Archív

Slacklining – skúsili ste?

Za týmto názvom sa ukrýva športová aktivita, spočívajúca v balansovaní po plochom nylonovom lane (zvyčajne 2,5 – 5 cm širokom), natiahnutom medzi dvoma pevnými bodmi. Na začiatku bola malá skupina priateľov, ktorých primárnym cieľom bolo vyplnenie voľného času spojené so zábavou. Dnes ide o obrovskú, neustále sa rozrastajúcu komunitu priaznivcov Slacklikingu na celom svete.

slacklining-fotolia-13844064-neu.jpg

História

Je nepresné hovoriť o Slacklikingu, ako o novom druhu športu. Jeho história totiž siaha pekných pár stoviek rokov dozadu. Prastaré korene tohto športu nájdeme už pred tisíc rokmi v oblasti dnešného Kazachstanu, kde boli vtedajší cirkusoví umelci priekopníkmi chodenia po napnutom lane. Bolo to práve povrazochodectvo, ktoré približne pred 30 rokmi inšpirovalo partu lezcov z legendárneho Camp4 v Yosemitskom parku, ktorí v čase medzi výstupmi hľadali zmysluplnú zábavu. Inšpiráciou im boli povrazochodci zo starých Coloradských cirkusov. Na základe ich umenia vytvorili tréning na udržanie balansu. Spočiatku využívali napríklad reťaze upevnené okolo parkoviska a kovové zábradlia. Neskôr skúsili medzi dva stromy napnúť popruh. Rozdiel oproti povrazochodectvu spočíval v tom, že popruh napnutý na maximum, ale voľný, pružný, dynamický. Bolo na ňom možné poskakovať a pérovať tak, ako napríklad na trampolíne. Názov Slacklining vznikol aj kvôli tejto vlastnosti. Anglické slovo Slack totiž okrem iného znamená voľný, povolený. Spočiatku zábavka nadchla viacerých ľudí, ktorí si Slacklining skúsili a zistili, že sa v ňom skrýva obrovský potenciál. Tak sa objavil nový šport, ktorý je zároveň aj zábavou a životným štýlom. Šport, ktorý stále ponúka priestor na nové triky.

1241259607.jpg

Ako na to?

Tak, ako takmer každý šport, aj Slacklining prešiel vývojom a zdokonaľovaním. Predtým si každý musel zhotoviť vybavenie naň sám. Dnes si už môžete kúpiť kompletnú súpravu na cvičenie v obchodoch so športovými potrebami. Ak ste však zruční a veríte si, môžete si ho vyrobiť aj sami. Najjednoduchší spôsob je kúpiť si dostatočne široký a dlhý nylonový popruh určený napríklad k zaisteniu nákladu na prívesnom vozíku a k nemu račňu, prípadne dve na jeho napínanie. Populárny je tiež spôsob uchytenia takzvaným samosvorom. Ten využíva kladkový princíp, čiže trenie popruhu. Postačia dve oceľové karabíny dostatočne dimenzované na záťaž a budeme schopní napnúť pás dlhý aj 30 metrov. S takýmto podomácky vyrobeným vybavením môžeme začať so Slackliningom prakticky všade, kde nás napadne. Stačia dva pevné body na uchytenie. Pri upevnení na stromy však dbáme na to, aby sme nepoškodili jeho kôru. Preto vkladáme pod pásy v mieste dotyku so stromom zvyšky koberca a podobne. Návod, ako jednotlivé časti spojiť dohromady nájdete na tomto videu:
[* youtube:18qbgwCn2ZA *]
Slacklining má viacero štýlov ako sú napríklad urbanlining, tricklining, waterlining, highlining, slackline yoga či freestyle slacklining. Najobľúbenejší z týchto štýlov je tricklining a práve jemu sa budeme venovať. Je ideálny pre začiatočníkov. Pri tomto štýle je popruh upevnený medzi dvoma bezpečnými miestami (najčastejšie stromami) nízko nad zemou. To umožňuje vykonávať na popruhu množstvo trikov od obyčajnej chôdze, chôdze vzad, otočiek, sedov so skríženými nohami až po saltá. Keď máme pás dostatočne upevnený, nezostáva nám nič iné, len vyskúšať ho. Sami si tak môžeme určiť, ako chceme mať popruh voľný. Pri prvých pokusoch o balansovanie a chodenie si užijeme množstvo zábavy. Vo chvíli, keď dokážeme udržať rovnováhu, môžeme pokračovať cez jednotlivé triky od jednoduchých až po zložitejšie. Triky môžeme „odkukať“ napríklad z videí na internete, následne ich môžeme zdokonaľovať či prispôsobovať ich na svoj obraz. Nasledujúce video môže byť pre nás inšpiráciou:
[* youtube:miPWUb0p28U *]

A takto to robia „profíci“ (skúšať až potom, keď máme za sebou základy slackliningu):

[* youtube:IjmZP-ibFL0 *]

Kategórie Slackliningu:

1.Lowline – alebo tiež trickline – je kategória, ktoré je najpopulárnejšia. Lano je krátke, najčastejšie do 15m dĺžky, a jeho výška od zeme je závislá od našich schopností. Môžeme si ju dať hoci len 50 cm nad zem. Tak máme istotu, že si neprivodíme vážnejší úraz. Pri Lowline sa vykonávajú rôzne triky od statických polôh, ako sú sedy, kľak, ľahy a iné až po triky rýdzo dynamické, ako skoky, saltá a podobne.

slackline-0891.jpg

2. Longline je kategória od cca 30m až do dĺžky, ktorú prežije popruh. Chodenie longline už vyžaduje obratnosť a tréning, obzvlášť, ak ide o dĺžku viac, ako 100m. Existujú borci, ktorým nerobí problém upnúť popruh aj na viac, ako 300m.

2z5p0tw.jpg

3. Waterline – v tejto kategórií je popruh rôznych dĺžok natiahnutý nad vodou. Pri väčších dĺžkach dokáže waterline pekne potrápiť, pretože odlesky hladiny veľmi narušujú koncentráciu slacklinera.

voda.jpg

4. Highline – je právom nazývaná kráľovskou kategóriou. Ide o popruh natiahnutý medzi skalnými vrcholmi, stromami a podobne vo veľkej výške. Používa sa záložné istenie, najčastejšie v podobe lana pod popruhom. Niekedy sa tiež prevádzkuje istenie zhora. No sú aj takí, ktorí na istenie kašlú. Highline je pre slacklinera skutočným pôžitkom, niekedy aj nočnou morou. Každopádne je to ale veľmi ťažká disciplína, obzvlášť po psychickej stránke. Pre highline sa vyhľadávajú rôzne miesta po svete, najznámejším však zostáva prechod od skalnej veže ku skale, tzv. Lost Arow Spire v Yosemitskom národnom parku (Yosemitské údolie je jednou z najatraktívnejších lezeckých oblastí sveta).

slacklining.jpg

Ak vás tento druh športu zaujal a chceli by ste ho vyskúšať, set nielen pre začiatočníkov si môžete objednať napríklad TU

Ceny sa pohybujú od 65 – 100 €. Samozrejme, sú aj drahšie súpravy, no pre začiatok postačia lacnejšie, s popruhom dlhým cca 15 m. Tak čo – skúsite?

dean-potter-solo-taft-point-yosemite-slacklining-500x750.jpg

Foto: ryannenason.wordpress.com, 9wows.com, blog-fitness.de, stek.org, mnn.com, outdoortrends.de