21.06.2016
(Platená inzercia)

Aj keď kolektívne cvičenie prináša viac radosti a zväčša býva oveľa efektívnejšie, nie vždy máme možnosť zúčastniť sa profesionálneho skupinového kurzu. Pokiaľ chcete urobiť niečo pre svoje telo i dušu, joga sa javí ako obzvlášť ideálna. Vykonávať ju môžete aj doma, pretože základné cviky sa s ľahkosťou naučíte i bez inštruktora. Nie je nutné ani špeciálne vybavenie, zväčša postačí podložka a celkom bežná dámska tepláková súprava. Otvorte teda svoje telo a myseľ, pretože prostredníctvom jogy sa vyberieme hľadať vnútorný pokoj.

Výhody jogy

Joga je fyzické a duševné cvičenie, ktoré pochádza z hinduizmu. Zrodila sa v starovekej Indii. Medzi jej základné benefity patrí to, že behom pár minút sa dokážete uvoľniť a oddýchnuť si. Cvičenie sprevádza spravidla i príjemná hudba, ktorá má blahodarné účinky na našu myseľ. Súčasťou jogy je aj meditovanie a svalová relaxácia. Ak sa jej budete venovať pravidelne, zostanete zdravý, fit a šťastný. Joga udržuje telo pružné, posilňuje svaly a rozpúšťa napätie vo vnútorných orgánoch. Aktivuje životnú energiu a pomáha nám myslieť pozitívne. Zlepšuje tiež pamäť.

Nájdite si príjemné miesto

Pokiaľ je možné vyhradiť v domácnosti miesto, kde sa budete venovať iba joge, tak je to báječné. Ak to však nie je možné, pokúste sa vyhradiť si taký priestor, kde dokáže nájsť harmóniu a upokojiť sa. Nemalo by ísť o stiesnené priestory, pretože pri cvičení by ste sa mali cítiť slobodne. Tiež by Vás tam nemalo nič rušiť (telefón, rádio, televízor). Správnu náladu vytvoríte aj vďaka sviečkam alebo vonným tyčinkám. Ide o doplnky, ktoré k cvičeniu nepotrebujete, ale dokážu navodiť príjemnú atmosféru. Buďte kreatívny a vytvorte si svoju súkromnú „joga oázu“. Vložte do nej všetko, čo Vám dokáže urobiť radosť.

Príslušenstvo

Ako sme už spomínali, k cvičeniu jogy nepotrebujete takmer nič. Ideálne je však obstarať si protišmykovú podložku a kvalitné dámske oblečenie. Nie zriedka cvičia jogu aj páni, no vo všeobecnosti ju uprednostňujú skôr ženy. V športovom odeve by ste sa mali cítiť pohodlne, ideálna je bavlna, ktorá pohlcuje pot. Úbor by mal byť priliehavý, aby Vám pri cvičení nič nezavadzalo. Organické rohože sú šetrné k životnému prostrediu. Ak ste teda orientovaný ekologicky, môžete sa uberať týmto smerom. Na ťažšie cviky sa hodí podložka pod chrbát, ktorú však schopne nahradia aj vankúše. V prípade, že si chcete zacvičiť v hotelovej izbe alebo na pláži, postačí namiesto rohože aj deka či osuška. Keď sa chce, riešenie sa vždy nájde.

Zbytočne to nepreháňajte

Pri cvičení sledujte neustále svoje hranice a zbytočne sa nepresiľujte. Joga je o harmónii, nie o výdrži. Pozor na zvlášť zraniteľné miesta ako kolená, chrbtica, bedrá či krk. Ak cítite bolesť, zjemnite alebo zmeňte pózu. Netlačte a nerobte nič nasilu. Pred realizáciou náročnejšieho cviku telo najskôr zahrejte. Ohýba sa ľahšie než skrehnuté. Pozornosť zvýšte v prechodoch medzi jednotlivými pozíciami, pretože práve tu má človek tendenciu znížiť ostražitosť a dochádza tak k zraneniam.

Vyberte si svoj štýl

V úvode sa spýtajte, čo Vaše telo a myseľ skutočne potrebujú. Túžite po niečom aktívnejšom alebo Vám ide skôr o regeneráciu, prípadne zbavenie sa stresu? Spočiatku postačí, ak si iba tak ľahnete na chrbát a budete relaxovať. Vdychujte vzduch okolo seba, počúvajte hudbu. Snažte sa uvoľniť telo a vyčistiť myseľ od myšlienok. Čím dlhšie budete cvičiť, tým lepšie sa spoznáte a budete vedieť, ktorý postup je pre Vás to pravé. Uvidíte, čo Vám prináša radosť a čo nie. Mier, ktorý nájdete pri cvičení jogy, sa prenesie do celého Vášho života. Nikdy to s cvičením nepreháňajte. Pokiaľ Vám nemá joga prinášať radosť, nebudete sa môcť posunúť ďalej. Kvalitné videá, ktoré Vás povedú cvičením jogy pre začiatočníkom, nájdete aj na:

