.=
Vykazuje Vaše dieťa známky športového talentu? V prípade, že ho chcete ďalej rozvíjať a mať z ratolesti napríklad skvelého futbalistu, nasledujúce riadky môžu byť pre Vás užitočné. Možno práve Vášho drobca čaká nakoniec aj Liga majstrov, a teda výročná futbalová súťaž, ktorú usporadúva UEFA (Európska futbalová asociácia) pre najlepšie kluby európskych líg. Nech sa páči, čítajte ďalej…
Kedy je najlepšie začať
.=
Nuž, v tomto sa názory odborníkov rozchádzajú. Podaktorí hovoria, že ideálny vek je 4 až 7, iní sa prikláňajú skôr k 10. Samozrejme, talent je dôležitý, ale jednotlivé zručnosti sa dajú aj naučiť. Tu platí, čím skôr, tým lepšie. Osobnosť človeka je tvorená práve počas raného detstva, a preto je jej nasmerovanie v priebehu prvých rokov veľmi dôležité. Toto platí tak všeobecne, ako i v športe. Renovovaní špecialisti sa zhodujú, že rozvíjanie pohybových zručností je zásadné v prvých troch rokoch života. Tu sa vytvára schopnosť pozorovať a vyvíja sa tiež koordinácia pohybov.
[* youtube:t75UGioAsz4 *]
.=
Kým vo veku od 3 do 7 rokov ide o hľadanie vhodnej stimulácie, o riešenie problémov pomocou pokusov a omylov, o opakovanie a vyhodnocovanie výsledkov, o porozumenie a inšpirovanie sa vlastnou identitou, vo veku od 6 do 10 rokov ide o rozvíjanie už nadobudnutých zručností a ich aplikáciu na konkrétnu aktivitu. Z hľadiska motoriky a koordinácie môžu byť základy futbalu vhodné aj pre dievčatá. Nech už si odborníci myslia čokoľvek, zhrnúť to môžeme tak, že od narodenia dieťaťa by sme mali u neho podporovať všetko, čo súvisí s pohybom. Dieťa berte pravidelne na ihrisko, ale i na veľké zápasy, aby načerpalo atmosféru, ktorá tu panuje. Čo tak porozmýšlať nad UEFA EURO 2016 vstupenkami
Radosť z hry
.=
Nech má dieťa koľkokoľvek rokov, dôležité je, aby malo z hry radosť. Koniec-koncov, dobrá nálada pri hre dokáže správne motivovať aj dospelého človeka. Ak je dieťa ešte príliš malé, najskôr ho s loptou zoznámte a zdieľajte s ním jeho radosť z nej. Malému hráčovi vysvetlite, že pri futbale sa používajú iba nohy, nie ruky. Už samotný princíp je veľmi zábavný. Keď ich dôvera v túto hru vzrastie, opatrne postupujte vpred. Rozvíjajte rovnováhu, učte deti prvé techniky.
Základom je naučiť sa kopať rovnako oboma nohami
.=
Hoci sa môže zdať, že je to samozrejmosť, často sa stáva, že dieťa vie manipulovať s jednou nohou lepšie ako s druhou. Dokonca to vidíme aj u profi hráčov. Pokiaľ sa však Váš drobec naučí používať rovnako obe nohy, jeho šance na futbalovom ihrisku porastú. Ide totiž o najdôležitejšiu futbalovú zručnosť, ktorú je potrebné rozvíjať. Ak hráč dokáže zapojiť do hry obe nohy, je vždy pripravený strieľať a prejsť do útoku. Pokiaľ nebude jedinou Vašou aktivitou obstarať zástavy či vlajočky na futbalový zápas a svojmu dieťaťu sa budete naozaj venovať, je tu reálna šanca vychovať z neho špičkového hráča. Rovnomerným zaťažením oboch nôh sa hráč ľahšie vyhne obrancovi. Pomáha mu to tiež reagovať a prihrávať omnoho rýchlejšie. Pri reálnom či televíznom zápase skúste dieťa na túto skutočnosť upozorniť a potom to preneste do praxe.
[* youtube:yeRaTgR1BYQ *]
Pochvala
.=
Dospelý človek si časom zvykne na kritiku, pre dieťa je však viac ako demotivujúca. Pokiaľ niečo neurobí správne, upozornite ho na to, ale nekričte. Skôr sa snažte poradiť, ako to urobiť lepšie. Úspech nezabudnite pochváliť. Pokojne dieťaťu zatlieskajte a doprajte mú pravý fanúšikovský zážitok.
Driblovanie
.=
Vyššou úrovňou tréningu je driblovanie. Dieťa ho učte pomaly, no pravidelne, aby nevyšlo z cviku. Keďže ide o náročnejšiu koordináciu, buďte trpezlivý. Do tohto procesu zapojte opäť obe nohy. Všetko je to o dôvere vo vlastné sily. Dotyk a cit pre loptu sú veľmi dôležité. Bez driblovania to na futbalovom ihrisku jednoducho nepôjde.
[* youtube:vzaW0Ke5FGc *]
Tímová hra
.=
Úplne ideálne je, ak máte hráčov viac (pokojne zapojte aj susedových drobcov), pretože už od začiatku budujete u nich zmysel pre tímovú hru. Bez nej nie je šport športom. Aby ste dodali tomu autentickosť, stavte na originálnu potlač textilu a nechajte si vytvoriť vlastné tímové tričká. Naučte decká prihrávať si. Ak sa to nenaučia v skorom veku, tak nikdy. Hráč by si mal tiež vedieť o loptu požiadať. Ihneď učte svojich hráčov aj jednotlivým pokynom zo strany rozhodcu a podobne.
[* youtube:1vNmYNH8d4I *]
Gól
***
.=
Konečne sa dostávame k cieľovej fáze celého futbalového tréningu. Áno, je ním strieľanie gólov. Každý jeden treba patrične osláviť. Možno postačí aj veselý pokrik „góóól“. Deti milujú oslavy, spravte im teda zo zápasu s prvými skutočnými strelami malý sviatok. Vyfoťte ich, prípadne pre ne pripravte odmenu.
Pár futbalových tipov a inšpirácií môžete nájsť aj na odkaze:
futbaltrening.sk/index.php?stranka=104
Každá činnosť, ktorú deti vykonávajú so svojimi rodičmi, rodinu stmeľuje. Prajeme preto veľa šťastia a príjemnú zábavu.
Zdroj: sportsdadhub.com, rafabenitez.com, sport4kids.biz
Foto: pixabay.com
Zanechať odpoveď