19.12.2011

Rekordy sa nemusia merať len v sekundách a metroch. V zvieracej ríši to platí dvojnásobne. Športy, ktorých sa zúčastňujú zvieratá majú mnoho naj. Nielenže sa v nich snúbi majestátnosť, dravosť a prírodná sila, ale točia sa v nich obrovské sumy peňazí, z ktorých niekedy zostáva stáť zdravý rozum. Kone a jazdecké športy patria neodmysliteľne k finančne najnáročnejším. Hobbyportal vám predstaví päť najdrahších koní sveta, navštívi s vami najväčší dostihový areál a tiež najbohatšie konské dostihy na svete.

Kone za všetky peniaze

Na čele rebríčka najdrahších koní už jedenásť rokov tróni Fusaichi Pegasus, familiárne nazývaný aj FuPeg. Je priamym potomkom slávneho Prospectora a ako trojročný vyhráva prvé dostihy, na ktoré nastúpil – slávne derby v Kentucky, ktoré je známe svojou náročnosťou. Vzápätí ho kupuje írsky žrebčinec Coolmore. Cena? Astronomických 92 000 000 €. Za túto sumu by sa dalo kúpiť približne desaťtisíc automobilov značky Škoda Fabia. FuPeg sa stal majstrom dostihov a vďaka veľkorysosti majiteľov, ktorí ho pripúšťajú za symbolickú cenu má aj mnoho slávnych potomkov.

FuPeg v celej svojej kráse

FuPeg v celej svojej kráse

Keď v roku 1983 vydražil šejk Muhhamad ibn Rašíd al-Maktúm vtedy trojročného žrebca, menom Shareef Dancer za 40 miliónov €, netušil, že jeho sláva nebude rásť raketovým tempom, ako predpokladal. Koňa sa pokúsili niekoľkokrát otráviť priamo na pretekoch, preto ho šejk pustil na dostihy iba päťkrát. Shareef Dancer mal vlastných bodyguardov a v stajniach mal namontovaný kamerový bezpečnostný systém. Počas kariéry zarobil majiteľovi na pretekoch 187 tisíc €, čo je žalostne málo v porovnaní s nákupnou cenou, no zostalo po ňom množstvo vynikajúcich potomkov. Shareef Dancer skonal v roku 1999.

Shareef Dancer

Shareef Dancer

Meno Green Monkey bude navždy spojené so smolou. Tak, ako FuPega ho kupuje žrebčín Coolmore za viac, ako 15 miliómov €. Táto kúpa však nebola najšťastnejšia. Žrebec síce behá, ako víchor, ale z pretekov a z davov ľudí má neskutočný strach. Nervozita a zdesenie sa podpísali pod smutnú štatistiku. Green Monkey nevyhral ani jedny dostihy a vo svojej kariére zarobil smiešnych 7925 €.

Smoliar Green Monkey

Smoliar Green Monkey

Seattle Dancer sa ako ročný žrebec objavil v roku 1985 na aukcií a bol vydražený za rekordných 13 miliónov €. Počas kariéry menil viackrát majiteľov a na sklonku života ho kúpil Phillip Stauffenberg, ako vynikajúceho plemenníka. Seattle Dancer umiera v roku 2007 na infarkt. Nešťastný majiteľ to oznámi médiám a americké aj európske noviny vzápätí uverejňujú z úcty k tomuto žrebcovi nekrológy.

Aukcia, na ktorej bol vydražený Seattle Dancer

Aukcia, na ktorej bol vydražený Seattle Dancer

Posledný kôň, ktorého vám predstavíme spočiatku nemal meno. Pod číslom 425 bol v roku 2006, ako ročný, ponúknutý na aukcií v americkom Lexingtone. O nádherného koňa prejavili záujem nám dobre známi dražitelia – Muhhamad ibn Rašíd al-Maktúm a žrebčinec v Coolmore. 11,5 milióna € – to bola konečná ponuka šejka al-Maktúma, po ktorej to Íri vzdali. Arabský šejk od tej chvíle všetko o tajomnom koňovi 425 tají, vzhľadom na smutné skúsenosti so Shareef Dancerom. Pravdepodobne mu dal meno Wadhnan a inkoghnito sa s ním zúčastňuje pretekov hlavne vo svojej krajine.

Najväčší dostihový areál sveta

Nachádza sa v Tokiu a drví celosvetovú konkurenciu. Na jeho tribúny sa zmestí 223 000 ľudí, čo je takmer trojnásobne viac, ako má obyvateľov Banská Bystrica. Niet divu. V Japonsku sa totiž odjazdí ročne 21 000 dostihov na tridsiatich závodiskách. História tokijského hipodrómu siaha do roku 1933, kedy bol postavený. V roku 2007 prejde rozsiahlou rekonštrukciou. Japonci priam úzkostlivo taja, koľko ich táto rekonštrukcia stála. No výsledok je ohromujúci. Závodisku kraľuje obrovská obrazovka , druhá najväčšia na svete, ktorá má úctyhodných 743, 68 m2.

Pohľad z hora na hipodróm v Tokiu

Pohľad z hora na hipodróm v Tokiu

Jedna z tribún najväčšieho dostihového areálu

Jedna z tribún najväčšieho dostihového areálu

Najbohatší závod na svete

Areál MEYDAN

Areál MEYDAN

Arabi zbožňujú kone. A tak niet divu, že sa môžu popýšiť dostihmi z ríše snov. Za všetko môže nám už dobre známy šejk Muhhamad ibn Rašíd al-Maktúm. Ten sa stáva v roku 2006 vládcom Dubaja a v tom istom roku dáva zrovnať so zemou legendárny dostihový areál Nad Al Šeba. To všetko preto, aby na ploche 620 hektárov vyrástlo najluxusnejšie dostihové závodisko na svete, ktorému dá meno Meydan. Na stavbe pracuje dňom aj nocou 4000 robotníkov z Bangladéša, Afganistanu a Pakistanu. Už za niekoľko mesiacov je hotová obrovská tribúna, dlhá 1,6 km, vo vnútri ktorej je päťhviezdičkový hotel s 285 izbami, 72 apartmánmi a múzeom. Meydan disponuje dvojkilometrovým tunelom, ktorý vedie priamo do stajní. Priamo na závodnej dráhe sa nachádza najväčšia LED obrazovka sveta, s neuveriteľnou plochou 1100 m2.

Najväčšia LED obrazovka sveta

Najväčšia LED obrazovka sveta

Podľa dostupných informácií stál tento megalomanský projekt okolo dvoch miliárd €. Preto asi neprekvapí informácia, že sa práve tu jazdí najpompéznejší dostih na svete – Dubajský svetový pohár. Ak chcete vedieť, koľko získa víťaz, musíte zabudnúť na všetky športové ocenenia, ktoré existujú a naučiť sa premýšľať o peniazoch v úplne iných dimenziách. Niet divu. Každoročne je pohár dotovaný čiastkou 26 miliónov dolárov a z toho ide rovných 10 miliónov dolárov víťazovi prvého dostihu na 2000 metrov. Za dve minúty jazdy je to celkom slušná suma, nie?

Fotografie: krislew.com , flickr.com , www.showhorsegallery.com , www.cnbc.com , http://japanracing.jp , www.wikipedia.org ,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne články.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 04.01.2012 16:24
Milan Švidroň

Zaujímavé....nenormálne prachy sa tam točia

Prihlásenie
 
 
Reklama