ekhartyoga.com/be­ginners

Relaxácia

Po cvičení jogy by si mali cvičiteľky vyzliecť svoje prepotené dámske tričká a nájsť si ešte chvíľku pre relax. Odpočinok je dôležitý. Ihneď po tréningu by ste nemali vystavovať telo zvýšenej fyzickej či psychickej námahe. Nervový systém potrebuje čas, aby asimiloval upokojujúce výhody jogy. Inak by mohlo vyjsť cvičenie nazmar. Ak cvičíte jogu, odporúča sa v tom dni, kedy ju praktizujete, vypiť tri až štyri litre vody. Toxíny z tela sa tak vyplavia rýchlejšie a telo sa dokáže lepšie uvoľniť. Keď cítite napätie, jedným z najrýchlejších spôsobov cvičenia jogy, ktorý môžete previesť hocikde, je tzv. Sukshma joga (jemná rozcvička).

Pravidelnosť

Pravidelná joga aspoň raz do týždňa je veľmi prospešná. Cvičenie trikrát týždenne je skvelé, no každý deň je už priveľa. Všetko opäť záleží na tom, čo chcete dosiahnuť, čo Vám joga prináša a ako sa pri nej cítite. Ak sa rozhodnete cvičiť trikrát do týždňa a nedodržíte to, pocit zlyhania môže byť veľký. Na úvod si radšej stanovte, že sa budete joge venovať raz do týždňa. Buďte k sebe úprimný, určte si reálne ciele a smelo do toho. Aj desaťminútové cvičenie sa počíta. Jogu je najlepšie cvičiť ráno. V prípade, že to nestihnete, nevyhovárajte sa. Rovnako dokáže potešiť i v inej časti dňa. Cvičte nalačno, prípadne dva až tri hodinky po poslednom jedle.

Základné cvičenia

Zodvihnite natiahnutú pravú nohu a držte ju vo vzduchu. Potom to zopakujte s ľavou nohou. Následne zodvihnite obe nohy a hlavu. Chvíľu tak vydržte. Dýchajte a brucho držte uvoľnené. Z tejto polohy prejdite do polohy sviečky, zodvihnite zadok a nohy. Vydržte tak aspoň minútu a potom si doprajte chvíľku oddychu. Teraz môže prísť na rad otáčanie panvou, raz vpravo a raz zase vľavo. Vykrúťte chrbticu tak ďaleko, ako je to možné. Otočte sa na brucho a zdvihnite pravú nohu. Držte ju natiahnutú. Postup zopakujte s ľavou nohou. Brucho držte opäť voľné a plynule dýchajte.

Zodvihnite hlavu aj nohy a pohojdávajte sa na bruchu. Ruky nechajte ležať na zemi vedľa tela. Po tomto cviku si podoprite hlavu rukami a znova relaxujte. V závere cvičenia sa môžete posadiť s prekríženými nohami. Chrbát držte vzpriamený a brucho voľné. Dýchajte! Vydržte takto jednu minútu. K tomu si môžete pustiť napríklad hinduitický song „Om Shanti“. Sme presvedčení, že už po takejto jednoduchej sérii cvikov dokážete upratať svoje myšlienky a priviesť myseľ k odpočinku. Pred definitívnym ukončením si ešte ľahnite, aby sa uvoľnili všetky svaly. Odpočívajte a dbajte najmä na to, aby povolil tlak z ramien, rúk, hlavy a tváre. Zostaňte tak niekoľko minút. Výborne, teraz je čas vrátiť sa do reality.

Sloboda

Samozrejme, k cvičeniu si môžete obstarať pohodlné dámske mikiny, legíny či termo tričko, viacerí odborníci sa však zhodujú, že joga má najlepšie účinky, ak ju cvičíme nahí. Pokiaľ si to teda môžete dovoliť a máte dostatok súkromia, vyskúšajte! Budete sa cítiť oveľa slobodnejšie. Zabudnite tiež na šperky a make-up. Po cvičení sa odporúča strečing, aby ste po ňom nemali „svalovicu“. Tipy ohľadne strečingu nájdete aj na:

Joga zahŕňa nadčasovú starovekú filozofiu, dýchacie a meditačné techniky, ktoré berú ohľad na naše telo i duchovný prežitok. Buďte preto trpezlivý a naučte sa aj prostredníctvom jogy relaxovať. Odmenou Vám bude šťastnejší život.

Zdroj: ekhartyoga.com, wikihow.com, artofliving.org
Foto: pixabay.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama