22.09.2010
Zumba je aeróbne cvičenie, ktorého popularita na Slovensku neustále rastie. Za vznik Zumby vďačíme zábudlivosti kolumbijského trénera „Beta“ Péreza, ktorý si zabudol priniesť hudbu na hodinu cvičenia a tak musel improvizovať. Spojil latinskú hudbu so svojimi inštruktorskými skúsenosťami a zožal úspech. Zumba pripomína skôr tanec ako cvičenie. Je to tanečný fitness program ktorého základom je hudba a latinsko – americké tance ako Cumbia, Salsa, Merengue, Mambo, Flamenco, Chácháchá, Reggaeton, Samba, Brušný tanec, Bhangra, Hip – Hop, Foxtrot, Waltz a Tango. Podstatou cvičenia je striedanie pomalých a stredne rýchlých krokov, čo umožňuje aj začiatočníkom pochopiť kroky a držať tempo.

Rozdelenie a špecifikácia Zumby

Zumba je rozdelená na dve základné úrovne. Prvá úroveň sa zameriava na štyry rytmy merengue, salsa, cumbia a raggaeton. V druhej úrovni sa k týmto štýlom pripájajú ďaľšie štyry rytmmy, brušné tance, flamenco, tango a samba.
Okrem týchto dvoch klasifikácií existujú ešte špeciálne triedy Zumby. Jednou z nich je Zumba Gold určená pre starších ľudí alebo osoby so špecifickými potrebami. V tejto skupine sa počas cvičenia používajú napr. stoličky a cviky sú zamerané na anatomické, fyziologické a psychologické potreby špecifické pre túto populáciu.
Aqua – Zumba je typ cvičenia podobný vodnému aerobiku. Je to bezpečné, účinné ale náročné Zumba cvičenie, ktorého filozofia spadá do tradičných disciplýn aqua fitness.
Zumbatomic sa prvý krát začal cvičiť v septembri 2009. Je to špeciálne navrhnutý program pre deti. Bol navrhnutý pre chlapcov a dievčata vo veku 4 –12 rokov a zahŕňa mestské tanečné štýli ako hip – hop, raggaeton a pop. Tento program je navrhnutý tak aby deti oboznámil zo základnými pojmami ako sú koordinácia, disciplína, tímová práca a dôvera.

Odmena za cvičenie

Cvičením Zumby v prvom rade získame radosť z pohybu. Zumba nám dokonca môže pomôcť zmierniť depresiu alebo úzkosť. Ďaľším prínosom je zníženie zdravotných rizík ako obezita, srdcové choroby a vysoký krvný tlak. Rutinným cvičením Zumby môžeme spáliť 450 kalórií za hodinu naopak veľmi intenzívnym cvičením Zumby sa dá spáliť až 1000 kalórií za hodinu.
Zumba sa vo svojich cvičeniach zameriava na zadok, boky, brucho a paže. Spolu s hudobnými impulazami sa zvyšujú aj impulzy srdca, no nie len to. Dokonca aj koža dýcha intenzívnejšie, čo spôsobuje lepšie vyplavovanie toxínov
Zumba kombinuje vysokú energiu a motiváciu hudby s unikátnými pohybmi, ktoré prinášajú dlhodobý prínos pre zdravie. Filozofia Zumbz je založená na príncípe, že cvičenie by malo byť ľahké a zábavné.

Ako Na to?

Takmer v každom meste nájdeme inštruktorov, ktorý Zumbu predcvičujú, či už v telocvičniach škôl alebo športových strediskách. Cena jedného cvičenia sa pohybuje okolo 5 eur. Ale ak má niekto problém napr. mamičky s malým dieťaťom, že nemôže chodiť na tieto cvičenia, môže to skúsiť v domácom prostredí. Opäť je možné zakúpiť si knihu s jedným DVD (cena je 11,99 euro), či samotný set DVD (set štyroch DVD stojí 39 euro) alebo jednoducho vyhľadať dobré videá na youtube, podľa ktorých sa do toho môžeme pustiť.

Link na súbor DVD

Link na knihu

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama