochrany prírody. Až donedávna boli veľké problémy s vypúšťaním mláďat ohrozených vtákov späť do prírody. Parawking rieši tento problém tak, že pri prvých letoch ich doprevádzame a chránime pred napadnutím inými dravcami a po čase sa úlohy vymenia. Mláďatá dorastajú a vedú oni nás. Nádhera.“

Populácia všetkých supov v Nepále sa neustále znižuje. Sú prenasledované, otrávené, zastrelené a tiež umierajú na následky „že vraj lieku“ Diclofenaku, ktorý mal pomôcť a zatiaľ ničí populáciu supov v Ázií. Masívne úsilie Scotta Masona a ľudí okolo neho zachrániť tieto dravce bude zrejme hrať dôležitú úlohu v celkovej ochrane nepálskej prírody. Aj vzhľadom na to, že sa spontánne rozhodli venovať všetky výnosy z parahawkingu na ochranársku činnosť a výstavbu chovných staníc pre majestátne vtáky.
„ Všetky dravce, ktoré využívame na parahawking boli zachránené z rôznych zlých situácií a podmienok. Nikdy neberieme vtáky z voľnej prírody. Napríklad čierny sup, ktorého voláme Brad ,žil dlhé mesiace v malej klietke z drôtu, bol vychudnutý a mal poškodené perute. A takto by sme mohli pokračovať ďalej,“ hovorí Scott: „V posledných dvanástich rokoch sme zachránili viac, ako 70 vtákov. A na všetko treba financie, preto je parahawking z časti hobby, z časti zábava, z časti šport a z časti biznis.“
Samozrejme, že zo vznikom parahawkingu sa ozvali aj kritici, ktorí chceli Scotta zažalovať pre nezákonný chov ohrozených zvierat a ich využívanie pre biznis. Avšak projekt obdržal niekoľko medzinárodných ocenení a v roku 2010 bol ocenený hlavnou cenou Medzinárodnej asociácie trénerov dravých vtákov.

„Viete, záujemcovia o parahawking sú takmer všetci turisti a nie paraglidisti. Turisti, ktorí chcú zažiť niečo iné. Vieme, že 85% týchto ľudí má záujem práve o ochranu vtákov a ak by mohli, tandemový paragliding by úplne vypustili. Ale v tomto prípade sa to naozaj nedá. Je to zážitok na celý život a komu nie je ľahostajný osud našej planéty, bude ešte veľmi, veľmi dlho spomínať, ako si zalietal s vtákmi.“ Prekrásna myšlienka. My budeme ľuďom, ako je Scott Mason držať palce a vy si na záver pozrite jedno nádherné video. Viac obrázkov a informácií nájdete na oficiálnej stránke parahawkingu.

Foto (s láskavým dovolením): Jessica Love, Scott Mason, parahawking.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama