Archív

Pyrotechnický skydiving – posledný výstrelok módy v extrémnych športoch

Parašutizmus (alebo skydiving) je šport, pri ktorom sa odlieta lietadlom, no návrat na Zem je sprostredkovaný gravitáciou, pričom dopad sa spomaľuje v priebehu poslednej časti zostupu pomocou padáka. Tento let môže (no nemusí) zahŕňať určité množstvo voľného pádu, počas ktorého nie je použitý padák a telo postupne zrýchľuje na najvyššiu možnú úroveň bez tiaže. Možno Vás už odmalička fascinovalo lietanie. Malí chlapci milujú RC modely vrtuľníkov na ovládanie, veľkí chlapci sa dajú nahovoriť asi aj na skydiving, Vy sa ale môžete posunúť ďalej, ak si trúfate.

skidivers.jpg

Pyrotechnický skydiving začal prevádzkovať nadšený tím parašutistov, ktorí posunuli svoje extrémne hobby na vyššiu úroveň s použitím ohňostroja, a to priamo pri zoskoku z lietadla tisíce metrov nad zemou. Tento posledný výstrelok módy v extrémnych športoch vznikol tak, že tím štyroch parašutistov pripojil sady ohňostrojov ku svojim nohám. Aktivované boli, keď nadšenci padali vzduchom rýchlosťou až 55 metrov za sekundu.
Profesionálny skydivingový tím Fastrax pôsobí v Ohiu v USA. Už dlho ohromuje publikum svojimi ambicióznymi kaskadérskymi kúskami. Pôsobil vo filmoch i v reklamách, ba pravidelne predvádzal kaskadérske kúsky pre televíznu show, rovnako ako aj pre zábavu davov pri športových podujatiach a leteckých dňoch. No ich najnovší počin sa môže pochváliť pridanou hodnotou – nebezpečenstvom v podobe ohňostrojov pripojených k členkom skokanov – parašutistov.
Po zoskoku z výšky približne 4100 metrov stlačia skydivisti jedno zo šiestich tlačidiel, ktoré majú umiestnené na hrudi. Toto tlačidlo vyšle elektrický impulz, ktorý dáva pokyn na spustenie ohňostroja. Pri nočných vystúpenia netreba zabudnúť na vybavenie pre nočné videnie S ním to bude celé ešte zaujímavejšie.

Výbušniny v ohňostroji dosahujú po aktivácii teploty až do 3000 stupňov Celzia, čo je ekvivalent 100.000 horiacich sviečok. Horia približne 45 sekúnd, počas ktorých členovia tímu držia jeden druhého v náručí a oddávajú sa voľnému pádu. Majú oblečené špeciálne obleky, ktoré im poskytujú vysokú mieru mobility, a tak voľný pád pociťujú naozaj ako lietanie.

extremny-skydivers.jpg

Vo výške 1500 metrov nad Zemou musia členovia tímu starostlivo uvoľniť svoje padáky. Zároveň sa musia obratne vyhýbať plameňom, ktoré môžu vystreľovať až do výšky 250 metrov. Následne smú odpáliť ďalšiu sadu ohňostroja. Výsledkom je neuveriteľná svetelná show, ktorá osvetľuje nočnú oblohu.

Najrizikovejšie je skákanie v noci bez svetiel, no aj samotné zapaľovanie ohňostrojov, od ktorých sa môžu chytiť padáky. Bez tohto adrenalínu by to ale nebolo ono. Skupinka nadšencov vyzerá z pohľadu zo zeme ako živý meteor, ktorý padá s plameňmi letiacimi za ním. Všetci členovia tímu už absolvovali viac ako 2000 zoskokov, no stále im hrozí nebezpečenstvo. Oni však adrenalín milujú a k svojmu životu ho doslova potrebujú. Zoskok musí byť dokonale načasovaný, inak im hrozí upálenie. Aj malá chyba by mohla znamenať tragédiu. Pri pozemskom nebezpečenstve ochránia ľudí, ktorí radi riskujú, napríklad prilby alebo nepriestrelné vesty Armory, vo vzduchu je to však o niečom úplne inom. Tu diktuje pravidlá nekonečný priestor a dokonalá synchronizácia. V prípade, že takýto druh adrenalínu je pre Vás priveľa, pozrite si aspoň videozáznam z takéhoto predstavenia, ktorý nájdete na:

[* youtube:aOgzjjQjkFI *]

Zdroj: dailymail.co.uk
Foto: rightthisminute.com, ak-hdl.buzzfed.com