Dnes sa s nami pozriete do sveta trofejí, ktorými sa oceňujú šampióni najvýznamnejších súťaží kolektívnych športov na svete. Predstavujú umelecké kúsky s ušami na bokoch, nádoby v tvare mís, sošiek valcov aj pohárov. Jednu vec však majú spoločnú – je veľmi ťažké ich získať. Dnes je ich cena mnohonásobne vyššia ako v čase, keď sa začalo s ich odovzdávaním. K reálnej hodnote totiž pribudla aj iná – historická. Prijmite teda našu pozvánku na cestovanie do minulosti aj prítomnosti a prečítajte si zaujímavosti o histórií najcennejších športových trofejí.
Futbal
Trofej: World Cup
Počet aktívnych hráčov vo svete: cca 250 miliónov
Odovzdáva sa od roku: 1974
Veľkosť a zloženie: 37 cm, 18 karátové zlato a zelený malachit
Zaujímavosti: Za najslávnejšiu vrcholovú udalosť jednotlivého športu sú právom označované majstrovstvá sveta vo futbale. Hrajú sa každé 4 roky a na konci mnohých vzájomných stretnutí čaká na víťazný tím šesť kilogramová trofej FIFA World Cup Trophy vyrobená z 18 karátového zlata, vyzdobená v spodnej časti malachitom. Táto cena sa udeľuje od roku 1974 a ide zrejme o najcennejší športový artefakt na svete, nakoľko je jeho hodnota vyčíslená na dvadsať miliónov dolárov. Víťazný tím však dostáva jej repliku v hodnote päťdesiattisíc dolárov aj preto, lebo pôvodná trofej bola ukradnutá a doteraz ju nikto neobjavil.
Kriket
Trofej: The Ashes
Počet aktívnych hráčov vo svete: cca 120 miliónov
Odovzdáva sa od roku: 1882
Veľkosť a zloženie: 15 cm, terakota (dnes sklo)
Zaujímavosti: Ak tipujete, že druhým najmasovejším kolektívnym športom na svete je hokej, mýlite sa. Kriketu sa na Slovensku síce venuje len niekoľko desiatok hráčov, v celosvetovom meradle však ich počet presahuje číslo 120 miliónov! Najcennejším a zároveň najstarším pohárom v tejto súťaži je The Ashes (popol). Tento podivný názov ceny má svoje opodstatnenie. V roku 1882 sa vo vzájomnom súboji stretnú mužstvá Anglicka a Austrálie. Zápas sa odohrá v južnom Londýne a napriek maximálnemu burcovaniu tribún domáci prehrajú. Tlač túto blamáž označí za najhorší športový výkon a v novinách vyjde nekrológ s *„láskyplnou spomienkou na anglický kriket, ktorý zomrel…“* Pri odvetnom zápase sa však situácia mení a kapitán anglického mužstva Ivo Bligh hovorí o „vstaní z popola“. Tak sa zrodí tradícia – terakotová urna s neexistujúcim popolom, ktorá slúži ako hlavná cena. Dnes je táto urna vyrábaná zo skla.
Tenis
Trofej: Wimbledon Trophy
Počet aktívnych hráčov vo svete: cca 75 miliónov
Odovzdáva sa od roku: 1887
Veľkosť a zloženie: 47 cm, pozlátené striebro
Zaujímavosti: Kto by nepoznal Wimbledon: najstarší, najslávnejší a najprestížnejší tenisový turnaj na svete, v ktorom sa snúbi história s tradíciou trebárs tak, že šatne sú pôvodné drevené, v areáli (vrátane dvorcov) nenájdete žiadne reklamné plochy a tenisti musia hrať v predpísanom bielom oblečení. Typické je podávanie šampanského a jahôd so šľahačkou zo spotrebou neuveriteľných 28(!) ton na jeden ročník. Víťaz mužskej dvojhry si okrem finančnej výhry odnáša pozlátenú trofej s vedomím, že nič cennejšieho v tenisovom svete neexistuje.
Ragby
Trofej: Webb Ellisov pohár
Počet aktívnych hráčov vo svete: cca 4,5 miliónov
Odovzdáva sa od roku: 1987
Veľkosť a zloženie: 38 cm, pozlátené striebro
Zaujímavosti: Píše sa rok 1823 a príjemné počasie vyženie v mestečku Rugby niekoľko študentov na ihrisko zahrať si klasický futbal. Počas zápasu vezme jeden z hráčov, William Webb Ellis (1806-1872), loptu do rúk a rozbehne sa k súperovej bránke. Ostatní hráči sa ho všemožne snažia zastaviť, no takýto spôsob hry sa im veľmi zapáči. A tak v ten deň William „vymyslí“ druhý najobľúbenejší šport planéty. Po čase ošiaľ ragby zachváti celé Anglicko. Pár rokov po Williamovej smrti však dochádza k rozdeleniu tohto športu. Dôvodom je fakt, že kým na juhu Anglicka hrávajú ragby väčšinou hráči z vyšších spoločenských vrstiev, na severe sa stáva športom baníkov a robotníkov. No a keď sa zrania bohatí južania, nič sa nedeje, zato severania chcú kompenzácie za zranenia, utŕžené v hre. Tieto ich totiž niekedy vyradia aj na niekoľko dní z pracovného procesu a to si nemôžu dovoliť, keďže sú platení od výkonu. A tak sa ragby rozdelí. Starý šport a stará Rugby Union dostanú v roku 1987 novú trofej pre majstrov sveta – Webb Ellisov pohár.
Hokej
Trofej: Stanley Cup
Počet aktívnych hráčov vo svete: cca 2 milióny
Odovzdáva sa od roku: 1926
Veľkosť a zloženie: 89,54 cm, striebro a zliatina niklu
Zaujímavosti: Legendárny Stanleyho pohár (Stanley Cup) je putovnou trofejou pre víťazov hokejovej NHL a zároveň najznámejším hokejovým artefaktom na svete. Pomenovaný je po lordovi Stanleym z Prestonu (1841 – 1908), guvernérovi Kanady (čoby kolísky hokeja). Pôvodný pohár (respektíve misa) je vyrobená zo striebra a oproti súčasnému má nepatrnú veľkosť – 18,5 cm. Nakoľko sa pohár od roku 1926 zapožičiava na dobu určitú víťazom súťaže a pretože sa do jeho stojana rok čo rok vygravírujú mená hráčov, trénerov aj klubových činovníkov víťazného tímu, narástol na súčasných 89,54 cm. Ani zodvihnúť ho nad hlavu nie je žiadna hračka. Jeho hmotnosť je 15,5 kg.
Foto: biyokulule.com, nydailynews.com, thepodiummagazine.com, designswan.com,
Zanechať odpoveď