Pohyb je základný životný prejav. Dostatok pohybu nás drží v dobrej fyzickej kondícií a upevňuje aj naše psychické zdravie.
V uvedenom príspevku sa to bude týkať najmä fitnes cvičenia, ktoré je v súčasnosti najväčším trendom nie len u mužov, ale v početnej miere aj u žien.
Ako prvé si treba uvedomiť zásady, ktoré si stanovíte vopred ako vkročíte do posilňovne:
1. Mať na sebe pohodlné oblečenie a vhodnú obuv.
2. Dodržiavať pitný režím, pretože pri cvičení, najmä kardio, strácate množstvo tekutín potom. Najvhodnejšia je čistá voda.
3. Ak to s cvičením myslíte naozaj seriózne a chcete niečo pre svoje telo urobiť, je dobré mať pri sebe osobného trénera, tzv. fitnes inštruktora, ktorý vás správne usmerní a zbaví nesprávnych návykov pri cvičení. Najprv preberiete účel cvičenia, či potrebujete zhodiť nejaké partie tela, či chcete len spevniť svalstvo alebo nabrať svalovú hmotu.
Váš tréner vám odmeria BMI ( body mass index), to znamená výšku, váhu, na základe daných parametrov vypočíta tzv. index štíhlosti.
Zodpovie otázky výživy, frekvenciu stravovania, podiel vhodných výživových látok v potrave, čomu sa úplne vyhnúť a čo naopak mať na prvom mieste vášho jedálnička.
Nakoniec si určíte frekvenciu a čas návštevnosti fitnes centra a môžete začať boj so svojím telom.
Pokiaľ Vám tento systém nevyhovuje, prípadne si finančne nemôžete dovoliť fitnes inštruktora, je dobré ak sa dohodnete s kamarátom, ktorý má už nejaké skúsenosti, aby vám vysvetlil ako máte správne cvičiť, aby ste nepreťažili svalové skupiny. Prípadne sa nehanbite požiadať spolucvičiteľa o pomoc.
Milovníci športu by nemali zabúdať prihliadať na určité zákonitosti spojené s možnými rizikami.
Na čo si dávať pozor pri cvičení:
Aj v tomto prípade platí fráza, menej je niekedy viac. Krvopotné úsilie s cieľom nabrať bicepsy do gigantických rozmerov podľa kulturistických časopisov, nie je adekvátne. Ak pôjdete pozvoľna, primeraným tempom, odrazí sa to pozitívne na vašom zdraví a namiesto únavy a preťaženia sa budete cítiť v tej správnej forme. Netreba to ani preháňať s návštevou posilňovne. Minimálne 2 krát v týždni pre začiatok, neskôr, keď si vaše telo zvykne, môžte frekvenciu návštevnosti posilňovne zvýšiť, podľa vašich časových možností. 60 minút cvičenia pod vedením skúseného inštruktora je plne postačujúcich.
Pri nadmernom cvičení dochádza k preťaženiu danej svalovej skupiny, ktoré sa prejaví ako ,,svalovica“. . Druhý stupeň poškodenia je natiahnutie svalu, o niečo závažné je natrhnutie svalu a posledná forma, často krát liečená chirurgicky je samotná ruptúra, čiže pretrhnutie svalu. Možnosť ako sa vyhnúť prípadným zraneniam je nepreceniť vlastné sily! Postupne si dávkovať závažie, cviky vykonávať v kratších intervaloch a obmieňať ich, aby sa striedali jednotlivé partie tela a nepreťažovala sa len jedna svalová skupina!
Je vhodné cvičenie vo fitnes pre obéznych ľudí?
Otázka je diskutabilná. Odpoveď znie áno, aj nie. U obéznych ľudí prihliadame na niekoľko faktorov: je to hladina cholesterolu a triglyceridov v krvi, hladina glukózy v krvi, percento tukov v tele, BMI a výška krvného tlaku. Každý z daných faktorov má svoju hranicu tolerantnosti organizmu voči vonkajším faktorom. Pokiaľ je táto hranica priveľmi vysoká alebo už presiahnutá, neodporúča sa žiadna nadmerná záťaž, respektíve ju môžme považovať za kontraindikáciu.
Komu sa neodporúča posilňovanie?
Do skupiny kontraindikácii paria pacienti s chronickými ochoreniami ako DM ( diabetes mellitus, týmto pacientom sa odporúča pohybové cvičenie, pri ktorom sa odburáva inzulín. Strečovanie vytvára napätie vo svale a zvyšuje pulzovú frekvenciu), KVS ( kardiovaskulárne ochorenia), vysoký krvný tlak, obezita, pooperačné stavy, horúčkové stavy a všetky akútne ochorenia.
Zanechať odpoveď