01.04.2010

Chudnutie predstavuje pre väčšinu ľudí veľký problém a udržanie si váhy mnohokrát ešte väčší. Nad týmto civilizačným problémom sa zamýšľa čoraz viac ľudí, ktorí neustále hľadajú spôsob, ktorým masívne šírenie obezity zastaviť. Nezapreli sa ani harwardskí vedci, ktorí nedávno zverejnili výsledky 15 ročného výskumu s príbuznou tematikou. Rozhodli sa totiž zistiť koľko fyzickej aktivity je potrebnej na to, aby ženy v procese starnutia nepriberali na váhe. Takýto výskum sa na prvý pohľad nemusí zdať príliš zaujímavý, pretože v konečnom dôsledku ukázal len to, čo už všetci vieme, ale každopádne je aspoň jedným z efektných nástrojov ovplyvňujúcich ľudskú psychiku.
Výsledkom bolo zistenie, že iba hodina mierneho pohybu počas dňa, vrátane svižnejšej chôdze, jazdy na bicykli, tancovania alebo napríklad hry s deťmi ochránila ženy normálnej váhy pred takmer dvomi kilogramami nadváhy počas trojročnej periódy. Rovnaký účel splnila aj polovica tohto času strávená väčšou fyzickou aktivitou, ako napríklad behanie alebo rýchle bicyklovanie. Naopak ženy, ktoré sa neprinútili ani k miernej aktivite nedokázali naberaniu váhy zabrániť. Výskumu sa zúčastnilo 34079 zdravých žien s priemerným vekom 54 rokov na začiatku výskumu.
Podstatné teda je, že stačí naozaj málo na to, aby sme svoju postavu udržali aspoň takú aká je. A ešte podstatnejší je fakt, že ani na redukciu váhy netreba tej aktivity o moc viac. Najväčším problémom je, že ak ľudia nevidia okamžitý efekt, veľmi rýchlo rezignujú a vrátia sa späť do kresla, kde pohodlne priberajú ďalej. Je nutné si uvedomiť, že fyzická aktivita je nesmierne dôležitá. Aj keď chudnutie je dlhodobý proces, úspechom je už len to, že sa váha nezvyšuje.

Pre inšpiráciu ešte niekoľko čísel:

Priemerný dospelý človek by mal denne zjesť približne 10500kJ, a teda približne 2500kcal.
60 minút bežnej chôdze predstavuje energetický výdaj približne 280 kcal.
30 minút priemerného behu predstavuje energetický výdaj približne 550 kcal.
60 minút bicyklovania predstavuje energetický výdaj približne 1100 kcal.
Na chudnutie jedného kilogramu tuku je potrebný energetický výdaj približne 7000 kcal.
Ďalej už je to len ľahká matematika. Ak denný energetický príjem z jedla a nápojov (bez strachu verte, že 10500kJ v podobe jedla je skutočne dosť) neprekročí potrebu, každá fyzická aktivita sa v tom prípade prejaví postupným znižovaní hmotnosti.
Ak si teda dá niekto cieľ schudnúť 5kg, mohlo by sa mu to podariť napríklad za 10 mesiacov pri obyčajnej hodinovej prechádzke, a to len 3× týždenne. Za 5 mesiacov, ak by si chodil 3× týždenne na pol hodinu zabehať. Alebo tiež za 3 mesiace, ak by si 3× týždenne vyšiel na hodinku zabicyklovať. Je to skutočne tak dlho?

obezita 2
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama