Vo svete kolektívneho športu je známou vecou, že každý hráč má nejaké obľúbené mužstvo, súpera, proti ktorému sa mu výnimočne darí. Či už herne, gólovo alebo bodovo. Nikto nevie, prečo to tak je, ale táto tradícia sa zvykne u hráča udržať dlhšie obdobie. V sezóne 2009/2010 boli aj v našej extralige hráči, pred ktorými sa musel mať konkrétny súper na pozore.
Spomedzi mužov v maskách sa špecialistami môžu nazývať viacerí. Zvolenský brankár Ján Laco sa môže pýšiť skvelou štatistikou proti majstrovi z Košíc – 96,15 % úspešnosť zásahov hovorí za všetko. Ešte lepšie je na tom proti Žiline, keď v troch vzájomných zápasoch inkasoval po jednom góle s úspešnosťou 97,58%, čo je vôbec najvyššia percentuálna úspešnosť zásahov proti jednému súperovi. Výborné ukazovatele proti Žiline dosiahol aj Nitran Lakosil. Strelci Liptovského Mikuláša si vo viac ako 95% prípadoch vylámali zuby na skalickom mladíkovi v bránkovisku Kotvanovi. Výnimočná je aj štatistika Košičana Hudáčka proti Popradu, keď dosiahol vyše 94-percentnú úspešnosť v 8 zápasoch. Pozoruhodným zjavom je asi najlepší brankár súťaže Konrád z bratislavského Slovana, ktorý pochytal viac ako 95% striel vo vzájomných zápasoch s Liptákmi, Spišiakmi, Martinčanmi i s majstrovskými Košicami.
Aj medzi obrancami sa nájdu hráči, ktorí dokázali svoje bodové konto výrazne zveľadiť proti konkrétnym súperom. Zvolenčan Juraško dokázal vsietiť do martinskej siete tri góly v štyroch zápasoch, rovnakú bilanciu dosiahol aj veterán Heš z Liptovského Mikuláša proti Popradu. Martinčan Klepáč na to dokonca potreboval len tri zápasy a proti Popradu pridal aj dve asistencie. Päť bodov v troch zápasoch si pripísal aj český legionár v drese Košíc Michal Šeda proti Mikulášu. Najviac bodov proti jednému súperovi zaznamenal Bystričan Peter Frühauf, ktorý v desiatich vzájomných zápasoch s Nitrou trikrát rozvlnil sieť a pridal aj päť asistencií.
Spomedzi útočníkov bol veľmi úspešný Spišiak Jurík, ktorý v štyroch zápasoch proti Žiline dal päť gólov. Na Žilinu to vie aj slovanista Lažo (4 zápasy s bilanciou 4+3). Väčšie množstvo bodov nazbierali útočníci prirodzene proti slabším mužstvám, ale niektorí si dokázali vyšliapnuť aj na favoritov. Zvolenčan Pucher zaznamenal jedenásť bodov v siedmych zápasoch proti Slovanu. Bratislavčania sa museli mať na pozore aj pred Mirom Škovirom z Popradu, ktorí im vsietil dva góly a pridal šesť gólových prihrávok v štyroch zápasoch. Postrachom Banskej Bystrice bol Košičan Rudolf Huna s bilanciou 4+4 v štyroch zápasoch a hlavne Nitran Tomáš Chrenko, ktorý vsietil Bystričanom sedem gólov v desiatich zápasov a premeneným nájazdom sa hlavnou mierou pričinil o vyradenie favorita vo štvrťfinále play-off. Spišská Nová Ves by našla v každom mužstve hráča, ktorý bol pre nich výnimočne nebezpečný, či už Zvolenčan Kopecký (5+1 v troch zápasoch), Marcel Haščák (5 gólov v štyroch zápasoch) a Juraj Faith (3+6 v štyroch zápasoch) z Popradu alebo skalická dvojka Višňovský (2+8) a Pálffy (3+6). Najväčšia hviezda súťaže, Žigo Pálffy, je postrachom pre martinských hokejistov so siedmymi gólmi a deviatimi prihrávkami v ôsmich zápasoch. V drese Slovana sa vytvorili výnimočne produktívne dvojice proti Trenčínu (duo Richard Huna a Lipiansky zaznamenalo 17 bodov v štyroch zápasoch) a proti Zvolenu (Kuľha – Vaic s bilanciou 25 bodov v deviatich zápasoch). V Poprade sa mohli spoľahnúť aj na Petra Kloudu, ktorý v zápasoch proti Trenčínu a Žiline zaznamenal po osem bodov. Číslo štyri bolo v tejto sezóne proti Žiline charakteristické pre zvolenského krídelníka Chovana – štyri zápasy, štyri góly, štyri asistencie. Ešte o bod viac zaznamenal proti Liptovskému Mikulášu veterán Pardavý z Banskej Bystrice. Postrachom Mikulášanov musí byť aj Košičan Húževka, ktorý v štyroch vzájomných zápasoch prihral na osem (!) gólov.
Tieto bodové žatvy proti konkrétnym súperom určite nie sú, ani nebudú pravidlom, ale vo viacerých prípadoch naozaj nejde len o náhodu, či záležitosť tejto sezóny. Hokejisti sú veľmi poverčiví a možno práve tým, že si uvedomujú, že sa im proti niekomu darí ešte dokáže vystupňovať ich výkony. Naopak, existujú aj prípady, keď sa hráč nevie presadiť proti nejakému mužstvu, z čoho môže časom vzniknúť určitý komplex. Príkladom môže byť, bohužiaľ, naša reprezentácia v zápasoch proti Česku. Ale to už je iná téma…
Zanechať odpoveď