Ziplining patrí medzi alternatívne športy, ktoré sú relatívne nenáročné na priestory a materiálne vybavenie. Tento šport sa môže objavovať v rôznych podobách, avšak zosnovať definíciu nie je veľký problém. Ziplining je šport, kde človek využíva gravitačnú silu na to, aby sa presúval po lane z bodu A do bodu B.
Medzi alternatívnymi športami je mnoho aktivít, ktoré sú relatívne nové a spoliehajú sa na najnovšie materiály alebo technológie. Ziplining je však šport z trochu iného súdka. Väčšina z nás sa s touto voľnočasovou aktivitou už stretla minimálne vo svojom detstve. Toto platí hlavne pre ľudí, ktorí strávili detstvo na vidieku. Stačilo uviazať lano na dva neďaleko seba stojace stromy, nájsť nejaký železný kruh a zábava bola na svete.
Nevinná zábava alebo rizikový šport ?
Okrem tejto amatérskej formy, zipline dostáva v posledných rokoch aj veľmi pokročilú podobu. Kým tá prva forma je detská zábava, druhá patrí medzí adrenalínové a často rizikové športy.
Ziplining sa do slovenčiny často prekladá ako kladka. Tento preklad je však trochu zavádzajúci. Mnohé zipliny kladku v skutočnosti využívajú, avšak nie je to nevyhnutné. Tak trochu zmätok v tom má aj angličtina, z ktorej názov zipline pochádza. Namiesto tohto termínu sa používajú aj „flying fox“, „foefie slide“, „zip wire“, „aerial runway“, „aerial ropeslide“ alebo „death slide“.
Na Slovensku sa s profesionálnym zipline môžete stretnúť na rôznych prehliadkach alternatívnych športov alebo na veľkých letných festivaloch.
Ako na tento šport ?
Pre zrozumiteľnosť je dobré rozdeliť zipline na dve kategórie. Amatérsky a profesionálny
Amatérsky zipline
Výskašať amatérsku verziu zipliningu je jednoduché. Čo potrebujete je iba trochu entuziazmu a zručnosti.
Prvé čo musíte spraviť je kúpiť si nejaké lano alebo nejaký kábel. Dôležitá je pevnosť. Na tom lane budete vysieť a lano bude podrobené vašej hmotnosti. Z dôvodu bezpečnosti by lano malo mať veľkú rezervu v pevnosti voči vašej váhe.
Druhou nevyhnutnou vecou je nejaký predmet, pomocou ktorého sa budete kľzať po lane. Možností je viacero a vynaliezavosti sa medze nekladú. Treba však vždy myslieť na bezpečnosť. Môžete použiť oceľové kruhy, riadidlá z bicyklov alebo ak vaše schopnosti dovolujú, možete použiť kladku na pohyb po lane.
Tretím krokom je nájdenie dvoch bodov s rôznou výškou. Rozdiel týchto výšok a dĺžka lana určuje vašu rýchlosť pohybu. Nástupný bod by mal byť ošetrený voči nejakému náhodnému pádu a konečný bod dráhy by mal byť bezpečný a pohodlný pre výstup z dráhy. Praktizovanie týchto základných bezpečnostných prvkov je vhodné si vyskúšať najskôr na dráhe, ktorá je 100 % bezpečná aj v prípade zlyhania vášho výtvoru.
Profesionálny ziplining
Profesionálna verzia tohto športu je v rukách odborníkov a vy si iba užívate adrenalín z neho. Takéto zipliningové dráhy sú inštalované v rôznych strediskách ako dobrodružné aktivity.
[* youtube:yMZaoIwsaz8 *]
Dráha je vybudovaná ľuďmi, ktorý sa na to špecializujú. Tieto dráhy používajú výlučne kladky, na ktorých je zavesený zipliningový postroj. Pred štartom vašej jazdy váš pracovníci ziplinu upevnia do tohto postroja a pripoja ku kladke. Takto vaše ruky zostávajú voľné a vy vysíte pod lanom. Môžete zaujať roznu polohu od sedu po polohu vodorovnú s lanom. Toto závisí od vás a od prevádzkovateľa ziplinu.
Profesionálne dráhy sú často dlhé až jeden alebo dva kilometre. Dosahovaná rýchlosť sa často blíži až k hodnote 100 km/h. Rekord drží jedna americká zipliningová dráha s maximálnou rýchlosťou 120 km/h.
Ziplining v kostarike
=====================
Zipline je veľmi populárny v tropických krajinách, ktoré majú ďažďové pralesy. V Kostarike napríklad existujé park, v ktorom sa nachádza niekoľkokilometrový systém zipliningových dráh. Táto sieť slúži pre turistov ako spôsob transportu pri prehliadke pralesa. Inak nedostupné vysoké korony stromov sa náhle stávajú neopakovateľnou atrakciou.